ŚWIĘTO MIASTA 2015 – program

W najbliższy weekend -22-24 maja – już po raz jedenasty Gdańsk obchodzić będzie swoje Święto. Czekać na nas będzie  wiele  wydarzeń sportowych i artystycznych. Oto szczegółowy plan tegorocznego Święta Miasta:

PIĄTEK, 22 maja:

17:30 Technikalia

Technikalia 2015 – Juwenalia Politechniki Gdańskiej – 1 Dzień Święta Miasta Gdańska

22 maja na Targu Węglowym odbędzie się koncert główny Juwenaliów Politechniki Gdańskiej – Technikaliów 2015. Na scenie pojawią się jedne z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów: Oddział Zamknięty, Kukiz i Piersi, Big Cyc oraz Lady Pank. Przeboje, jakie będziemy mogli usłyszeć w malowniczej scenerii Gdańska niejednokrotnie podbijały listy hitów, a ich teksty słuchacze są w stanie bez żadnego problemu zaśpiewać z pamięci. Pierwszy dzień Święta Miasta będzie okazją do świetnej zabawy nie tylko dla studentów Politechniki Gdańskiej, lecz dla wszystkich mieszkańców, wśród których nasza uczelnia techniczna funkcjonuje już 111 lat. Koncert rozpocznie się o godzinie 17:30, a całość poprowadzi dobrze znany trójmiejskiej publiczności Paweł „Konjo” Konnak. Zapraszamy serdecznie!

SOBOTA, 23 maja:

9:45 X Rodzinny Bieg Gdańszczan (Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej)

start i meta zlokalizowane będą na Targu Węglowym, a cała trasa liczy 2200 m. Dla wszystkich którzy ukończą Bieg są pamiątkowe medale oraz krem do stóp Firmy Ziaja-Sponsora Biegu. Zapisy do Biegu dla osób indywidualnych będą przyjmowane w biurze GOKF oraz w dniu Biegu od godziny 8:00 w biurze zawodów – ul. Targ Węglowy – miasteczko zawodów

SOBOTA i NIEDZIELA

11:00-14:00 Zagadki (GOT)

23 maja (sobota) godz. 11:00-14:00

Poznaj gdańskie kamienice!

Wyprawa ulicami Głównego Miasta, która przybliży historię oraz architekturę kilku gdańskich kamienic. To również świetna okazja, by poznać miejsca urodzin, zamieszkania lub pracy znamienitych gdańszczan!

24 maja (niedziela) godz. 11:00-14:00

Kajakiem po Motławie

Wyprawa kajakiem po Motławie, która pozwoli poznać uroki miasta widziane z poziomu wody. Uczestnik poznaje morskie tradycje miasta oraz dowiaduje się o historii miejsc
i obiektów, zlokalizowanych nad Motławą!

SOBOTA:


11:00-16:15 OTWARCIE SEZONU ŻEGLARSKIEGO (Miejski Ośrodek Sportu
i Rekreacji)

23 maja 2015 roku w ramach obchodów Święta Miasta odbędzie się kolejne, dwunaste już Otwarcie Sezonu Żeglarskiego w Gdańsku. Dla wszystkich uczestników
i mieszkańców Trójmiasta organizatorzy przygotowali szereg atrakcji w rejonie Targu Rybnego i na Motławie.

Po raz pierwszy na Otwarciu Sezonu Żeglarskiego wystąpią: Chór Nauczycielski z Gdańska, Chór Mieszany SYMFONIA z Gdyni, Chór Żeński GAUDEAMUS Wejherowa,  Chór Męski HARMONIA z Wejherowa, Młodzieżowa Orkiestra Dęta BEGAMA
z Kościerzyny oraz Teatr Muzyczny HALS grupa SPINAKER.

Tradycyjnie, imprezę zakończy najbardziej efektowny punkt imprezy, czyli parada jachtów i pozostałych jednostek na Motławie, która rozpocznie się o godzinie 15.45.

