Konsultacje koncepcji gdyńskich tras rowerowych

Wszyscy gdynianie, nie tylko miłośnicy jazdy na rowerze, mogą wypowiedzieć się na temat koncepcji tras rowerowych w Śródmieściu i na Kamiennej Górze. Do 29 października trwają internetowe konsultacje w tej sprawie. Swoje zdanie można także wyrazić podczas specjalnego spotkania, zaplanowanego w najbliższy poniedziałek 27 października w Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30).

W godzinach 14.00-18.00 urzędnicy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni pokażą i wyjaśnią wszystkim zainteresowanym planowane w przyszłości zmiany na ulicach. Odpowiedzą także na pytania gdynian.

Koncepcję Tras Rowerowych dla Śródmieścia i Kamiennej Góry na zamówienie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni, wykonuje poznańskie biuro Stadtraum. Jest to obszerne opracowanie przedprojektowe, wskazujące na rozwiązania z zakresu: przebudowy dróg oraz zmiany organizacji ruchu drogowego, które należy zastosować w celu:
– zwiększania bezpieczeństwa ruchu drogowego wszystkich jego uczestników, a w szczególności „niechronionych”, czyli pieszych i rowerzystów,
– zwiększania ilości rowerzystów w ruchu ogółem,
– zmniejszenia ilości rowerzystów poruszających się chodnikami i innymi drogami pieszymi,
– podniesienia jakości życia i estetyki przestrzeni miejskiej.
Opracowanie wskazuje na możliwość zastosowania następujących rozwiązań w zakresie wyznaczania tras rowerowych na ulicach:
– dróg dla rowerów – ciąg odseparowany od innych uczestników ruchu, inaczej ścieżka rowerowa,
– dróg dla pieszych i rowerów – ciąg wspólny z pierwszeństwem dla pieszych,
– pasów ruchu dla rowerów – część jezdni wyznaczona wyłącznie dla rowerów w jednym kierunku z brakiem możliwości postoju innych pojazdów,
– kontrapasów – pas ruchu dla rowerów pod prąd ulicy jednokierunkowej,
– pasów wspólnych (ang. „sharrow”) – pas o szerokości 3-4m, w którym za pomocą oznakowania poziomego (malowania) wskazuje się miejsce i kierunek ruchu rowerów na jezdni,
– integracji – brak środków skierowanych wyłącznie dla rowerzystów.

Przy integracji i pasach wspólnych, jak również nierzadko przy pasach ruchu dla rowerów, muszą być zachowane warunki, które umożliwią bezpieczną jazdę rowerem. Jest to związane z zagadnieniem uspokojenia ruchu drogowego, w tym z wyznaczeniem stref ograniczonej prędkości do 30 km/h. Strefy te w połączeniu z fizycznymi środkami uspokojenia ruchu drogowego takimi jak azyle, szykany, zwężanie pasa ruchu, wyniesione tarcze skrzyżowań, przejścia dla pieszych lub progi zwalniające zwiększają poczucie bezpieczeństwa, ograniczają hałas drogowy, pozwalają na większą integrację ulicy (np. dzieci znów zaczynają się bawić na ulicy), a ostatecznie podnoszą jakość życia.

Zadaniem projektantów opracowujących „Koncepcję Tras Rowerowych” jest więc również wskazanie ulic, które mogą zostać włączone do stref ograniczonej prędkości – „Tempo30”.

Ze szczegółami dokumentacji, bez wychodzenia z domu, można zapoznać się na stronie internetowejwww.mobilnagdynia.pl/rower/konsultacje. Pytania i uwagi do planowanych rozwiązań można przesyłać na adres e-mail: koncepcja.rowerowa@stadtraum.pl do środy 29 października 2014r. 

Sebastian Drausal

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Segregowanie się opłaca! Przeczytaj nową broszure

Najnowsze informacje o tym, czy gdańszczanom udaje się segregować odpady według nowych zasad, przypomnienie zasad segregacji (nie tylko odpadów suchych...

Zamknij