Centrum Integracja stawia więzi do góry nogami!

Projekt „(Nie) pełnosprawne więzi” stwarza szansę na przebudowanie najważniejszej relacji w życiu – pomiędzy rodzicem a „dorosłym dzieckiem”. Do udziału Centrum Integracja zaprasza pary rodzic (opiekun) – niepełnosprawne dorosłe dziecko. Pierwsze spotkania odbędą się już 18 lipca.

Projekt powstał w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez miasto, mający na celu zacieśnianie więzi pomiędzy członkami rodziny , opiekunami i osobami z niepełnosprawnością – wyjaśnia Monika Merkel z Centrum Integracja – To jest bardzo fajny temat. Projekt przygotowany przez Centrum Integracja jest skierowany do niepełnosprawnych osób dorosłych i ich rodziców. Chcemy pokazać im, jak mogą wyglądać relacje w rodzinie. Projekt realizujemy wspólne z Fundacją Podróże bez Granic. Najpierw dla uczestników przygotowaliśmy aktywności sportowe, m.in. kajaki, żagle, gry terenowe, a potem będzie trochę pracy z psychologiem. Projekt jest rozciągnięty w czasie, ale zależy nam na tym by utrzymać stałą grupę osób z założenia jest to nie więcej niż 10 par. 

Programem objęte są osoby niepełnosprawne od 18 do 35 roku życia z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową i słuchową i ich opiekunowie. Dla młodszych uczestników może być startem w dorosłość, samodzielność i niezależność.

Rodzicom udowodnimy, że niepełnosprawne dziecko nie oznacza, że nie mogą żyć pełnią życia i muszą się bać na każdym kroku tego, co będzie dalej – podkreśla Anna Dobkowska z Centrum Integracja – Sama z doświadczenia wiem, że te relacje nie są tak naprawdę łatwe, w momencie kiedy pojawia się niepełnosprawność, kiedy dotykamy tej niepełnosprawności i pojawia się pierwsza aktywność, samodzielność, nie jest łatwo pokazać rodzicom czy tez najbliższemu otoczeniu, że te kroki, które człowiek próbuje postawić, jakby zmieniając troszeczkę wartościowanie w swoim życiu po doświadczeniu niepełnosprawności, jest w stanie osiągnąć i zrobić to samodzielnie.

Zgłoszenia osobiste w Centrum Integracja Gdynia, ul. Traugutta 2 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. Projekt jest skierowany do mieszkańców Gdyni i jest finansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Urzędu Miasta Gdyni w ramach konkursu „Zacieśniania więzi pomiędzy osobami niepełnosprawnymi a członkami rodzin”. Szczegółowe informacje dla uczestników pod numerami telefonu 505 606 857, 505 606 776.

Małgorzata Omachel

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Na fali pierwszej pracy – w obiektywie

Jak pokazać starania o pracę, trud jej wykonywania, a także sukcesy i porażki? O tym najlepiej wiedzą uczestnicy konkursu fotograficznego...

Zamknij