Sprzątamy plażę w Gdyni

Posprzątaliśmy już plaże miejskie w Warszawie i Poznaniu oraz te nadmorskie. Teraz nadszedł czas na Gdynię!  W najbliższą sobotę 1 sierpnia, od godziny 10:00 sprzątamy plażę miejską i edukujemy turystów oraz mieszkańców miasta. Na każdego, kto do nas dołączy, czeka świetna zabawa w promieniach słońca. Daj dobry przykład innym i przyłącz się do nas! 

Wakacje w pełni, a to oznacza, że gdy tylko pogoda dopisuje plaże są pełne turystów i spragnionych relaksu mieszkańców Gdyni. Niestety, po takim dniu czystość plaży pozostawia wiele do życzenia. Mamy na to rozwiązanie – w sobotę, 1 sierpnia, o godzinie 10.00  spotykamy się na plaży miejskiej przy Contrast Cafe. Ściągamy buty i bosą stopą wyruszamy sprzątać plaże z Barefoot Projekt Czysta Plaża. Każdy może do nas dołączyć – czekamy na wolontariuszy! Wystarczy zarejestrować się na stronie www.czystapolska.org.pl lub przyjść do namiotu Stowarzyszenia Czysta Polska, który będzie stał na plaży.

Sprzątanie plaży

Sprzątanie plaży

Na wszystkich, którzy przyłożą stopę do sprzątania, dając dobry przykład innym,  oprócz worków na śmieci i rękawic będą czekać atrakcyjne konkursy i animacje ekologiczne. Wolontariusze, którzy aktywnie włączą się w porządki, otrzymają koszulkę Barefoot Projekt Czysta Plaża. Wszyscy chętni będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w Fotobudce, wykorzystując do tego akcesoria specjalnie na tę okazję przygotowane przez organizatorów. Nie zabraknie również gier, konkursów i zabaw, takich jak mega Twister dla grupy 15 osób, boule na plaży, hula-hop czy wspólnego robienia kolorowych tatuaży. Wszystko po to, żeby połączyć edukację ekologiczną z przyjemnym relaksem.

Sprzątanie w Gdyni jest naszym kolejnym w ramach akcji Barefoot Projekt Czysta Plaża 2015. W czerwcu i lipcu wspólnie z ponad 4440 wolontariuszami posprzątaliśmy łącznie 4 lokalizacje, z których zebraliśmy blisko 700 kg śmieci. 

Sprzątanie plaży

Sprzątanie plaży

– Akcje sprzątania plaż to część międzynarodowego projektu Barefoot Beach Rescue, który powstał aby edukować na temat zanieczyszczenia plaż tych miejskich i nadmorskich. Chcemy zaangażować jak największą liczbę osób do włączenia się w porządkowanie plaż, by zostawić piasek tak czysty, by można było po nim spacerować bosą sto – mówi Paulina Krajewska-Grzejszczyk z Barefoot Projekt Czysta Plaża. – Naszą ambicją jest nie tylko organizowanie akcji, które w widoczny sposób wpływają na czystość środowiska, ale także podnoszenie poziomu wiedzy o ekologii. Chcemy uświadomić mieszkańcom Gdyni oraz turystom, jak ważne jest dbanie o porządek we wspólnej przestrzeni, zarówno dla dobra przyrody, jak i nas samych.

– Już po raz drugi wraz z Barefoot Projekt Czysta Plaża jesteśmy w Gdyni. Ruszamy z przedsięwzięciem, przynoszącym realne korzyści zarówno dla przyrody, jak i dla wielu ludzi wypoczywających nad morzem i w górach – mówi Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska. – Dążymy do tego, by zarówno lokalne społeczności, jak i przyjeżdżający turyści byli świadomi zagrożeń, jakie płyną z gromadzenia się pozostawianych odpadów. Chcemy pokazać, że warto zacząć od siebie. Podwijamy zatem rękawy i wspólnie zabieramy się do sprzątania! – dodaje z uśmiechem.

Zapraszamy do wzięcia udziału w porządkowaniu gdyńskiej plaży w ramach Barefoot Projekt Czysta Plaża. Przyłóż stopę do akcji i pokaż innym jak łatwo jest po sobie zostawić porządek.

* * *

Sprzątanie plaży - foto Krzysztof Kuczyk , www.kuczyk.com

Sprzątanie plaży – foto Krzysztof Kuczyk , www.kuczyk.com

Stowarzyszenie Czysta Polska zawiązało się w grudniu 2012 roku. Zamierzone cele stowarzyszenia to podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska; w tym ochrona cennych przyrodniczo obszarów, prowadzenie edukacji ekologicznej; popularyzowanie idei ochrony środowiska naturalnego i ekologii; przeciwdziałanie nielegalnemu przemieszczaniu i składowaniu odpadów; realizacja przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi, wspieranie szeroko rozumianej inicjatywy społecznej obywateli.

Barefoot Projekt Czysta Plaża to polska edycja międzynarodowej akcji Barefoot Beach Rescue Project. Inicjatywa ta powstała w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych, solidaryzując lokalne społeczności wokół przywracania naturalnej równowagi wybrzeżom. Do tej pory tysiące wolontariuszy włączyło się w oczyszczanie plaż z ton śmieci. Współorganizatorem projektu w Polsce jest Stowarzyszenie Czysta Polska.

PODSUMOWANIE AKCJI CZYSTE TATRY 2015
W dniach 3-4 lipca 2015, w Zakopanem Stowarzyszenie Czysta Polska we współpracy z Barefoot Projekt Czysta Plaża posprzątały góry w ramach IV edycji Akcji Czyste Tatry. Wolontariusze, Ambasadorzy i Partnerzy ruszyli na wszystkie na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci i zachęcić turystów do aktywnego spędzania czasu.

W tegorocznej akcji Czyste Tatry wzięło udział 4000 wolontariuszy. Na tatrzańskich szlakach zebrali – jak do tej pory – najmniejszą ilość śmieci – 440 kg. W miasteczku wolontariuszy został ustanowiony nowy rekord Polski w budowaniu największej konstrukcji z surowców wtórnych. Powstała góralska parzenica 26 m długości i 15 m szerokości, zbudowana z 750 kg plastikowych nakrętek.
W czasie poprzednich edycji Akcji Czyste Tatry 2012-2014, udział wzięło 7350 wolontariuszy i udało się zebrać łącznie prawie 3 tony śmieci.

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Sierpniowe zajęcia dla młodzieży w Wymiennikowni

Doskwiera Ci wakacyjna nuda? Chciałbyś wykorzystać wolny czas na naukę nowych umiejętności i poznać ciekawych ludzi? Zapraszamy młodzież w wieku...

Zamknij