Kolosom stuknie 18-stka

Może niektórym trudno w to uwierzyć, ale Ogólnopolskie Spotkanie Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, które rozpocznie się 11 marca, odbędzie się w Gdyni po raz 18. Trzy dni wydarzenia, zostaną już tradycyjnie, wypełnione prelekcjami podróżników, wystawami, warsztatami i filmami. Wydarzenie będzie zwieńczone wręczeniem statuetek Kolosów, w tym Super Kolosów.

W bogatym programie tegorocznych Kolosów, do najbardziej różnorodnej kategorii należą podróże.Nasi goście opowiedzą o wyprawach rowerowych, o trawersie pustyni w Etiopii, o przeprawie rowerowej przez Chiny, przemarszu przez kontynent afrykański czy Wielkim Szlakiem Himalajskim. W tym roku warto zwrócić uwagę na wyprawy rodzinne, dookoła świata czy przeprawę przez Indie – wymienia Agnieszka Kasińska z Referatu Promocji i PR gdyńskiego magistratu. Wśród prelegentów znalazła się podróżniczka Anna Kwidzińska, która przejechała na rowerze 41 alpejskich przełęczy, w ciągu dwóch miesięcy. Opowiem o przeżyciu jakie doznałam sama ze sobą i o ludziach, którzy pojawili się na mojej drodze, a także o przygodach, jakie mnie spotkały. W tym konfrontacja z niedźwiedziem, który pomimo moich obaw, zupełnie nie zwrócił na mnie uwagi. Ponoć jeden z obywateli Chin zrobił zdjęcie, ale było ono jego ostatnim. Jeżeli się uda, to postaram się pokazać tę fotografię podczas prezentacji – mówi podróżniczka.
Jak na Gdynię przystało, nie zabraknie tematu żeglarskiego. O swoich rekordowych w skali światowej osiągnięciach, opowiedzą między innymi załogi „Selmy” i „Katharsis II”, które osiągnęły jak to się nazywa w podróżniczym świecie, żeglarski Mount Everest – podkreśla Agnieszka Krasińska.

Jednego z laureatów tegorocznego Super Kolosa można zdradzić jeszcze przed wręczeniem nagród. Statuetka powędruje do kapitana Wojciecha Jacobsona za całokształt swoich osiągnięć i za wkład w rozwój żeglarstwa. Na Kolosach nie zabraknie alpinizmu. Tutaj dowiemy się o wytyczeniu nowej polskiej drogi na najwyższym pionowym klifie w Norwegii czy o wspinaczce na 6-cio tysięcznik w Chinach. W ramach tej kategorii odbędzie się spotkanie z Moniką Witkowską, która zdobyła Koronę Ziemi.

Na Kolosy zawita również Andrzej Ciszewski, który jest jednym z najczęściej nagradzanych i wyróżnianych ludzi w historii Kolosów. Tym razem opowie o eksploracji podziemi w Chinach. Pojawi się też wszystkim dobrze znany i lubiany Aleksander Doba, który opowie o planach podróżnych z okazji swoich 70. urodzin. Wspomnienia z wypraw rowerowych przedstawi Piotr Strzeżysz.

Spotkania podróżników, to nie tylko prelekcje, ale również warsztaty. Między innymi: tanie podróżowanie, bezpieczne podróżowanie, jak fotografować w podróży, a także salon mediów podróżniczych, sprzętu podróżniczego, spotkania z autorami książek.
W tym roku impreza ponownie odbędzie się w Gdynia Arenie i po raz drugi w centrum konferencyjnym PPNT. Przed Areną stanie telebim, na którym będą wyświetlane prezentacje odbywające się wewnątrz obiektu. Ponadto, pomiędzy Gdynia Areną i PPNT można będzie się można poruszać bezpłatnym autobusem.

Finał imprezy, podczas którego zostaną wręczone Kolosy, najważniejsze polskie nagrody podróżnicze, poprowadzą Kinga Baranowska i Tomek Michniewicz.
Uwaga!

W piątek 11 marca nastąpi zmiana w organizacji ruchu w okolicach Gdynia Areny. W związku z meczem gdyńskiej Arki, o godzinie 17.30 zostanie zamknięta ul Sportowa – od skrzyżowania z ul. K. Górskiego do ul. Olimpijskiej), cała ul. Olimpijska oraz ul. Małokacka/Stryjska pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Rolniczą i Wielkokacką a Halicką. W tym czasie proponowane drogi dojazdu to ul. Łużycka od strony Redłowa i ul. Kazimierza Górskiego od strony Węzła Franciszki Cegielskiej.

Dorota Patzer

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dzień otwartych koszar

W piątek, 11 marca w porcie wojennym w Gdyni odbędą się obchody z okazji 45. rocznicy utworzenia 3. Flotylli Okrętów....

Zamknij