Zmarł Günter Grass

13 kwietnia 2015 roku w wieku 87 lat zmarł pisarz, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska, Günter Grass. Był jednym z najwybitniejszych niemieckich pisarzy XX wieku, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i gorącym orędownikiem polsko-niemieckiego pojednania.

Günter Grass - Autor: Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Günter Grass – Autor: Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Günter Grass urodził się 16 października 1927 w Wolnym Mieście Gdańsku (Freie Stadt Danzig). Jego ojciec Wilhelm (1899-1979) był kupcem niemieckim, natomiast matka Helena z rodziny Knoff (1898-1954) – Kaszubką pochodzącą z Kosznajderii. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela (wówczas Labesweg) w dzielnicy Wrzeszcz (wówczas Langfuhr).

Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska, złożona z dzieł: „Blaszany bębenek”, „Kot i mysz” oraz „Psie lata”. Jego twórczość pisarska była wielokrotnie nagradzana, w 1999 roku został laureatem literackiej Nagrody Nobla.

W 1993 roku Rada Miasta przyznała pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

Günter Grass był gorącym orędownikiem polsko-niemieckiego pojednania. Wielokrotnie wracał do swojego rodzinnego Gdańska. Oprócz wyjątkowych wspomnień pozostały nam po tych wizytach również niezwykłe pamiątki – dzieła: rzeźby, grafiki oraz rysunki, które artysta przekazał działającej w Gdańsku galerii swojego imienia.

W związku ze śmiercią pisarza w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa została wyłożona księga kondolencyjna. Wpisu w imieniu władz miasta dokonał prezydent Paweł Adamowicz.

– Kilka miesięcy temu, kiedy ostatni raz powrócił do swojego rodzinnego miasta (…) był pełen humoru i chęci dlaszego działania. Dzisiejsza wiadomośc była dla mnie zaskoczeniem, szkoiem, a teraz przeradza się w wielki smutek – napisał prezydent Gdańska.

Księga będzie dostępna dla wszystkich gdańszczan dziś do godz. 17.00, jutro natomiast w godz. 10.00 – 17.00.

 

Antoni Pawlak

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
„Zmięta kartka papieru” Oskara Hansena – kolejny wykład z cyklu „Kształty w strefach znaczeń”

Na najbliższy wykład „Kształtów w strefach znaczeń” zapraszamy już 14 kwietnia o godz. 19.00 do sieni IKM. Spotkanie będzie konfrontacją...

Zamknij