Minister Edukacji Narodowej w Pozytywnej Szkole Podstawowej

Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska odwiedziła w piątek Pozytywną Szkołę Podstawową w Kokoszkach – najnowocześniejszą placówkę publiczną w Trójmieście, której operatorem jest podmiot niepubliczny. – Śledziłam jej losy już od dawna. To szkoła, gdzie rozwija się skrzydła, a nie podcina – mówiła. – Przyjechałam zobaczyć na czym polega jej fenomen.

Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl

Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl

Minister Edukacji Narodowej była w piątek obecna podczas gdyńskiej konferencji poświęconej innowacjom w edukacji. Zrealizowanym przykładem tej innowacji, na który zdecydowały się władze Gdańska, jest Pozytywna Szkoła Podstawowa w Gdańsku, której prowadzenie Gmina Miasta Gdańska przekazała w drodze konkursu niepublicznemu operatorowi – Zespołowi Szkół im. Macieja Płażyńskiego w Pucku, realizującemu program edukacyjny we współpracy z Polską Akcją Humanitarną i Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Po szkole oprowadzali Joannę Kluzik-Rostkowską Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Szeląg, dyrektor zarządzający, Sebastian Krawczyk, dyrektor szkoły oraz Arkadiusz Gawrych prezes zarządu Fundacji Pozytywne Inicjatywy. Minister Edukacji oglądała wyposażenie klas, świetlic, jadalni, pokoju nauczycielskiego, pokoju nauczycieli do relaksacji. Gdzie tylko mogła rozmawiała z dziećmi i młodzieżą. Ci ostatni bardzo chętnie odpowiadali na jej pytania a nawet prosili o… autografy.

Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl

Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl

– Jestem naprawdę pod wrażeniem tego co zobaczyłam. Piękny budynek, zadowoleni uczniowie i nauczyciele pracujący bez Karty Nauczyciela, czyli tak, jak większość Polaków średnio 40 godzin tygodniowo – podsumowała Joanna Kluzik-Rostkowska. – Czyli wbrew temu co twierdzą związki zawodowe można tak pracować.

– Patrząc na szkołę w Kokoszkach z całą pewnością możemy być przekonani o słuszności przekazania prowadzenia szkoły podmiotowi niepublicznemu – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Szkołę tę wyróżnia nie tylko nowoczesność w aspekcie wyposażenia, ale nowoczesne podejście do edukacji. Z bardzo bogatą listą bezpłatnych zajęć dodatkowych.

img_9804

Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl

W Pozytywnej Szkole Podstawowej jest aktualnie 720 uczniów. Dzieci w ramach podstawy programowej uczą się dwóch języków: angielskiego i w zależności od profilu klasy hiszpańskiego lub niemieckiego. Dzięki partnerom szkoły uczniowie mają zajęcia z robotyki i edukacji globalnej.

– Do tego zupełnie bezpłatnie uruchomiliśmy blisko pięćdziesiąt zajęć dodatkowych, w których biorą udział wszyscy chętni – zaznacza Piotr Szeląg, dyrektor zarządzający. – A 70% naszych uczniów korzysta z opieki świetlicowej. Zapewnienie jej było dla nas dużym wyzwaniem.

Placówka jest także otwarta na społeczność lokalną, posiada otwartą dla mieszkańców dzielnicy bibliotekę, prowadzi Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Gmach szkoły ma 12 tys. m. kw., 24 sale lekcyjne, bibliotekę, świetlicę, aulę, węzły sanitarne i pokój nauczycielski. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w panele akustyczne tłumiące hałas. Uczniowie korzystają także z sali gimnastycznej ze ścianką wspinaczkową. Trwa budowa basenu oraz zewnętrznego  kompleksu boisk.

 

Magdalena Kuczyńska

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Między Gdańskiem a Santiago – wystawa planszowa

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym konferencji naukowej zorganizowanej w ramach obchodów 600-lecia konsekracji kościoła św. Jakuba w Gdańsku. Ekspozycja przedstawia bogatą...

Zamknij