Spacer za jeden uśmiech

W okresie wakacyjnym gdyńskie instytucje kultury oraz pasjonaci historii, architektury i morskich klimatów przygotowali cykle spacerów. Wśród nich znajdziemy spacery architektoniczne, sentymentalne, historyczne i szlakiem „Legendy Morskiej Gdyni”. Najbliższy wystartuje w sobotę 23 lipca sprzed Gdynia InfoBox. Start o godzinie 11.00. Udział jest bezpłatny.

Gdynia, zwykle skupiona na budowaniu świadomości i wzmacnianiu kulturowej i historycznej więzi mieszkańców z miastem, jest otwierta również na gości odwiedzających nasze pełne niezwykłych historii miasto.

Takie właśnie historie, od legendarnych postaci po transatlantyki prezentuje cykl miejskich spacerów tematycznych z przewodnikiem, których główną osią narracji jest szlak „Legendy Morskiej Gdyni”. To projekt, który ma przypominać historię, ale także prezentować współczesną ofertę w zakresie edukacji oraz turystyki morskiej. Spacery poprowadzą certyfikowani przewodnicy PTTK, wspierani przez pasjonatów i ekspertów. Trzy różne trasy poprowadzą uczestników wydarzenia tropem twórców morskiej legendy, tajemnic statków i okrętów, atmosfery przepychu polskich transatlantyków, a także portowych opowieści (www.legendamorska.pl).

Dla tych, którzy pragną w wakacyjnym relaksie odnaleźć także walor poznawczy, przeznaczony jest cykl spacerów „Wakacje z modernizmem – wakacje z architekturą” popularyzujących miejską architekturę. Stanowią one ważny element celebracji obchodów 90-lecia nadania Gdyni praw miejskich. Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z perłami gdyńskiej architektury i trasami Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Z cyklem powiązany jest konkurs „Gdyński Modernizm w Obiektywie” (www.modernizmgdyni.pl).

Spacery po kompleksie Miejskich Hal Targowych i przyległych obiektach to cykl prezentujący niezwykłą historię tego miejsca. Tętniącego życiem i wyjątkowo wpisującego się w sentymentalną mapę mieszkańców. Od wielu dekad gdyńscy kupcy pocieszają, słuchają naszych historii i wspierają dobrym słowem. Już 6 sierpnia, po historiach kolejkowych, przemytniczych i „halowych mistrzostwach braków” usłyszymy opowieść o współczesności tego miejsca.

Spacery angażują nie tylko gdyńskie instytucje kultury, ale także pasjonatów i samych uczestników. W ramach projektów „Legendy Morskiej Gdyni” i „Wakacje z modernizmem – wakacje z architekturą” można wziąć dział w konkursach fotograficznych.

Kolejna propozycja spośród różnorodnej oferty spacerowej to spacer rodzinny z historią w tle. Jego pomysłodawca, Jarosław Kłodziński, członek Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej i miłośnik historii zaprasza na wędrowanie szlakiem Obrońców Wybrzeża. Tym, którzy fascynują się dziejami gdyńskiej wojny obronnej i tym, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w krainie wojennych opowieści, twórca przybliży losy kampanii wrześniowej 1939. W programie pokaz slajdów, drugie śniadanie dla kaprala i oksywskie opowieści.

„Szlakiem Historii” pomkniemy również, wybierając spacery po Orłowie i Małym Kacku prowadzone przez wielkiego miłośnika Orłowa i twórcę historycznych publikacji, Sławomira Kitowskiego. Spacery zgromadziły dotąd setki uczestników, a ich pomysłodawca zapowiada, że to jeszcze nie koniec. Uczestnicy tego cyklu wędrowali już arystokratycznym szlakiem Kolibek, agrarnymi zakątkami osady młyńskiej, zwiedzali zespół pałacowo-parkowy przy ulicy Folwarcznej i zabytki sakralne Orłowa.

Dla tych, którym wędrówki nigdy dość, flagowe gdyńskie muzea – Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji – przygotowały „Podróż do wnętrza domu” oraz cykl spacerów architektonicznych po gdyńskim porcie.

To, co łączy spacery, to ich otwarty charakter. Ze względu na specyfikę eksplorowanych obszarów (podziemia, skarpy) spacery historyczne mogą być częściowo niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Wydarzenia są bezpłatne. Mimo ich wakacyjnego charakteru większość odbywa się w soboty i niedziele, dzięki czemu mogą w nich uczestniczyć również ci, którzy nie mają jeszcze urlopu. Warto więc zaopatrzyć się w dobry humor i wyruszyć na spacer za jeden uśmiech.

Kontakt:
Spacery urbanistyczne, morskie i sentymentalne:
Witold Okun tel. 609 301 855, 58 712 47 13; e-mail: witold.okun@arg.gdynia.pl,http://www.arg.gdynia.pl
Spacer rodzinny z historią w tle:
Jarosław Kłodziński tel. 601 658 812; e-mail: klodzinski.jaroslaw@wp.pl
Spacery historyczne:
Sławomir Kitowski tel. 601 290 245; e-mail: sławomir@kitowski.pl
Podróż do wnętrza domu:
Dorota Lewandowska tel. 600 048 161; e-mail: promocja@muzeumgdynia.pl
Spacery architektoniczne:
Łukasz Kierznikiewicz tel. 58 670 41 63;
e-mail: l.kierznikiewicz@muzeumemigracji.pl

Karolina Szypelt

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ruszył nabór projektów do programu „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka

Samorządy oraz organizacje pozarządowe mogą się już starać o dofinansowanie swoich projektów profilaktycznych w ramach programu "Razem Bezpieczniej". Ministerstwo Spraw...

Zamknij