Stanisława Przybyszewska bohaterką opery! Metropolitanka zaprasza na spacery herstoryczne poświęcone pisarce

W 2015 roku przypada 80. rocznica śmierci Stanisławy Przybyszewskiej – dramatopisarki, autorki m.in. „Sprawy Dantona”. Z tej okazji Opera Bałtycka, w cyklu Opera Gedanensis, przygotowuje spektakl „Olimpia z Gdańska” opowiadający o losach pisarki. Grupa społeczna Metropolitanka, będąca razem z IKM partnerem wydarzenia, zaprasza na specjalne spacery herstoryczne 8 i 15 listopada oraz 16 listopada do sieni IKM na debatę poświęconą Przybyszewskiej.

Historię życia i twórczość Przybyszewskiej podczas dwóch spacerów (8 i 15 listopada) przybliży nam Anna Sadowska z grupy społecznej Metropolitanka. Uczestniczki i uczestnicy przejdą specjalną trasę miejsc związanych z pisarką. Spacery rozpoczynają się o godz. 12.00 przy ul. Augustyńskiego 1, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Stanisławie Przybyszewskiej.

spacery_debata_przybyszewska

spacery_debata_przybyszewska

– „Zastrzegam sobie wyłączne posiadanie swojego życia” – autorka tych słów przeżyła jedynie 34 lata, z których 12 spędziła w grodzie nad Motławą. Jak czuła się w tym mieście pozbawionym „woni kultury jakiejkolwiek”? Jakie materialne ślady po niej pozostały? Kto dziś o niej pamięta? Na te i inne pytania postaramy się wspólnie odpowiedzieć podczas spaceru poświęconego Stanisławie Przybyszewskiej, dramatopisarce, autorce m. in. „Sprawy Dantona”. Będzie o tajemniczym lekarzu z ulicy Rogaczewskiego, o sprawie Gorgonowej, o kinie i o brylancie podziwianym na jednej z jubilerskich wystaw – mówi Anna Sadowska, przewodniczka i panelistka debaty.

Debata na temat Stanisławy Przybyszewskiej odbędzie się 16 listopada o godz. 18.00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. W rozmowie udział wezmą: prof. Ewa Graczyk – autorka książki „Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej”, Anna Sadowska – licencjonowana przewodniczka miejska po Gdańsku, Gdyni i Sopocie, specjalizująca się szczególnie w spacerach herstorycznych, dr Dagmara Binkowska – pomysłodawczyni wydania drukiem niepublikowanych utworów prozatorskich Stanisławy Przybyszewskiej, Radosław Paczocha – dramatopisarz, scenarzysta i dramaturg, który właśnie ukończył sztukę poświęconą Stanisławie Przybyszewskiej pod roboczym tytułem „Ćma” oraz dr Anna Marchewka – literaturoznawczyni i krytyczka literacka. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę Stanisławy Przybyszewskiej „Cyrograf na własnej skórze i inne opowiadania”.

Stanisława Przybyszewska związana jest z Gdańskiem, gdzie mieszkała od 1923 roku. Zajmowała się głównie twórczością literacką oraz dawała lekcje języków obcych. Najsłynniejszym jej dziełem jest „Sprawa Dantona” – pięcioaktowy dramat z 1929 roku rozgrywający się w czasach Rewolucji Francuskiej. Treścią dzieła Przybyszewskiej są wydarzenia przełomu marca i kwietnia 1794, kiedy Komitet Ocalenia Publicznego rozprawił się najpierw z hebertystami, a następnie z dantonistami, likwidując większość jawnej opozycji. Sztuka wystawiana była m.in. w Teatrze Wielkim we Lwowie (1931) – reż. Edmund Wierciński, w Teatrze Powszechnym w Warszawie (1975) – reż. Andrzej Wajda, w Teatrze Polskim we Wrocławiu (2008) – reż. Jan Klata.

olimpia_z_gdanska

olimpia_z_gdanska

Olimpia z Gdańska”, Zygmunt Krauze

Premiera opery: 20 listopada, godz. 20.00, Opera Bałtycka w Gdańsku. http://www.operabaltycka.pl/pl/spectacle/olimpia-z-gdanska.html

Organizator: Opera Bałtycka w Gdańsku

Spektakl dofinansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Gdańska i Instytutu Muzyki i Tańca.

Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej, grupa społeczna Metropolitanka, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

Wydarzenia Instytutu Kultury Miejskiej i grupy społecznej Metropolitanka towarzyszące premierze

8.11, godz. 12.00 – Spacer poświęcony Stanisławie Przybyszewskiej w ramach projektu Metropolitanka, z okazji premiery opery „Olimpia z Gdańska”. Oprowadza: Anna Sadowska, miejsce zbiórki: Gdańsk, ul. Augustyńskiego 1. Informacje: sien@ikm.gda.pl.

