19. Metropolitalny Wielki Przejazd Rowerowy

Po osiągnięciu pełnoletniości w zeszłym roku, czas na 19. edycję Metropolitalnego Wielkiego Przejazdu Rowerowego. W niedzielę 14 czerwca ulice Trójmiasta, Małego Trójmiasta, Pruszcza Gdańskiego i Tczewa zaleje pomarańczowa fala cyklistów. Do kolumny dołączą także rolkarze i wielbiciele coraz popularniejszych longbardów. Tegoroczny przejazd odbywa się pod hasłem „Rowerowa Metropolia jest Okey”. Wydarzenie zwieńczy pierwszy w historii imprezy koncert, który odbędzie się w Parku Gdynia Kolibki.

Oficjalna trasa WPR w tym roku obejmie 8 miast aglomeracji. Uczestnicy tradycyjnie pojadą dwoma wielotysięcznymi peletonami: północny około godz. 12.40 wyruszy z Wejherowa, aby – zabierając po drodze rowerzystów z Redy, Rumi i Gdyni. Z kolei zasilony rowerzystami z Tczewa i Pruszcza peleton południowy, o godz. 15.30 wyjedzie z gdańskiego  Śródmieścia w kierunku mety, po drodze zabierając sopockich rowerzystów. Do obu peletonów na własną rękę dołączą grupy rowerowe i rowerzyści z miast takich jak Słupsk, Elbląg, Malbork, Lębork, Starogard Gdański, Kościerzyna. Niezwykle widowiskowy, równoległy przejazd i połączenie obu peletonów odbędzie się na al. Niepodległości w Sopocie na odcinku od skrzyżowania z ul. Haffnera do granicy Sopotu i Gdyni.
Po raz pierwszy środek ciężkości pokaz tańca irlandzkiego

W tym roku 19 WPR i koncertowi „Rowerowa Metropolia jest Okey” towarzyszyć będzie znacznie bogatsza oprawa sceniczna, zaplecze techniczne i gastronomiczne. Na rowerzystów i mieszkańców aglomeracji spragnionych wrażeń będzie czekała moc muzyki i ponad 10 tys. m2 przepięknej łąki w Kolibkach, jako teren jedynego w swoim rodzaju pikniku rowerowo – muzycznego. Zalecane jest zabranie butów do tańca, koców lub karimat.

Udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym jak i w koncercie „Rowerowa Metropolia jest Okey” jest całkowicie darmowy! Wszyscy uczestnicy chcący dobrowolnie wesprzeć organizację WPR, będą mogli zrobić to poprzez udział w zbiórce na portalu polakpotrafi.pl. Podczas trwania niedzielnej imprezy będzie także okazja do wpłaty na poczet tzw. szprychówki – kolorowej, pamiątkowej, numerowanej karty. Wśród ich posiadaczy zostaną rozlosowane liczne nagrody – wśród nich rowery.

Rowery będzie można też wygrać w konkursach – m.in. rewii rowerowych przebrań – z roku na rok balansującej coraz bliżej granicy szaleństwa. Organizatorzy zachęcają do łamania wszelkich barier stylistycznych i zaprezentowania własnego, unikalnego przebrania, które zwali z nóg całe jury.

Tuż po dotarciu peletonu do zespołu pałacowo-parkowego w Kolibkach (około godz. 17.00) rozpocznie się pierwszy 19-letniej historii przejazdu koncert, z mocnym rowerowym przesłaniem. Pod patronatem Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku  w ramach „Rowerowa Metropolia jest Okey zagrają”:
– Pulse Generation (reggae – Reszel)
– Gang Czerwonego Paznokcia (rap – Gdańsk)
– Tsigunz Fanfara Avantura (ethno-balkan brass band – Poznań)
– Obywatel MC (rap – Gdańsk)
– Ikenga Drummers (ethno/afro, Trójmiasto)

Uwaga! – na wszystkie wydarzenia 19 WPR, w tym na koncert „Rowerowa Metropolia jest Okey” – wstęp wolny. Organizatorzy zapewniają miejsca do parkowania i bezpiecznego przypięcia rowerów, należy zabrać ze sobą dobre zapięcie rowerowe.

Program czasowy:

Peleton północny
(Wejherowo > Reda > Rumia > Gdynia > Gdynia Kolibki)

Wejherowo – Rynek
– godz. 12.45 Zbiórka
– godz. 13.15 Wyjazd

Reda – Cechowa/Gdańska
– godz. 13.40 Zbiórka
– godz. 14.10 Wyjazd

Rumia – Dworzec PKP
– godz. 14.20 Zbiórka
– godz. 14.50 Wyjazd

Gdynia – Skwer Kościuszki
– godz. 15.45 Zbiórka
– godz. 16.15 Wyjazd

Peleton Południowy
(Tczew > Pruszcz Gd. > Gdańsk > Sopot > Gdynia Kolibki)

Tczew – Dworzec PKP
– godz. 11.55 Zbiórka
– godz. 12.15 Wyjazd

Pruszcz Gdański – parking Faktoria
– godz. 13.55 Zbiórka
– godz. 14.15 Wyjazd

Gdańsk – Targ Węglowy
– godz. 14.00 Zbiórka
– godz. 15.30 Wyjazd

Sopot – Plac Konstytucji 3 Maja
– godz. 16.20 Zbiórka
– godz. 16.35 Wyjazd

Wielki finał XIX Wielkiego Przejazdu Rowerowego
(Zespół Dworsko – Krajobrazowy Gdynia Kolibki)

– godz. 17.00 Wjazd Peletonów
– godz. 17.15 Powitanie uczestników 19 WPR
– godz. 17.30 „Rowerowa Metropolia jest Okey” – koncerty – konkursy – wielka loteria
szprychówkowa – prezentacje – debaty 19 WPR.

– godz. 22.30 Zakończenie Finału 19 Wielkiego Przejazdu Rowerowego

Sebastian Drausal

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Otwarcie Ogrodu Społecznego na Dolnym Mieście w Gdańsku

W najbliższy piątek 12 czerwca w godzinach 16:00-18:00 odbędzie się festyn rodzinny organizowany przez Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej "Mrowisko"...

Zamknij