Gdzie brakuje kobiet?

Czy wiecie, że w 1837 roku, program do pierwszego urządzenia analitycznego, czyli prototypu komputera, stworzyła kobieta? Angielska matematyczka i informatyczka Ada Lovelace uważana jest za pierwszego programistę, a właściwie programistkę na świecie! 

Tymczasem w dzisiejszym świecie, wśród zawodów zdominowanych przez mężczyzn, takich, jak: kierowcy zawodowi, piloci, hydraulicy, elektrycy są również programiści! Według szacunków Komisji Europejskiej, kobiety stanowią zaledwie 10% wszystkich specjalistów z sektora IT.

Eksperci uważają, że taki niski odsetek kobiet w tej branży to wynik stereotypowego postrzegania zawodu programisty. Branża IT odstrasza kobiety, bo przedstawiana jest, jako trudna i wysoce specjalistyczna.

Tegoroczny raport TMT Predictions wykazał, że do końca 2016 roku w krajach rozwiniętych kobiety będą zajmowały mniej niż 25 proc. stanowisk związanych z informatyką. Raport podkreśla również, że brak zróżnicowania płci w IT stanowi istotny problem zarówno pod względem społecznym, jak i ekonomicznym.

Tymczasem zostać programistką nie jest wcale trudno! Ta zmiana jest dostępna na wyciągnięcie ręki dla każdej pani, niezależnie od wieku, wcześniejszego wykształcenia, czy kompetencji. Przekonały się o tym bohaterki naszego filmu:

Z okazji Dnia Kobiet chcemy powiedzieć: Ty też możesz! Odwagi!

Katarzyna Bartkowiak

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Uwaga na program „Skarbonka”

Jedna z sieci handlowych prowadzi od kilku miesięcy politykę naciągania klientów. Robiąc zakupy trzeba kontrolować cenę produktów, na zainstalowanych czytnikach,...

Zamknij