Ponad 400 dzieci otrzyma paczki! IV finał akcji „Każdy może pomóc”

W poniedziałek 21 grudnia o godz. 16.00 w Centrum Nauki i Sportu Gedania 1922 przy al. Hallera 201 w Gdańsku odbędzie się IV finał akcji „Każdy może pomóc”. W tegorocznej edycji projektu udało się przygotować nie 300 jak planowali organizatorzy, a ponad 400 paczek dla dzieci z rodzin wspieranych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku! W sumie spełniliśmy marzenia prawie tysiąca gdańskich dzieci.

 

„Każdy może pomóc” to autorski projekt Magdaleny Theus realizowany we wszystkich Centrach Pracy Socjalnej MOPR w Gdańsku. Akcja jest anonimowa: dziecko nie poznaje nazwiska darczyńcy, a osoba przygotowująca paczkę – nazwiska dziecka.

 

– Akcja poprzedzona jest przygotowaniem i wypełnianiem ankiet, w których pracownicy socjalni pytają dzieci o ich marzenia, pasje i potrzeby. Na podstawie ankiet powstają listy z charakterystyką konkretnego dziecka. Listy to jedynie inspiracja do działania, a nie sugestia zakupu konkretnego przedmiotu – podkreśla Magdalena Theus. – Listy zostały zaszyfrowane i powierzone do realizacji zainteresowanym osobom, które zgłaszały się do MOPR. W tym roku postawiliśmy na „ocieplenie” listu. Każdy z nich został podpisany imieniem dziecka – dodaje Theus.

 

Nowatorskość projektu

Nowatorskość projektu polega na tym, że dzieci nie wiedzą o przygotowywanych dla nich paczkach. Pracownicy socjalni wypełniają z nimi ankietę, nie mówiąc, że zebrane informacje posłużą do napisania listu, który będzie inspiracją do stworzenia świątecznej paczki.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że w okresie przedświątecznym jest wiele podobnych akcji w całym kraju, nasza akcja jest jednak wyjątkowa – mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej podczas inauguracji IV edycji projektu. – Losując list, przygotowujemy prezent dla konkretnego dziecka. W liście czytamy kim ono jest, co lubi, o czym marzy. Na tej podstawie sami decydujemy o rzeczach, którymi sprawimy radość dziecku. Zachęcam mieszkańców Gdańska do dzielenia się dobrocią. Cytując klasyka, „dobro się mnoży dzieląc je”. Dzielmy się zatem szczodrze.

 

Wiele niespodzianek

– Każdy finał był wyjątkowy. Oprawę artystyczną, na bardzo wysokim poziomie co roku zapewnia nasz partner Scena Muzyczna Gdańsk. Dotychczas dzieci miały okazję podziwiać wielu artystów, np. w ubiegłym roku wystąpili: Adrian Lipskee Lipiński – czołowy polski tancerz sceny street dance, specjalizujący się w Poppingu, głównie w stylach botonicznych: Robot, animation, strobing, waving, tufting, finalista programu telewizyjnego „Mam Talent”, Sylwia Dymek „Tybetańska Księżniczka”, prekursorka tańca w stylu dancehall i reggae czy Daniel „Deny” Nowaka – półfinalistę programu telewizyjnego „Got to Dance” – informuje Magdalena Theus i dodaje – W tym roku również przygotowaliśmy ciekawy program z udziałem znanych artystów.

 

Do akcji „Każdy może pomóc” włączyli się m.in. władze miasta (Prezydent Paweł Adamowicz i Zastępcy Prezydenta), Przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek wraz z radnymi, uczniowie szkół gdańskich, studenci, przedstawiciele biznesu, instytucji, mieszkańcy z różnych części kraju oraz Polacy przebywający za granicą.

 

UM w Gdańsku

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zapraszamy na finał projektu „Kuźnia zdrowia”

W poniedziałek 21 grudnia w godzinach 12.00-14.00 w Gimnazjum nr 25 przy ul. Tadeusza Kościuszki 8B w Gdańsku odbędzie się...

Zamknij