11:00 – 11:25 występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej BEGAMA

11:30 – 12:50 występy chórów

13:10 – 13:50 Ceremonia podniesienia bandery żeglarskiej, część oficjalna, wręczenia medali, inauguracja Programu Edukacji Morskiej

13:50 – 15:00 Program artystyczny o tematyce morskiej – występ zespołu Teatru Muzycznego Hals – Grupa Spinaker

15:00 – 15:30 Pokaz ratownictwa wodnego z udziałem psów ratowniczych oraz ratownictwa lądowego

15:45 – 16:15 – parada jednostek na Motławie

SOBOTA i NIEDZIELA: 

12:00-18:00 Interaktywna gra edukacyjna Professor WHY
23 i 24 maja – Chcesz móc eksperymentować bez żadnych ograniczeń? Podejdź
i przekonaj się sam!


SOBOTA i NIEDZIELA: 

12:00-18:00 (Hospicjum im. Dudkiewicza)

W dniach 23.-24.05. br., podczas Święta Gdańska, działać będzie stoisko charytatywne Fundacji Hospicyjnej, oferujące doskonałe produkty ekologiczne ze sklepu „Zielony Spichlerz” oraz pyszne babeczki z firmy „Fajne Baby”. Możliwe będą też konsultacje indywidualne u dietetyczki Akademii Walki z Rakiem, udzielane na podstawie badania pomiaru składników ciała. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty oraz liczymy na datki do puszek hospicyjnych wolontariuszy w żółtych koszulkach. Dochód
z wydarzenia przekazany zostanie na rzecz podopiecznych Funduszu Dzieci Osieroconych.

SOBOTA i NIEDZIELA: 

13:00-15:00 (namiot Pałacu Młodzieży)

Zapraszamy wszystkich gdańszczan na happening plastyczny organizowany przez nauczycieli Pałacu Młodzieży z okazji Święta Miasta w dniach 23 i 24 maja 2015r. Wspólnie wykonamy gdańskie lwiątka  i czapeczki. Będzie twórczo, kolorowo i wesoło. Proponujemy również własny portret narysowany przez  uczestników pracowni rysunku i malarstwa.

Występy artystyczne – scena Targ Węglowy:

Sobota – 13.00 – 14.30

Million Miles Of Water – zespół rockowy

Prezentacje taneczne i wokalne młodych artystów z Pałacu Młodzieży w Gdańsku.

Niedziela – 13.00 – 14.50

Prezentacje taneczne i wokalne młodych artystów z Pałacu Młodzieży w Gdańsku

SOBOTA i NIEDZIELA:

12:00/13:15/14:30 Spacery rodzinne (iBedeker)


23 maja – na wędrówki zaprosi Aleksander Masłowski. Start o godz. 12:00; 13:15 i 14:30

Trasa każdego spaceru będzie wiodła po wschodniej stronie Motławy, a rozpocznie się na Moście Zielonym. Uczestnicy przejdą przez Wyspę Spichrzów, przyjrzą się północnej części Długich Ogrodów, a wreszcie wzdłuż Szafarni dotrą na Ołowiankę.

24 maja – do wspólnego odkrywania lwich śladów na Głównym Mieście zaprosi Łukasz Darski. Cicerone zachęca do zabrania ze sobą… lornetek. Spacery będą się rozpoczynały na Targu Węglowym, przy Wielkiej Zbrojowni. Start o godz. 12:00; 13:15 i 14:30

SOBOTA:

16:30 2. Nadbałtycki Festiwal Orkiestr Dętych „Swoje pokochajcie…”

 
Przemarsz orkiestr dętych ulicami Gdańska: Długi Targ, Długa na Targ Węglowy, uświetniając paradę Święto Miasta Gdańska. Przemarsz rozpocznie się pod Zieloną Bramą, zakończy się na Targu Węglowym, gdzie orkiestry wykonają 5 hymnów.

SOBOTA:

17:30 Występ Zespołu Pieśni i Tańca UG Jantar:
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” to grupa pasjonatów polskiej kultury ludowej. Nieprzerwanie od 1970 roku zrzesza studentów i absolwentów trójmiejskich uczelni, którzy pod czujnym okiem profesjonalnej kadry rozwijają swoje pasje, doskonaląc umiejętności taneczne i wokalne. ZPiT UG „Jantar” zaprezentuje trzy suity taneczne, w tym nagrodzoną tytułem najlepszej choreografii na Międzynarodowym Festiwalu Kultury i Sztuki 2014 w Buyukcekmece w Turcji – „Moje spiskie serdecko”.

