Gdyńska barka zbuduje najdroższą drogę świata

Manewrowość, prędkość, podnoszenie ciężarów i innym parametrom jest poddawana barka samopodnośna Zourite, zbudowana w gdyńskiej stoczni Crist SA. Ostatecznie zostanie przeznaczona do instalacji elementów przybrzeżnej estakady na wyspie Reunion.

Barkę zamówiło w stoczni Crist SA konsorcjum budujące Route de Littoral lub Coastal Highway, czyli morską autostradę. Jak się okazuje, będzie to jedna z najdroższych dróg świata – długa na 5,4 km estakada zostanie poprowadzona wzdłuż brzegu wyspy Reunion.

Barka o długości 106 metrów i 44 metrów szerokości, jest wyposażona w suwnicę – największym w świecie urządzeniem dźwignicowym zainstalowanym na jednostce offshore, należącym do rodzaju suwnic pomostowych. Dźwignica składa się z dwóch suwnic o szerokości 30 m i udźwigu 4800 ton. Podwójna suwnica na barce samopodnośnej budowanej w stoczni Crist będzie służyła podnoszeniu, przenoszeniu i instalacji żelbetonowych segmentów fragmentów autostrady.

Barka nie dotrze na miejsce pracy sama. W doprowadzeniu na Ocean Indyjski pomoże jej ciężarowiec wpływny – flo-flo heavy-lift vessel.

Agnieszka Wołowicz

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
„Z życia glist” – premiera medialna w Teatrze Miejskim w Gdyni

W Teatrze Miejskim w Gdyni trwają przygotowania do premiery sztuki  Pera Olova Enquista „Z życia glist" w reżyserii Krzysztofa Babickiego....

Zamknij