Kobietocentryzm w gdyńskim EXPERYMENCIE

Niegdyś goździk i rajstopy, dziś opowieści o niezwykłych kobietach i naukowe upominki. Tak obchodzony będzie Dzień Kobiet w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. We wtorek 8 marca, na wszystkie Panie czeka moc atrakcji i wiele niezapomnianych wrażeń. Będzie to dzień, w którym w centrum zainteresowania znajdą się kobiety i ich historie – „herstorie”.


To co dla nas było ważnie przygotowując program „Naukowego Dnia Kobiet” to opowiedzieć historie z punktu widzenia kobiet. Będziemy mówić głównie o kobietach naukowcach, jeżeli chodzi o astronomię czyli możemy mówić nie o heliocentryźmie ale kobietocentryźmie. Wśród naszych wykładów mamy takie propozycje jak wykład o Elżbiecie Heweliusz czyli żonie, matce i naukowcu. – tłumaczy Maja Banaszczyk z Centrum Nauki EXPERYMENT.


Mini wykład poświęcony życiu i dokonaniom żony Heweliusza odbędzie się w kilku odsłonach: o godzinie 11.00, 13.00 oraz 15.00. Inspirujące historie o innych niezwykłych „kosmicznych” kobietach – naukowcach przybliżone zostaną na wykładzie głównym, który będzie można wysłuchać o godzinie 17.00.
Podczas prelekcji opowiemy również o „zjawisku Matyldy” czyli o systematycznym pomijaniu kobiet – naukowców i przypisywaniu ich osiągnięć mężczyznom. – dodaje Maja Banaszczyk.


Centrum Experyment przygotowało również warsztaty kosmetyczne, w których każdy będzie mógł wziąć udział. W godzinach 16.00 – 18.00 będzie można stworzyć aromatyczny produkt do pielęgnacji ciała w postaci peelingu, naturalnego mydełka lub suszków.


Ponadto dla wszystkich uczestników warsztatów i wykładów zaplanowano naukowe upominki.
Bilety w specjalnej cenie 10 złotych będą dostępne tylko w kasach EXPERYRMENTU, od godziny 15.00 w dniu wizyty.


Więcej informacji na temat Dnia Kobiet w Centrum Nauki Experyment znajduje się na stronie internetowej: http://www.experyment.gdynia.pl/pl/

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gdzie brakuje kobiet?

Czy wiecie, że w 1837 roku, program do pierwszego urządzenia analitycznego, czyli prototypu komputera, stworzyła kobieta? Angielska matematyczka i informatyczka...

Zamknij