Premiera gdyńskich Solarisów na baterie

Z początkiem maja widok trolejbusu z szelkami odłączonymi od trakcji nie będzie oznaczał awarii.  W piątek 24 kwietnia odbyła się premiera najnowszych nabytków Zarząd Komunikacji Miejskiej  w Gdynia i Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni – dwóch Solarisów Trollino 12M, które dzięki zasilaniu baterii litowych-jonowych są w stanie przejechać nawet do 20 km bez prądu z trakcji. Co ciekawe, jeden z nich jest 1001 pojazdem, który zjechał z taśm montażowych producenta z Wielkopolski. 

Trajtki - fot DorotaNelke

Trajtki – fot DorotaNelke

W tym roku w taborze ZKM w Gdyni pojawiły się dwa nowoczesne trolejbusy. Koszt zakupu jednego to 1 550 000 złotych. Pojazdy umożliwią dalszy rozwój tras. Chcemy aby gdyńskie trolejbusy docierały do Ergo Areny na granicy Gdańska i Sopotu a także woziły pasażerów na gdyńskie osiedla: Fikakowo i Demptowo. Planujemy nawet trasę do Gdańska-Jelitkowa – mówi Olgierd Wyszomirski, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni i dodaje: Od maja do końca października będą kursować na linii 21. Na przełomie tego i następnego roku powstanie pętla na Fikakowie, wówczas pojazdy dotrą także i tam.  Rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – zasilanie bateryjne pozwoli także  w sytuacjach awaryjnych odłączyć się od trakcji i pojechać ulicą bez sieci.

Trajtki - fot DorotaNelke

Trajtki – fot DorotaNelke

Obok nowych trolejbusów, dziś gdyńską premierę mają także urządzenia automatycznie naprowadzające odbieraki na sieć trakcyjną w miejscach, w których kończyć się będzie liniowa jazda na bateriach. Dzięki nim szelki będą samoczynnie „wpinały się” w sieć, bez konieczności wysiadania kierowcy.

Nowe trolejbusy będą obsługiwać m. in. linię 21, której trasa od 1 maja do 31 października zostanie w wybranych kursach wydłużona i obejmie również odcinek bez trakcji – Skwer Kościuszki i al. Jana Pawła II w centrum Gdyni, dokąd trolejbusy będą zajeżdżać co godzinę, czyli 10 razy w każdy dzień powszedni oraz 8 razy w każdą sobotę.

Na tym nie koniec inwestycji. Jeszcze w tym roku PKT chce kupić dwa kolejne Solarisy z bateriami, a jeśli uda się pozyskać finansowanie z nowej perspektywy, to w latach 2016-2020 kolejnych 30 takich maszyn.

Sebastian Drausal

Trajtki - fot DorotaNelke

Trajtki – fot DorotaNelke

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Maluch – niemal 13 milionów złotych na opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3!

Niemal 13 milionów złotych otrzyma województwo pomorskie dzięki rządowemu programowi „Maluch - edycja 2015”. Środki zostaną przeznaczone na utworzenie 206 nowych oraz dofinansowanie...

Zamknij