Akademia Piłkarska Lechia Gdańsk i AWFiS podpisały umowę o współpracy

Akademia Piłkarska Lechia Gdańsk oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku postanowiły współpracować na polu kształcenia przyszłych specjalistów w zakresie zarządzania klubem piłkarskim oraz zarządzania obiektami sportowymi. „Zarządzanie klubem piłkarskim” to nowy obszar kształcenia oferowany przez AWFiS w ramach studiów podyplomowych w Uczelnianym Centrum Edukacji Ustawicznej AWFiS. Umowa o współpracy pozwoli studentom Akademii zdobyć praktyczną wiedzę opartą na doświadczeniach zarządców klubów piłkarskich, a szczególnie Lechii Gdańsk.

 

– Z punktu widzenia Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk współpraca z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu jest kwestią kluczową – mówi Tomasz Bocheński, wicedyrektor Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk. – APLG poza prowadzeniem profesjonalnego szkolenia zawodników oraz zawodniczek w piłce nożnej, realizuje wspólnie z Grupą Lotos SA program Biało-zielona przyszłość z Lotosem, który swoim zasięgiem obejmuje już większość województwa pomorskiego oraz Elbląg w województwie warmińsko-mazurskim. W trakcie realizacji tak dużego projektu niezbędna jest współpraca instytucjonalna, a AWFiS dysponuje doświadczoną kadrą naukową, która specjalizuje się w różnych dziedzinach sportu, a także jest kuźnią przyszłych kadr menedżerów i trenerów, którzy będą mieli największy wpływ na efekty naszego programu. Kluby potrzebują profesjonalistów, osób przygotowanych do zarządzania klubami piłkarskimi, aby móc odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości, która dla klubów sportowych jest bezwzględna. Tylko duże nakłady środków finansowych mogą zagwarantować szkolenie na najwyższym poziomie oraz efekty tego szkolenia, czyli sportowców odnoszących sukcesy nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jednak aby te środki pozyskiwać i dobrze wydatkować, potrzeba specjalistów – i takich właśnie chcemy wraz z AWFiS kształcić.

 

Od kilku lat obserwujemy w Polsce znaczący rozwój infrastruktury sportowej i postępującą profesjonalizację w zakresie zarządzania infrastrukturą sportową, jak i klubami sportowymi, w tym klubami piłkarskimi. Uruchomione w Akademii Wychowania Fizycznego i sportu studia podyplomowe Zarządzanie klubem piłkarskim mają być miejscem kształcenia specjalistów, których na rynku pracy wciąż brakuje.

 

– Klubowa piłka nożna w Polsce, podobnie jak w Europie Zachodniej, podąża w kierunku profesjonalizacji pod względem nie tylko sportowym, ale i organizacyjnym – mówi dr Joanna Jedel, autor programu i kierownik studiów z zakresu zarządzania w sporcie i zarządzania klubem piłkarskim. –Tak samo jak talentów, coraz lepszych trenerów, potrzebujemy specjalistów, którzy znając się na marketingu czy finansach, zgłębiając specyfikę polskich klubów piłkarskich i rynku sportu, będą mogli objąć kierownicze stanowiska w działach poszczególnych klubów. Studia Zarządzanie Klubem Piłkarskim mają właśnie przygotować ich do tej roli, a współpraca z Ekstraklasą SA, jak i z czołowymi klubami piłkarskimi, w tym z Lechią Gdańsk, a także z zarządcami stadionów piłkarskich jest nieocenioną wartością dodaną w procesie kształcenia przyszłych menadżerów.

 

Podpisana umowa o współpracy pomiędzy Akademią Piłkarską Lechia Gdańsk a Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu ma służyć ożywionej wymianie wiedzy, doświadczeń i umiejętności, co dla studentów AWFiS będzie nieocenioną wartością w karierze zawodowej.

 

– Cieszę się z podpisanej dzisiaj umowy i trwającej już współpracy w Akademią Piłkarską Lechia Gdańsk – mówi Rektor AWFiS, prof. Waldemar Moska. – Umowa podpisana z Akademią Piłkarską Lechia Gdańsk przysporzy AWFiS dodatkowych możliwości prowadzenia zajęć dydaktycznych w zakresie Zarządzania klubem piłkarskim na najwyższym poziomie. We współpracy upatrujemy wielostronne szanse rozwojowe zarówno dla Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk, jak i dla AWFiS.

BPLG

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Inauguracja Plus Ligi w ERGO ARENIE!

Zapraszamy do ERGO ARENY na inaugurację Plus Ligi sezonu 2014/2015! W meczu 1. kolejki siatkarze LOTOSU  Trefla Gdańsk zmierzą się z...

Zamknij