Gdynia gospodarzem CIVITAS Forum 2016

Gdynia otrzymała prawo organizacji CIVITAS Forum – międzynarodowej konferencji poświęconej rozwojowi zrównoważonego transportu i mobilności miejskiej. Pod koniec września 2016 roku do Gdyni przyjedzie około 500 ekspertów i praktyków, którzy z sukcesami prowadzą politykę równoważenia transportu w europejskich miastach.

O miano organizatora Gdynia rywalizowała z Belfastem i San Sebastian. Za naszym miastem, jak podkreślił przewodniczący komitetu politycznego Inicjatywy CIVITAS – Steen Moller, przemawiają realizowane od lat, liczne i ważne z punktu widzenia miasta i mieszkańców działania na rzecz równoważenia transportu i mobilności. Ponadto, Gdynia, jako jedyne miasto w Europie realizowała 2 projekty w ramach Inicjatywy CIVITAS, tj. TELLUS (2002-2006) oraz DYN@MO (2012-2016).

Organizacja CIVITAS Forum w Gdyni jest dużym wyróżnieniem dla miasta oraz szansą na pozyskanie kolejnych projektów unijnych, w ramach których poprawiona zostanie jakość transportu i mobilności poprzez m.in. rozwój transportu zbiorowego i rowerowego, tworzeniu stref przyjaznych pieszym.

Tegoroczna edycja CIVITAS Forum, która odbyła się w dniach 7-9 października w stolicy Słowenii – Ljubljanie była w większości poświęcona strefom przyjaznym pieszym w centrach miast. W czasie 3-dniowego forum, Gdynia zaprezentowała swoje działania na rzecz udostępniania i dostosowywania przestrzeni dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Inicjatywa CIVITAS została powołana w 2002 roku w ramach działań Unii Europejskiej. Jest to najbardziej znany i największy program unijny dotyczący rozwoju mobilności w miastach. Umożliwia wymianę wiedzy i doświadczeń oraz realizację licznych i różnorodnych działań dotyczących mobilności. Obecnie zrzesza ona ponad 200 europejskich miast oraz organizacji i instytucji, które działają w nich na rzecz rozwoju zrównoważonego transportu.

Sebastian Drausal

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
11 firm chce budować basen na Osowej

Jedenaście firm złożyło oferty w przetargu na budowę basenu przy Szkole Podstawowej nr 81 przy ul. Siedleckiego 14. Basen ma...

Zamknij