SOBOTA:

19:45 Występy grup tanecznych:

KS Movement: Pokaz parkour i freeruningu  – sztuki przemieszczania się. Zaprezentowany zostanie przez członków Klubu Sportowego Movement. Jeśli ktoś chce spróbować potrenować pod okiem chłopaków, zapraszamy na ksmovement.pl.

Ekipy Ketch A Fire, Shimmy Shake i T-Rex Crew to grupy tańczące dancehall, taniec, który wywodzi się z Jamajki i jest silnie związany z kulturą, muzyką i stylem życia. Jest to taniec zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Ekipy rozwijają się w Studiu Tańca So Fly, biorą udział w licznych pokazach i zawodach w całej Polsce.

So-So Jammin to 12 szalonych dziewczyn, które połączyła wspólna pasja – taniec. Ekipa aktywnie uczestniczy w dancehallowym życiu Trójmiasta i nie tylko! So-So Jammin już od kilku lat pilnie trenuje pod okiem Izabeli Izu Berendt w Enzym Studio.

SOBOTA:

20.30 Koncert Gwiazdy Wieczoru – Dawid Podsiadło i Curly Heads.

Curly Heads to polski zespół wykonujący rock alternatywny. Formacja powstała
w 2010 roku w Dąbrowie Górniczej. Skład zespołu tworzą: Dawid Podsiadło, Oskar Bała, Tomasz Szuliński, Tomasz Skuta oraz Damian Lis.

Debiutancki album zespołu zatytułowany Ruby Dress Skinny Dog ukazał się 21 października 2014 roku. Płytę poprzedził wydany w formie digital download singel pt. Reconcile.

SOBOTA:

22.30 Pokaz Sztucznych ogni! 

Obserwujemy wspólnie z Targu Węglowego.


NIEDZIELA, 24 maja:

9:00 Śniadanie po Gdańsku 


W niedzielę 24 maja na Targu Węglowym będzie można zjeść pyszne śniadanie i zrobić zakupy na Wolnym Targu. Wolny Targ to miejsce, gdzie można niedrogo kupić zdrową żywność od lokalnych wytwórców, a także spróbować dań z kuchni całego świata. Na targ zapraszamy też twórców rękodzieła. Goście mają możliwość spędzenia kilku godzin na świeżym powietrzu, przy stołach zastawionych dobrym jedzeniem i w urokliwym otoczeniu gdańskich kamienic. Na najmłodszych czekają liczne warsztaty, zapewniające dobrą zabawę, a dorośli w tym czasie mogą odpocząć na leżakach w strefie relaksu. Wolny Targ realizuje ideę wolnego życia!

11:00 Zamrażanie na zawołanie 

W maju temperatura potrafi poszybować naprawdę wysoko, natomiast na science show Centrum Hewelianum szron i lód zagoszczą na dobre. Wszystkiemu winien będzie ciekły azot, który pokaże swoje mroźne oblicze.

12:00 Występ na scenie – Gościnnie Norweski Chór – Sangria

Chór został założony 12.11.1990 r.  przez grupę kochających śpiew przyjaciół.

Nazwa chóru, SangRia symbolizuje radość śpiewu, nawiązując jednocześnie do nazwy znanego napitku.


12:00 Parada: Vivat Gdańsk, Vivat Rzeczpospolita!

Wydarzenie upamiętniające wjazd Króla Kazimierza Jagiellończyka do Gdańska w 1457r.

Godz. 10.00-16.00 / rycerskie obozowisko / Plac Kobzdeja

Godz. 12.00 / wjazd Króla Kazimierza Jagiellończyka do Gdańsk / Złota Brama

„Wiwat Gdańsk, Wiwat Rzeczpospolita” to uroczysta parada, która upamiętnia nadanie Gdańskowi w 1457 licznych przywilejów przez polskiego Króla Kazimierza Jagiellończyka.

Na tę okoliczność rekonstruktorzy z bractw rycerskich odtwarzający obyczaje, odzież
i kulturę XV wieku zjeżdżają do Gdańska. Plac Kobzdeja zamieni się w XV-wieczne rycerskie obozowisko. Rozstawione namioty, gotujące się jadło, rzemieślnicy. Rozbili się wzdłuż miejskiego muru i tu oczekują na przyjazd Najjaśniejszego Pana, Kazimierza Jagiellończyka, Króla Polski, by razem wkroczyć do Gdańska. Wśród zgromadzonych jest nie tylko polskie rycerstwo, ale i jeńcy krzyżaccy, których wojsko przywiodło do miasta. Jako, że dzień to świąteczny, to i uciech najróżniejszych tam nie zabraknie.

