Gdańsk – Miasto Start-upów

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości nagrodziła polskie miasta najbardziej przyjazne start-upom. Równorzędne wyróżnienie przyznano Gdańskowi, Warszawie i Poznaniowi. Okazją do wręczenia nagród jest odbywająca się w Warszawie konferencja ICT Summit – jedna z największych konferencji technologicznych w Polsce.

ICT Summit to organizowana przez PARP konferencja, której celem jest zaprezentowanie inwestorom z całego świata potencjału rodzimej branży ICT, ze szczególnym akcentem na nowoczesne rozwiązania technologiczne z Polski. Sukcesy firm takich jak Zortrax, Audioteka czy Estimote pokazują, że to właśnie Polska stanowi dziś centrum innowacyjnego biznesu Europy Środkowo-Wschodniej. ICT Summit jest okazją do zwrócenia świateł reflektorów na lokalny ekosystem start-upowy i najciekawsze przedsięwzięcia, które narodziły się na polskim rynku. Dlatego hasło konferencji to „World looks at Poland”. Wybrano je nieprzypadkowo: udział w ICT Summit bierze ponad 800 gości i 50 prelegentów z całego świata. Dyskutują oni o rozwoju ekosystemu start-upowego w Europie Środkowo-Wschodniej, trendach technologicznych oraz innowacyjnych przedsięwzięciach biznesowych, które narodziły się w naszej części Europy.

Ale to nie wszystko – podczas ICT Summit start-upy z Europy Środkowo-Wschodniej mogą  szkolić się w zakresie tworzenia i rozwoju projektów, form finansowania oraz współpracy z inwestorami. Konferencji  towarzyszy też konkurs ScaleMeGlobal, podczas którego 10 najlepszych start-upów z Polski ma szansę zaprezentować swoje projekty przed międzynarodowym jury, składającym się ze znanych inwestorów i mentorów biznesowych. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni sesją coachingową z Donem Dodgem lub Paulem Jozefiakiem.

– Najważniejszym elementem konferencji ICT Summit jest dialog pomiędzy przedstawicielami różnych części ekosystemu start-upowego. ICT Summit to okazja by spotkać inwestorów z Europy, USA i Izraela, aniołów biznesu i przedstawicieli funduszy Venture Capital. Konferencja sprzyja również wymianie doświadczeń między przedsiębiorcami z Polski i pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Ewa Szulc z biura prasowego imprezy.

Przypomnijmy: Miasto Gdańsk, aspirując do tytułu startupowej stolicy Polski, w 2005 roku ufundowało Gdańską Fundację Przedsiębiorczości, a niespełna sześć lat później wybudowało Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER. Inkubator niemal natychmiast zapełnił się młodymi projektami. Szybko z biurowca stał się czymś więcej – miejscem na lokalnej mapie, w którym startupy mogą się rozwijać, networkingować, a także myśleć o globalnym starcie. Wszystkie projekty realizowane w STARTERZE uwzględniają najnowsze trendy w procesie inkubacji i akceleracji pomysłów biznesowych oraz prowadzą do stworzenia ze STARTERA istotnego miejsca w ekosystemie startupowym Polski. STARTER to wsparcie w nabywaniu nowej wiedzy i umiejętności przez szkolenia i doradztwo, szansa na poszerzanie sieci kontaktów, a także – wcale nie mniej ważne dla młodych przedsiębiorców – dostęp na preferencyjnych warunkach do powierzchni biurowych czy adresu do rejestracji działalności.

Miasto Gdańsk jak również InvestGDA (Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego, spółka miejska), prowadzą liczne działania w celu stwarzania przyjaznych warunków dla rozwoju startupów, m.in.: Są członkami Pomorskiego Klaster ICT, który jest najprężniej działającym klasterem ICT w Polsce i który integruje firmy z branży ICT.

W Gdańsku działa też coraz więcej instytucji otoczenia biznesu, które aktywnie działają na rzecz wspierania i rozwoju starupów – Gdański Park Naukowo-Technologiczny, AIP Business Link, wynajmujące powierzchnie biurowe po preferencyjnych stawkach. Organizowanych jest coraz więcej cyklicznych spotkań, które sprzyjają pozyskiwaniu wiedzy i networkingowi.

Nagrodę „Gdańsk – Miasto Start-upów” odebrał uczestniczący w Debacie Prezydentów Miast zastępca prezydenta Gdańska Andrzej Bojanowski.

 

Michał Piotrowski

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kalendarz „Gdynia bez barier” na rok 2015

Gdynia już od kilku lat wydaje kalendarze, których przesłaniem jest budowanie otwartości, pobudzanie wyobraźni, łamanie stereotypów dotyczących postrzegania osób z...

Zamknij