Weź kamizelkę ratunkową z InfoBoxu

Już od piątku 17 kwietnia w kulturalnej przestrzeni gdyńskiego obserwatorium zmian, czyli CultureBoxie, będzie można oglądać wystawę „Livejacket – kamizelka ratunkowa” autorstwa szwedzkiej artystki Astrid Göransson. Ekspozycję będzie można odwiedzać do… wyczerpania eskponatów.

Praca jest efektem zrealizowanego międzynarodowego projektu artystycznego Art Line, części zatytułowanej Teksty Bałtyku. Składają się na nią zagadnienia poruszone przez artystów z krajów nadbałtyckich. Wspólnie poddawali badaniom tematy związane z kulturą, historią, tradycją, a także relacjami między ludźmi z obrębu krajów Morza Bałtyckiego. Wszystko to znalazło się na wspólnym plakacie. Wśród szwedzkich, rosyjskich, fińskich i niemieckich cytatów, znalazły się też polskie akcenty: Foka zaświadcza nam, że ryby są zdrowe… Jeżeli morze nie jest zatrute i ona rodzi potomstwo, to znaczy, że ryby są zdrowe, albo Rybak każdego dnia jak wypływa na morze nie ma żadnej gwarancji, że wróci. 
 
Chociaż Szwecja kojarzy się jako kraj nadmorski, to Astrid Göransson od urodzenia mieszka we wsi oddalonej od naszego wspólnego zbiornika wodnego.
Jestem wiejską dziewczyną, która nie potrafi żeglować i która nigdy nawet nie była za granicą. Boje się ogromnego morza. Pomyślałam – co mam zrobić ze wszystkimi zebranymi historiami? Według mnie, większość udokumentowanych materiałów, z których korzystaliśmy, miała ogromna wartość. Wszystko w nich skupia się wokół morza i sposobu przetrwania. Zebrała praktyczne porady oraz doświadczenia, jak przeżyć na morzu, a także to, jak spędzać na nim czas i jak je poznać. Wszystkie sformułowania i obrazy składają się na morze – swoistą powierzchnię, w której możemy dostrzec swoje odbicie – tłumaczy artystka.

Wystawa zwiedziła już kawałek Europy, teraz przyszedł czas na Gdynię. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Livejacket do nas dotarł. Nigdy czegoś takiego nie widziałam. Plakaty leżą na palecie i każdy będzie mógł nie tylko obejrzeć tę wystawę, ale również zabrać sobie plakat do domu na pamiątkę – mówi Kinga Tomaszewska z CultureBoxu.

Lifejacket – kamizelka ratunkowa. Wystawa Astrid Göransson 
17 kwietnia, piątek, 19.00
CultureBox
ul. Świętojańska 30
wstęp wolny

Dorota Patzer

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dziś Andrzej Duda w Pomorskim

Kandydat na prezydenta Andrzej Duda spędza dziś bardzo pracowity dzień kampanii wyborczej odwiedzając miasta w województwie pomorskim. Od godzin rannych...

Zamknij