Pierwsze dni funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami

Wraz z Nowym Rokiem, w Gdyni wystartował nowy system gospodarki odpadami. Mieszkańcy od lat przyzwyczajeni do sprawnego wywozu śmieci, mogli mieć zastrzeżenia do niewielkich zawirowań i niedogodności, które przy tej okazji wystąpiły. Są one jednak szybko i skutecznie eliminowane, tak aby gdynianie w jak najmniejszym stopniu odczuli wprowadzoną zmianę. W najbliższych dniach, pojawiające się utrudnienia, powinny zostać całkowicie usunięte.

Firma Remondis, która przejęła obsługę części miasta po Saniporze, zajmuje się wywożeniem odpadów z 6 sektorów Gdyni. „W ponad 97 %, firma poprawnie obsłużyła nieruchomości. Problemy wystąpiły na nieco ponad 2% nieruchomości i zgrupowały się tak naprawdę w dwóch rejonach miasta – na Obłużu, Pogórzu oraz w szeroko rozumianym Śródmieściu czyli w części Wzgórza Św. Maksymiliana oraz Działek Leśnych” – tłumaczy Bartosz Frankowski, Naczelnik Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.
Utrudnienia wynikały z kilku różnych kwestii. Na Obłużu, Pogórzu główny problem polegał na nadprodukcji odpadów komunalnych po okresie świąteczno-noworocznym zaś w Śródmieściu, do niektórych nieruchomości, śmieciarka zwyczajnie nie mogła dojechać m.in. dlatego, że administratorzy nie przekazali kluczy do pergoli śmietnikowych.

Ponadto, niektóre problemy brały się z pomyłek w dostarczaniu harmonogramów oraz z ich nowej szaty graficznej, do której mieszkańcy nie są jeszcze przyzwyczajeni. Aby jak najszybciej usunąć niedogodności, firma Remondis pracowała i do końca tego tygodnia będzie pracować, od poniedziałku do niedzieli, nawet do godziny 20.00. Odpady przyjmowane będą także w Ekodolinie w sobotę do godziny 18.00.

Należy również nadmienić, że odbierane są wszystkie odpady bez względu na to, do której firmy należy pojemnik. Miasto zaś w celu wyeliminowania nieprawidłowości m.in. informuje mieszkańców o nowych zasadach i harmonogramach odbioru odpadów oraz pilnuje aby przekazywane do wykonawcy zgłoszenia nieprawidłowości były odnotowywane i niezwłocznie przekazywane do pilnego usunięcia.

Warto przypomnieć, że od Nowego Roku:
– zmienił się harmonogram odbioru odpadów,
– obowiązują nowe, niższe stawki za odbiór odpadów segregowanych
– ruszyła nowa strona internetowa i kampania „Wyrzucam.to”, która zastąpiła „Śmieci od nowa”.

Agnieszka Wołowicz

 

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Otwarcie Domu Sąsiedzkiego „Zakopianka” na Siedlcach

W poniedziałek 11 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się uroczystość otwarcia Domu Sąsiedzkiego „Zakopianka” na Siedlcach przy ul. Zakopiańskiej 40....

Zamknij