15:00 Koncert Muzyczne Podróże

Chór Mieszany „Los Cantantes de Manila” z Filipin jest uczestnikiem 11. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT i będzie się zmagał
z innymi chórami ze świata o najwyższe trofeum festiwalu.

Chór złożony ze studentów i młodych profesjonalistów ma bardzo szeroki repertuar, od muzyki poważnej i utworów Feliksa Mendelsshon-Bartholdy’a do muzyki dance
i utworów Lady Gagi. Pod batutą Darwina Vargasa grupa wygrała Crosswind Carol Fest 2014 i zajęła trzecie prestiżowe miejsce w MBC National Choir Competition.

15:50 Premiera piosenki o Gdańsku

Promocja najnowszej piosenki o Gdańsku zatytułowanej ,,Kamieniczki i uliczki” autorstwa Pawła Sadowskiego w wykonaniu dzieci i trójmiejskich muzyków.

18:00 Jan Konop Big Band i Chór Sceny Muzycznej Gdańsk

Chór Sceny Muzycznej Gdańsk – grupa entuzjastów wspólnego śpiewu oraz muzyki chóralnej, podczas Gdańskiego Święta Miasta, część swojego występu zagra wspólnie
z Jan Konopa Big Band – orkiestrą założoną z inicjatyw trójmiejskich muzyków, wykonującą oraz propagującą muzykę jazzową i bigbandową. Będzie to okazja do wysłuchania znanych piosenek w aranżacjach chóralnych, zarówno a cappella, jak
i z towarzyszeniem instrumentów. Usłyszymy największe przeboje Beatlesów, Erica Claptona jak i przeboje m.in. Kabaretu Starszych Panów.

20:00 Koncert Cappelli Gedanensis

Kulturalna współpraca Gdańska z Bremą to nie tylko czasy hanzeatyckie. W przypadku Cappelli Gedanensis to już rok 1991. Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy zatem na nasz kolejny wspólny projekt, jakim będzie koncert w kościele świętej Brygidy ( 24.05 – niedziela, godz. 20.00). W programie usłyszymy m.in. – jakże by inaczej – gdańskich kompozytorów: Maximiliana Dietricha Freißlicha czy Johanna Jeremiasa du Graina. Ponadto – to pomysł naszych bremeńskich przyjaciół – Jana Sebastiana Bacha. Obok chóru z katedry pw. św. Piotra z Bremy pod kierownictwem Tobiasa Gravenhorsta, wystąpią: Joanna Sperska – sopran, Joanna Dobrakowska – alt, Krystian Krzeszowiak – tenor oraz Jarosław Bręk – bas. Wstęp wolny!

WYSTAWY podczas Święta Miasta:

Przegląd Malarstwa Twórców Amatorów z Gdańska i Metropolii Gdańskiej


Wystawa w formie warsztatów i konkursu przeglądu twórczości adresowanych do starszych wiekiem  malarzy amatorów z Gdańska i Metropolii Gdańskiej  w tym do Słuchaczy Gdańskiej Akademii Seniora w ramach której prowadzimy zajęcia z  rysunku
i malarstwa,  jest odpowiedzią  na potrzeby coraz liczniejszej grupy starszych osób, które po zakończeniu kariery zawodowej poszukują możliwości realizowania swoich zainteresowań i pasji  a nie  zawsze mają takie szanse. W dobie niezwykle szybko postępujących zmian społecznych, pośpiechu, komercji, ta grupa wiekowa potrzebuje alternatywnych form rozwoju, pola do wyrażania emocji i przeżyć a takim właśnie obszarem jest aktywność , promująca  twórcze formy zagospodarowania czasu wolnego.
Przegląd łączymy z gdańskimi obchodami Święta Miasta. Wybierając tematykę prac malarskich wiążemy ją z uosobieniem  Miasta jako kogoś bliskiego, komu z okazji jubileuszu 70-lecia wręczamy  kwiaty  i  zapraszamy  gości. W tym projekcie szerokie grono twórców amatorów i ich prace mają  zbudować świąteczną atmosferę  będąc jednocześnie małym hołdem osób starszych  dla Miasta, które dba o swoich twórców
i obywateli. Zadanie jest  lokalną społeczną inicjatywą kulturotwórczą.

