Mikołaje przesiadają się na rowery

Skoro nie ma śniegu, to jak na saniach ma dojechać Mikołaj z prezentami? – martwią się najmłodsi. To może przesiadka na rower? O tym, że z takiego jednośladu warto korzystać bez względu na panujące warunki pogodowe przekonują organizatorzy „Mikołajów na rowerach”. W niedzielę 28 grudnia przejazd odbędzie się po raz trzeci. Będzie to największa zimowa impreza rowerowa w Polsce. Przed rokiem do zabawy włączyło się około 1000 osób.

Niedzielne wydarzenie to mniejsza, zimowa edycja Wielkiego Metropolitalnego Przejazdu Rowerowego, który zazwyczaj odbywa się w czerwcu. Chcemy, aby to był bardzo pozytywny przejazd przez Trójmiasto, w klimacie piknikowym. Zależy nam na promowaniu bezpiecznego poruszania się po drogach a także chcemy pokazać, że rower jest pojazdem całorocznym i nie powinien spędzać jesieni oraz zimy w piwnicy czy też garażu – tłumaczy Jakub Furkal, jeden z organizatorów. 

W tym roku po raz pierwszy do akcji przyłączą się rowerzyści z Gdańska. „Przedstart” zaplanowano o godzinie 11.00 z placu przed restauracją Cristal (ul. Klonowa). Następnie mikołajowa parada przejedzie al. Grunwaldzką w stronę Sopotu, pod halę Ergo Arena. Tu w samo południe odbędzie się główny start wydarzenia. Drogą Zieloną rowerzyści skierują się na al. Niepodległości, dalej al. Zwycięstwa przejadą przez Orłowo, Redłowo i Wzgórze Św. Maksymiliana. Następnie skręcą w ulicę Świętojańską, Skwer Kościuszki by ul. Borchardta i Armii Krajowej dotrzeć na metę, czyli parking przed Muzeum Miasta Gdyni (ul. Z. Czarnego 1). Planowo nastąpi to koło godz. 13.00. Na mecie czekać będzie ciepły posiłek i gdyńskie gadżety rowerowe – wśród nich lampki rowerowe. Zimą, kiedy zmrok zapada najszybciej, widoczność ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa.

Trasę przejazdu zabezpieczy Policja, która okresowo będzie także wstrzymywać ruch na skrzyżowaniach. Kierowcy w godzinach 11.00-13.00 powinni nastawić się na okresowe utrudnienia na głównej arterii łączącej miasta, ale kolumna nie będzie bardzo rozciągnięta. Opóźnienia będą minimalne – tłumaczy Michał Rusak, rzecznik prasowy gdyńskiej Policji, który jednocześnie poleca kierowcom w naszym mieście Drogę Gdyńską, jako skuteczny objazd.

Aby wziąć udział w przejeździe nie trzeba się zapisywać – wystarczy zameldować się na starcie we Wrzeszczu bądź pod halą Ergo Arena. Mile widziane są całe rodziny, nie ma ograniczeń wiekowych. Tempo przejazdu to około 10 km/h na godzinę, więc każdy uczestnik powinien nadążyć. Obowiązuje biało czerwony strój, a przynajmniej tradycyjna czapka mikołaja.

Trzeci przejazd Mikołaje na rowerach organizuje Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia wraz Gdańską Kampanią Rowerową, a wydarzenie patronatem objęli prezydenci Gdyni i Gdańska.

Sebastian Drausal

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Stroiki ze świeżych sosnowych gałązek lub kolorowe lampki – dobre pomysły

Podczas wigilijnej kolacji równie ważne jak tradycyjne potrawy jest otoczenie, w którym się je spożywa. Wystarczy kilka sosnowych gałązek, kolorowe lampki...

Zamknij