USS Jason Dunham w Gdyni

W środę 6 maja 2015 roku z krótką wizytą zawinie do portu w Gdyni amerykański niszczyciel rakietowy USS Jason Dunham. Wejście do portu zaplanowane jest na godzinę 9.00. Jednostka do 9 maja będzie cumować przy Nabrzeżu Francuskim. 

Podczas wizyty w Gdyni dowódca okrętu komandor Darren T. Dugan spotka się z przedstawicielami wojska i miejscowych władz, m.in z komandorem Grzegorzem Tarkowskim – szefem sztabu 3. Flotylli Okrętów, wiceadmirałem Stanisławem Zarychtą – dowódcą Centrum Operacji Morskich oraz z Zygmuntem Zmudą-Trzebiatowskim –  przewodniczącym Rady Miasta Gdyni.

USS  Jason Durham operuje obecnie w rejonie Morza Bałtyckiego w ramach działań z udziałem krajów sojuszniczych i partnerów w regionie, mających na celu zwiększenie wspólnych zdolności operacyjnych oraz umacnianie pokoju i stabilności w rejonie Bałtyku.  Pobyt okrętu w Polsce stanowi potwierdzenie zaangażowania Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Polski i zobowiązań związanych z realizacją artykułu 5 sojuszu.

Niszczyciel to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie okrętów amerykańskiej Marynarki Wojennej, jest wyposażony w helikoptery SH-60 SeaHawk, rakiety typu ziemia-powietrze SM-2 oraz pociski manewrujące Tomahawk.  Jednostka ma 155 m długości i zabiera około 320 osób załogi. Okręt został nazwany na cześć kaprala Piechoty Morskiej Jasona Dunhama, odznaczonego Medalem Honoru, który zginął w Iraku ratując życie dwóch innych żołnierzy Piechoty Morskiej.

Sebastian Drausal

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Usiądź na kanapie przedsiębiorczości

Jak chronić swój pomysł biznes, jak go wdrożyć w życie bez obaw o bezprawne wykorzystanie? Na te i inne pytania...

Zamknij