W trosce o bezpieczeństwo sopockich seniorów

„Nie dawajmy pieniędzy osobie, której nie znamy!” – podkreślał w Sopocie podczas spotkania na temat bezpieczeństwa osób starszych, znany satyryk i artysta estradowy Krzysztof Skiba. Artysta, po tym jak dwukrotnie usiłowano oszukać Jego mamę oraz słysząc od znajomych o licznych próbach wyłudzenia pieniędzy od osób starszych, zaangażował się w społeczną akcję dotycząca bezpieczeństwa seniorów. 

W spotkaniu „Seniorze, uważaj na oszustów”, z udziałem funkcjonariuszy sopockiej policji oraz Straży Miejskiej, uczestniczyło ponad 90 seniorów. Krzysztof Skiba opowiedział o osobistych doświadczeniach oraz podkreślał, że oszuści wykorzystują często dobroć i ufność osób starszych, przekonując np. że bliska osoba znalazła się w trudnej sytuacji i trzeba natychmiast jej pomóc przekazując pieniądze.

seniorze, uważaj

seniorze, uważaj

– Dzisiaj łatwo dowiedzieć się kto jest wnuczkiem i jak na imię, bo młodzi ludzie często zamieszczają w internecie zdjęcia swojej rodziny. Oszuści korzystają również ze starych książek telefonicznych, wyszukując imiona, których teraz raczej się nie nadaje, np. Genowefa, Kazimiera, Wacław. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że jest to osoba starsza – mówił Krzysztof Skiba. Państwo pochodzą z tego szlachetnego pokolenia, z którego jest moja mama, gdzie jeszcze ludziom się wierzy i ufa. Dzisiaj niestety są oszuści, którzy to wykorzystują, dlatego powinniście być Państwo czujni – podkreślał artysta.

Podczas spotkania pod hasłem „Seniorze, uważaj na oszustów”, funkcjonariusze sopockiej policji, przedstawili metody działania oszustów oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa, m.in.

– jeśli dzwoni do Ciebie ktoś kto podaje się za krewnego i prosi o pieniądze, oddzwoń do rodziny i sprawdź informację,

seniorze, uważaj

seniorze, uważaj

– gdy podejrzewasz, że masz do czynienia z oszustem, zadzwoń na Policję (tel. 997)

– nigdy nie przekazuj obcej osobie pieniędzy

– zamykaj drzwi, zainstaluj na drzwiach łańcuch zabezpieczający,

– nie wpuszczaj do mieszkania obcych osób,

– jeśli zdecydujesz się na otwarcie drzwi, zapnij łańcuch zabezpieczający, uchyl drzwi  i poproś o pokazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej, identyfikatora; zadzwoń do instytucji, na które powołuje się nieznajomy

– jeśli musisz kogoś wpuścić do domu, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu.

Osoby starsze mają coraz większą wiedzę i świadomość i zgłaszają próby oszustwa ale jeszcze ciągle zdarzają się takie przypadki. Przestępcy wykorzystują ich dobre serce i chęć niesienia pomocy. Ofiarami często padają osoby starsze samotnie zamieszkujące. Dlatego, jak podkreślają organizatorzy sopockiego spotkania, warto mówić o tym jak działają oszuści i jak się przed nimi uchronić.

Bezpieczeństwo sopockich seniorów jest ważną kwestią, która pojawia się również w „Sopockim Programie Strategicznym na rzecz Seniorów do 2020 roku”. Dokument ten jest bazą do kreowania polityki miejskiej we wszystkich obszarach w taki sposób, by jak najpełniej odpowiadała ona potrzebom i oczekiwaniom osób starszych. Podczas spotkania, Wiceprezydent Sopotu, pani Joanna Cichocka-Gula zaprezentowała ten dokument oraz zaprosiła sopockich seniorów do udziału w konsultacjach podczas, których będą mogli zgłaszać swoje uwagi.

Organizatorem spotkania „Seniorze, uważaj na oszustów” był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie oraz Stowarzyszenie Po_moc. Partnerzy: Komenda Miejska Policji w Sopocie, Dworek Sierakowskich oraz Restauracja Młody Byron.

Agnieszka Niedałtowska

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kryształowe gdyńskie media społecznościowe

Gdyńskie media społecznościowe wyróżnione w konkursie „Kryształy PR-u". W plebiscycie oceniane były nasze profile na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube, Naszej...

Zamknij