Kassele już na trasach

Po bardzo szczegółowych i drobiazgowych testach homologacyjnych, na trasy wyjechały pierwsze dwa tramwaje, które Gdańsk kupił od niemieckiego przewoźnika z Kassel.

Tramwaj N8C mieści ponad 200 pasażerów. Ma 54 miejsca siedzące. Dzięki modernizacji zyskał klimatyzację w części pasażerskiej, nowe siedziska, odkładane rampy dla niepełnosprawnych oraz niskopodłogowy człon z miejscami na wózek inwalidzki lub dziecięcy. Do końca września 2015 roku nasza gdańska flota tramwajowa wzbogaci się w sumie o 16 takich tramwajów.

Kessel

Kessel

N8C po modernizacji. Co nowego?
Niskopodłogowy człon środkowy, odkładane rampy dla niepełnosprawnych, klimatyzacja w części pasażerskiej oraz monitory z informacjami dla pasażerów – to najważniejsze zmiany, jakie zostały wprowadzone podczas modernizacji N8C z Kassel. Poza tym, w każdym wagonie zainstalowano monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, nowe siedzenia, wykładzinę antypoślizgową i nowe oświetlenie. Całkowicie odświeżono też wygląd tramwaju.

Udogodnienia dla pasażerów
Pasażerowie zauważą przede wszystkim nowy design tramwaju. Pojazdy zyskały nowoczesny wygląd oraz nową kolorystykę. Zastosowano specjalną antypoślizgową wykładzinę przeznaczoną do pojazdów komunikacji miejskiej. Tramwaj wyposażono także w zupełnie nowe siedzenia. Pierwotnie były to dwuosobowe ławy. W tej chwili są nowoczesne kubełkowe fotele. Wymienione zostały również okna. Nowością dla pasażerów jest teżsystem monitorów z informacjami dla podróżnych, podobny do tych, jakie można spotkać w tramwajach Pesy. Komfort podróżowania wzrośnie, szczególnie w miesiącach letnich, dzięki zainstalowaniu klimatyzacji w części pasażerskiej oraz w dwóch kabinach motorniczego. Jej montaż był możliwy dzięki wzmocnieniu konstrukcji pojazdu. Dodatkowo wagon wzbogacił się o nowe oświetlenie wewnętrzne wykorzystujące diody LED, a nie jak wcześniej typowe świetlówki. Nowe oprawy zostały umieszczone w kanale do klimatyzacji w przestrzeni pasażerskiej. Jednak największe zmiany pasażerowie zauważą w środkowej części pojazdu, która została zmodernizowana na niskopodłogową. Wcześniej środkowy człon, podobnie jak cały tramwaj, był wysokopodłogowy. Znajdowały się tam tylko okna i miejsca siedzące. W tej chwili ta część pojazdu zyskała nowe podwójne drzwi, miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, a także dla rodziców podróżujących z wózkami dziecięcymi. Część środkowa została też wzbogacona o dwie odkładane rampy dla osób niepełnosprawnych. W pojazdach N8C, kupionych w Kassel, zainstalowano także system zapowiedzi głosowej przystanków oraz rozbudowany system monitoringu.

 

Alicja Mongird

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Będzie elektrycznie!

Cztery fabrycznie nowe samochody elektryczne zakupi Zarząd Dróg i Zieleni na użytek jednostek miejskich – Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Straży Miejskiej,...

Zamknij