Polacy nie chcą imigrantów, a w Gdańsku dalej przygotowania

Rząd Beaty Szydło wraz z Grupą Wyszechradzką przeciwstawia się przymusowym relokacjom, a w trójmieście trwają przygotowania do integracji, która do tej pory nie sprawdza się. W Państwach otwartych powstają dzielnice poza prawem. Poniżej przesłane propozycje.

Jutro w Sopotece o procesach integracji imigrantów rozmawiać będą przedstawicie władz Gdańska, Sopotu i Gdyni, organizacji pozarządowych, pracownicy miejskich instytucji oraz imigranci. Jak proces ten przebiega w Trójmieście, co można zrobić, by wzmocnić integrację i otwartość metropolii.

Jutro o godz. 11:00 w Sopotce (ul. Kościuszki 14 w Sopocie) rozpocznie się spotkanie „Trójmiejsko na rzecz integracji imigrantów i uchodźców”. Gdańsk reprezentować będą Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej oraz Piotr Olech zastępca dyrektora ds. integracji społecznej Wydziału Rozwoju Społecznego UM w Gdańsku. Na spotkaniu zaprezentowany zostanie Gdański Model Integracji Imigrantów.

– Przyjęcie i integracja imigrantów jest ważnym zagadnieniem, z którym mierzy się wiele miast europejskich. W Gdańsku wiemy jak ważne jest, by wykorzystać potencjał wykształconych, aktywnych i przedsiębiorczych imigrantów, tak by mogli być częścią naszej społeczności. Gdański Model Integracji Imigrantów jest pierwszym takim dokumentem w Polsce – mówi Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

W Gdańsku trwają się konsultacje miejskiego Modelu Integracji Imigrantów z udziałem mieszkańców, organizacji i instytucji gdańskich, trójmiejskich, ogólnopolskich, a także międzynarodowych.

W najbliższych dniach model zostanie przedstawiony:
– 28 kwietnia na sesji Rady Miasta

– 5 maja podczas wideo-czatu z udziałem prezydenta Kowalczuka, Marty Siciarek z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz przedstawicieli środowiska imigrantów

-14 maja w Europejskim Centrum Solidarności podczas spotkanie z mieszkańcami.

Gdańszczanie będą mieli okazję zapoznać się z dokumentem na stronie www.gdansk.pl, gdzie umieszczona będzie ankieta za pośrednictwem, której będzie można zgłaszać uwagi.

Na zakończenie konsultacji 4 czerwca odbędzie się debata „Imigranci, a uchodźcy – Fakty i mity”.

 Materiał nadesłany przez UM w Gdańsku

 

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przypominamy, już jutro zaczyna się aktywny weekend w Gdańsku

Światowe Dni Zdrowia i Aktywności Fizycznej, obchodzone są w tym roku w Gdańsku 9 i 10 kwietnia. Podczas tego weekendu...

Zamknij