15.11, godz. 12.00 – Spacer poświęcony Stanisławie Przybyszewskiej w ramach projektu Metropolitanka, z okazji premiery opery „Olimpia z Gdańska”. Oprowadza: Anna Sadowska, miejsce zbiórki: Gdańsk, ul. Augustyńskiego 1. Informacje: sien@ikm.gda.pl.

16.11, godz. 18.00 – Debata na temat Stanisławy Przybyszewskiej z okazji premiery opery „Olimpia z Gdańska”. Goście, gościnie: prof. Ewa Graczyk, dr Dagmara Binkowska, Anna Sadowska, Radosław Paczocha, prowadzenie: dr Anna Marchewka. Sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40.

Biogramy gości debaty:

prof. Ewa Graczyk – prof. dr hab. w Instytucie Filologii Polskiej UG. Pracę magisterską pisała pod kierunkiem prof. Marii Janion. Literaturoznawczyni, pomorska działaczka społeczna. Autorka książek: „Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej” (1994); „O Gombrowiczu, Kunderze, Grassie i innych ważnych sprawach. Eseje” (1994) oraz „Przed wybuchem wstrząsnąć. O twórczości Witolda Gombrowicza w okresie międzywojennym” (2004), „Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju” (2013) . Współorganizatorka wraz z M. Pomirską konferencji o Kopciuszku na Uniwersytecie Gdańskim (2000) oraz współredaktorka wraz z dr Graban-Pomirską tomu pokonferencyjnego zatytułowanego „Siostry i ich kopciuszek”. Jako feministkę Ewę Graczyk zajmują, zarówno prywatnie jak i zawodowo, wątki społeczne, w szerokim sensie polityczne, z nieustającą fascynacją wszelkiego rodzaju opowieściami – literackimi, filmowymi, plastycznymi i innymi.

Anna Sadowska

Anna Sadowska

Anna Sadowska – licencjonowana przewodniczka miejska po Gdańsku, Gdyni i Sopocie, specjalizująca się szczególnie w spacerach herstorycznych. Oprowadza po autorskich trasach śladami kobiet z Gdańska i Pomorza, jak również po herstorycznych, firmowanych przez Grupę Społeczną Metropolitanka. Stanisławie Przybyszewskiej, najwybitniejszej jej zdaniem mieszkance tysiącletniego Gdańska poświęciła obszerny artykuł na prowadzonym przez siebie blogu www.jejhistorie.wordpress.com, chętnie i z przekonaniem promuje jej postać w mediach (Gazeta Wyborcza Trójmiasto, audycja „Strefa Słowa” w radiowej Dwójce). Zamierza doprowadzić do nadania jej imienia kolejnemu z gdańskich tramwajów.

dr Dagmara Binkowska – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Pracownik Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej, kustosz w Dziale Druków XIX i I poł. XX w. Pomysłodawczyni wydania drukiem niepublikowanych utworów prozatorskich Stanisławy Przybyszewskiej, propagatorka idei przywrócenia twórczości pisarki Gdańskowi. Redaktor przygotowywanej do druku nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria książki „Cyrograf na własnej skórze i inne opowiadania”, zawierającej siedem niepublikowanych dotąd opowiadań Przybyszewskiej.

Radosław Paczocha – (ur. 1977 r.), dramatopisarz, scenarzysta i dramaturg. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Przez sześć lat związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie (2004-2010). Wcześniej pracował jako recenzent. Jest autorem sztuk: „Zapach czekolady”, „Przyjaciel”, „Bar Babylon”, „Beniamin”, „Każdemu Everest”, „Uwodziciel”, „Wizyta”, „Faza delta”, „Broniewski”, „Być jak Kazimierz Deyna” (trzy ostatnie sztuki miały swoje prapremiery w gdańskim Teatrze Wybrzeże). Ukończył również dramat poświęcony Stanisławie Przybyszewskiej pod roboczym tytułem „Ćma”. Jego sztuki tłumaczone były na język angielski, niemiecki, czeski, gruziński oraz rosyjski.

Anna Marchewka fot. Gregory Michenaud

Anna Marchewka fot. Gregory Michenaud

dr Anna Marchewka – literaturoznawczyni, krytyczka literacka. Publikowała m.in. w „Lampie”, „Zadrze”, „Tygodniku Powszechnym”, „Chimerze”. Współprowadziła programy literackie w TVP Kultura i Radiu Kraków. Współpracuje z Katedrą Krytyki Współczesnej UJ i Centrum Studiów Humanistycznych UJ. Autorka książki “Ślady nieobecności. Poszukiwanie Ireny Szelburg” (2014). W miesięczniku “Znak” zajmuje się rubryką Stacja: literatura.

 – 
Marta Bednarska

 

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Listopadowe wyłożenia projektów planów zagospodarowania przestrzennego

Od 30 października do końca listopada w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska przy ul. Wały Piastowskie 24 będą wyłożone do publicznego...

Zamknij