Pięciolatki i sześciolatki w Gdańsku idą do szkoły!

Dni otwarte w gdańskich podstawówkach, dyżury specjalistów w przedszkolach, specjalne dyżury poradni pedagogiczno-psychologicznych oraz specjalne materiały informacyjne dla rodziców. Gdańsk stawia na merytoryczne rozmowy z rodzicami pięciolatków i sześciolatków. Wszystko po to, by rodzice w sposób świadomy podjęli decyzję o wyborze szkoły podstawowej dla swoich dzieci.

 

Gdańskie szkoły podstawowe są bardzo dobrze przygotowane na przyjęcie najmłodszych uczniów.Fachowa kadra nauczycielska, przyjazna atmosfera, dobrze wyposażone sale do nauki i do zabawy to nie wątpliwe atuty podstawówek. W marcu Miasto Gdańsk otwiera drzwi szkół podstawowych tak, by rodzice pięciolatków i sześciolatków mogli sami przekonać się, że wybierając edukację szkolną inwestują w przyszłość swoich dzieci. W ramach akcji informacyjnej skierowanej do rodziców w trzy pierwsze soboty marca odbywają się dni otwarte w gdańskich szkołach podstawowych. Rodzice mogą zobaczyć wyposażenie sal i kącików zabaw, a także porozmawiać o swoich wątpliwościach ze specjalistami. Dodatkowo w przedszkolach ustalone są dyżury specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. W sobotę, 5 marca wszystkie poradnie psychologiczno-pedagogiczne będą otwarte w godzinach 9-14. Ponadto od marca do czerwca w wyznaczonych dniach Poradnie będą pełniły dyżury konsultacyjne. Informacje o wszystkich dyżurach umieszczone są na stronie www.gdansk.pl oraz na tablicach w placówkach edukacyjnych.

Dni otwarte w gdańskich szkołach

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz skierował specjalny list do rodziców pięciolatków i sześciolatków zachęcający ich do wyboru szkoły podstawowej dla swoich dzieci. List ten trafi do wszystkich rodziców dzieci w wieku 5 i 6 lat. W liście tym przekonuje rodziców:

– Musimy zadbać, by nie skrzywdzić naszych dzieci. Nie wyobrażam sobie, że mówię swojej córce „jeszcze raz będziesz chodziła do zerówki, albo powtarzała pierwszą klasę”. Jak powiedzieć pięciolatce, która szykuje się do zerówki „zostajesz w przedszkolu”. Bo co? Bo nie da sobie rady? Bo inni są mądrzejsi? Nikt z nas nie lubi porażek. Każdy pragnie, aby jego wysiłek nie był daremny, przybliżał do celu. Dla pięciolatka, sukces to pójście do oddziału przedszkolnego w szkole, dla sześciolatka to pójście do pierwszej klasy, pasowanie na ucznia.

Prace nad przyjęciem pięciolatków i sześciolatków do gdańskich szkół trwają od dawna. W każdej szkole podstawowej na maluchy czekają specjalne strefy oddziałów przedszkolnych, popularnych „zerówek”, w których dzieci będą czuły się bezpiecznie, tak by uczyły się przez zabawę. Prezydent Adamowicz w swoim liście podkreśla: – W gdańskich szkołach na pięciolatki czeka specjalnie przygotowane miejsce. Strefa radosnego ruchu i strefa aktywnej nauki i zabawy. To jest ciągle przedszkole! Ale przygotowuje do szkolnego życia.

Adamowicz zwraca też uwagę rodzicom na niebezpieczeństwa jakie mogą czekać na ich pociechy w przyszłości: – W systemie robi się dziura, nie tylko prawna. Jeżeli bowiem 5 latki nie pójdą do „zerówki”, a sześciolatki do pierwszej klasy, to przez 12 lat w systemie będzie „brakowało” jednego rocznika, a w roku następnym będzie to rocznik „podwójny”. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że nasze dzieci będą miały gorzej aż do studiów, bo miejsc będzie tyle samo, a osób dwa razy więcej. Na koniec podkreśla: – Pamiętajmy także, że w grupie jednorodnej pięciolatek z pięciolatkiem w zerówce, sześciolatek z sześciolatkiem w I klasie, będą miały większe szanse i możliwości harmonijnego rozwoju.

Aby wesprzeć rodziców dzieci w podjęciu tej ważnej decyzji Miasto Gdańsk przygotowało dla nich także specjalnie materiały zawierające w przystępny sposób rozrysowane możliwości ścieżki edukacyjnej dla dzieci pięcioletnich i sześcioletnich. Są one kolportowane na terenie placówek edukacyjnych oraz dostępne na stronie www.gdansk.pl w formie plików do pobrania.

Dyżury gdańskich poradni psychologiczno-pedagogicznych

Początek marca to czas mądrych decyzji. Decyzji, które musza podjąć rodzice pięciolatków i sześciolatków. A skutki tej decyzji zaważą nie tylko na edukacji ich dzieci, ale także kolejnych pokoleń młodych gdańszczan.

Zasady rekrutacji do przedszkola na rok szkolny 2016/2017 408.48 KB

Zasady rekrutracji do I klas w szkołach podstawowych na rok szkolny 2016/2017 547.75 KB

Tabelka dla rodzica pokazująca ścieżkę edukacyjną dziecka 380.73 KB

Ulotka dla rodziców 5- i 6-latków 2.4 MB

 

Olimpia Schneider

Materiał źródłowy

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gdynia w Światowych Dniach Młodzieży

Gdynia włącza się do organizacji Światowych Dni Młodzieży. Od 20 do 25 lipca 2016 r. około 3000 młodych pielgrzymów z...

Zamknij