Tempo 30 i inne zmiany – pomagamy się przyzwyczaic

Piktogramy z symbolami tramwajów w 234 lokalizacjach oraz stref Tempo 30 i skrzyżowań równorzędnych w 49 miejscach. Wszystko po to, żeby pomóc przyzwyczaić się kierowcom do zmian i przypominać pieszym o zachowaniu ostrożności. Zarząd Dróg i Zieleni wprowadza nowe oznakowania na jezdni i w torowiskach tramwajowych.

Piktogramy

Piktogramy – Fot. Karol Stańczak (Gdańsk)

Po raz pierwszy w historii, w Gdańsku – na jezdniach pojawiły się piktogramy – czyli ‘obrazkowe’ oznaczenia wjazdów w strefy TEMPO 30 oraz strefy skrzyżowań równorzędnych. Wszystko po to, żeby kierowcy zauważali wprowadzane w mieście zmiany i mogli prawidłowo zachować się na przykład na skrzyżowaniu, które z podporządkowanego, stało się skrzyżowaniem równorzędnym – wyjaśnia Tomasz Wawrzonek, szef Działu Inżynierii Ruchu Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. Pomysł podpatrzyliśmy podczas wizyt studyjnych za granicą, takie rozwiązania z powodzeniem stosowane są też jednak już i w Polsce – dodaje.

W (łącznie) 49 miejscach pojawiły się właśnie dwa rodzaje piktogramów:

– przed oznakowaniem pionowym B-43 (strefa ograniczonej prędkości do 30 km/h) umieszone zostały na jezdni białe piktogramy znaku B-33, czyli ‘ograniczenie prędkości do 30 km/h’ z napisem STREFA. Umieszczonych zostało pilotażowo 38 takich znaków. – w miejscach, gdzie wprowadzono strefę skrzyżowań równorzędnych rozmalowane zostały piktogramy znaku A-5 (skrzyżowanie równorzędne) oraz napis STREFA – na początek w 11 lokalizacjach.

Piktogramy

Piktogramy – fot. Tomasz Wawrzonek

Będziemy kontynuować oznakowanie, szczególnie stref skrzyżowań równorzędnych (w miejscach gdzie wprowadzane będą takie nowe strefy) – zapowiada dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, Mieczysław Kotłowski. Wszystko po to, żeby kierowcy mogli prawidłowo zachować się na skrzyżowaniu. Chcemy uzupełniać też takie skrzyżowania o linie warunkowego zatrzymania na wszystkich wlotach. Może to pomoże kierowcom na szybsze przyswojenie sobie ‘zasady prawej ręki’ – wyjaśnia dyrektor.

Znakujemy też przejścia dla pieszych przez torowiska tramwajowe. Na wszystkich takich przejściach pojawiają się piktogramy z symbolami tramwajów oraz strzałkami wskazującymi kierunek jazdy tramwaju. Łącznie w mieście umieścimy 234 takie znaki poziome.

Każdego roku dochodzi w Gdańsku do kilku wypadków tramwajowych, w których poszkodowanymi są piesi. Przyczynami są zazwyczaj nieostrożne wejścia lub wejścia przy czerwonym świetle na torowiska. Rok rocznie na przejściach przez torowisko ginie co najmniej jeden pieszy (tak było w latach 2010-2014). Najtragiczniejszy był rok 2009, kiedy na torowiskach zginęło aż 5 pieszych.

Piktogramy

Piktogramy – fot. Tomasz Wawrzonek

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
KaWa – Kulturalna Wymiana o edukacji kulturalnej w praktyce

Obserwatorium Kultury zaprasza w piątek, 8 listopada o godz. 18.00 do sieni IKM na pierwszą tej jesieni KaWę – Kulturalną...

Zamknij