Miejsce: wejście do Teatru Szekspirowskiego

Wystawa plenerowa zdjęć Mariana Dobrzykowskiego, Gdańsk 1945-1960 

Marian Dobrzykowski dokumentował Gdańsk od 1945 roku. W bogatym zbiorze fotografii zdeponowanym w Archiwum Państwowym w Gdańsku dostrzegamy przede wszystkim fascynację odbudową historycznego centrum miasta po zniszczeniach wojny. Stał się również znakomitym obserwatorem toczącego się życia, kronikarzem budów
i rejestratorem wydarzeń skupiających uwagą gdańszczan. Często powracał do tych samych miejsc ukazując upływ czasu oraz dynamikę zmian krajobrazu miasta. Ważną cechą fotografii Dobrzykowskiego jest umiejętność obserwacji oraz różnorodność podejmowanych tematów, pośród których jednym z wiodących stał się rozwój komunikacji miejskiej.

Miejsce: ul. Grobla I

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU I KURSOWANIU KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ i SKM

Piątek, 22 maja:

Obsługa wszystkich linii nocnych odbywać się będzie autobusami wielkopojemnymi

Zostaną podstawione dodatkowe autobusy: 6 wielkopojemnych i 2 standardowe, które będą odjeżdżać od ok. 23.30 z przystanku Brama Wyżynna. Będą to autobusy linii:

N1 (do Jaworzniaków przez Orunię Górną i Zakoniczyn)

N4 (do Rębowa przez Ujeścisko)

N3 (z przystanku Hucisko, do Wrzeszcza PKP, przez Kiełpino Górne)

N8 (do Górek Zachodnich przez Przeróbkę, Stogi)

N9 (do Przegaliny)

N12 (z przystanku Hucisko do Jasieńskiej)

N13 (do Olimpijskiej)

Ok 23.30 zostanie podstawionych 6 składów tramwajowych, które będą odjeżdżać z przystanku „Brama Wyżynna” (kierunek Wrzeszcz). Dwa składy jako linia 2, dwa jako linia 3 i dwa jako linia 6

Ok 23.30 zostaną podstawione 2 składy tramwajowe (jako linia 2), które będą odjeżdżać z przystanku „Brama Wyżynna” (kierunek Chełm).

Sobota, 23 maja:

Obsługa linii nocnej N5 odbywać się będzie autobusami wielkopojemnymi

Dodatkowy kurs linii N5 od przystanku „Brama Wyżynna” do Pruszcza Gdańskiego ok. 22.40 (możliwe kolejne kursy tego pojazdu na linii N5 w razie potrzeby)

Podstawione zostaną 3 autobusy wielkopojemne oraz 1 standardowy, jako dodatkowe kursy z przystanku Brama Wyżynna na liniach wg aktualnych potrzeb (ok. 22.40).

SZYBKA KOLEJ MIEJSKA

Noc piątek/sobota

Odjazdy z przystanku Gdańsk Śródmieście, dodatkowe kursy:

23.45 (Gdynia Cisowa)

00.02 (Wejherowo)

00.17 (Gdynia Cisowa)

01.00 (Wejherowo – z Gdańska Głównego)

Noc sobota/niedziela

Odjazdy z przystanku Gdańsk Śródmieście, dodatkowe kursy:

22.45 (Gdynia Cisowa)

22.57 (Wejherowo)

23.17 (Gdynia Cisowa)

UTRUDNIENIA DROGOWE

Targ Węglowy został wyłączony z ruchu i będzie niedostępny dla samochodów do poniedziałku 25 maja, do godz. 20.00.

Dodatkowo, w dniu 23 maja w godz. 8.30 – 12.00 należy liczyć się z utrudnieniami
w rejonie Głównego Miasta spowodowanymi X Rodzinnym Biegiem Gdańszczan. Utrudnienia te obejmą ulice:

Wojciecha Bogusławskiego, Zbytki, Ogarna, Dziana, Powroźnicza, Świętego Ducha (od Motławy do numeru 87/89), Kuśnierska.

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Mobilne studio portretowe Converse Made by you w Trójmieście!

Mobilne studio portretowe Converse w dniach 22 i 23 maja odwiedzi Trójmiasto, gdzie wszyscy chętni będą mogli dołączyć do globalnej...

Zamknij