Pierwszy podwodny tunel drogowy w Polsce otwarty!

Tunel pod Martwą Wisłą otwarty w Gdańsku to pierwszy tego typu obiekt w Polsce: ma ponad 1,3 km długości i w najgłębszym miejscu przebiega 35 metrów poniżej lustra wody w Martwej Wiśle. 24 kwietnia – po trzech latach od rozpoczęcia drążenia – tunel został otwarty dla samochodów.

 

Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Tunel nie tylko łączy gdańską dzielnicę Letnica z rejonem Westerplatte i Portem Północnym, jest też najważniejszym elementem Trasy Słowackiego, która wraz z Trasą Sucharskiego stanowi tzw. „ramę komunikacyjną” Gdańska. Koszt budowy odcinka tunelowego to 885 mln zł.

– Z tunelu skorzystają mieszkańcy Gdańska jadący w kierunku Elbląga i Warszawy. Pozwoli on też odciążyć nieco drogi w centrum miasta i wpłynie na rozwój funkcji portowych i logistycznych w okolicach Portu Północnego – podkreśla prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który jako pierwszy przejechał tunelem samochodem ze zwycięzcą licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który zaoferował największą kwotę właśnie za możliwość przejazdu jako pierwszy tunelem.

ZOBACZ ROWERZYSTÓW

 

Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Uruchomienie tunelu poprzedził „dzień otwarty”, który odbył się w sobotę 23 kwietnia. Mieszkańcy mieli wyjątkową okazję przejść, przebiec i przejechać rowerem pod Martwą Wisłą. Wyjątkową, bo już od następnego dnia do tunelu wolno wjechać jedynie samochodem. W dniu otwartym przez tunel przeszło, przebiegło i przejechało na rowerach blisko 40 tysięcy osób!

 

Prezydent Paweł Adamowicz zapowiedział nową gdańską tradycję: na wniosek rowerzystów, każdego roku, w przedostatnią sobotę kwietnia organizowany będzie przejazd rowerowy tunelem – na pamiątkę jego otwarcia.

ZOBACZ BIEGACZY

 

Ponad tysiąc betonowych pierścieni, blisko 200 kilometrów kabli

Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Tunel wykonany został metodą drążoną, za pomocą maszyny wiercącej TBM (Tunnel Boring Machine). Specjalna maszyna do drążenia tunelu została wykonana w miejscowości Schwanau w Niemczech. Stamtąd, w częściach, drogą morską i lądową przetransportowana została do Gdańska w październiku 2012 roku. Wykopanie dwóch nitek tunelu zajęło maszynie – pieszczotliwie nazwanej Damroką – dwa lata. Później wykonane zostały przejścia poprzeczne między tunelami, wreszcie – montaż wyposażenia i instalacji. Do budowy obu nitek tunelu użyto 1076 betonowych pierścieni o wadze ok. 118 000 ton. W tunelach już po wydrążeniu znalazło się prawie 4 300 ton stal, 25 000 metrów sześciennych betonu i 1 600 ton asfaltu. Ułożonych zostało też 190 km kabli.

ZOBACZ PIESZYCH

 

Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Zmiany w komunikacji i zakaz wjazdu ciężarówek do centrum

Otwarcie tunelu to wydarzenie ważne samo w sobie, ale też rewolucja komunikacyjna w całym mieście. Wraz z uruchomieniem nowego połączenia w Gdańsku wprowadzono szereg zmian – m.in. ograniczenie ruchu pojazdów ciężarowych powyżej 24 ton w centrum miasta, a także zmiany w przebiegu i kursowaniu linii autobusowych.

W związku z oddaniem do ruchu tunelu, nastąpiły zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej w Gdańsku dla linii 112, 124, 158, 166, 188, 212, 258.

 

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Laureat regionalnego etapu Starbucks Barista Championship 2016 wyłoniony!

Podczas regionalnego finału konkursu Starbucks Barista Championship 2016, który odbył się w Gdyni, wybrano najlepszego baristę regionu. Została nim Natasza...

Zamknij