Zmiana organizacji ruchu na Jarmark Św. Dominika

Tymczasowa organizacja ruchu na jarmark zakłada:

– ustanowienie na Podwalu Staromiejskim ruchu jednokierunkowego w kierunku od ul. Rajskiej do ul. Grodzkiej i następnie przejazd przez Most Wapienniczy i ul. Stara Stocznia w kierunku ul. Wałowej; jeden pas Podwala Staromiejskiego zostanie wyłączony i na nim znajdą się stoiska handlowe z antykami; ważna informacja – przejazd przez Most Wapienniczy i ul. Stara Stocznia został otwarty do ruchu w połowie lipca; z uwagi na uwarunkowania techniczne w ciągu ul. Podwale Staromiejskie – ul. Wałowa będzie obowiązywać ograniczenie tonażu do 6  ton.

 

– w konsekwencji jednokierunkowego Podwala Staromiejskiego tymczasowa organizacja ruchu zakłada układ sieci ulic jednokierunkowych w stosunku do Podwala Staromiejskiego m.in. ruch na ul. Szklary i ul. Lawendowej zostanie odwrócony (szczegóły przedstawia załączona mapka podglądowa);

 

– w celu przeciwdziałania zjawisku chaotycznego i nieprawidłowego parkowania na terenie Głównego Miasta, we współpracy ze Strażą Miejską, podjęto decyzję o zastosowaniu strefowego zakazu postoju w godz. 10-20  na terenie ulic zajmowanych przez stoiska jarmarkowe (znak B-39), co umożliwi Straży Miejskiej sprawniejszą egzekucję nieprawidłowo zaparkowanych samochodów.

 

Jednocześnie, mając na względzie postulaty zgłaszane przez mieszkańców i doświadczenia organizatorów z lat poprzednich, ZDIZ w Gdańsku we współpracy z MTG SA kupił 60 betonowych donic, które po dokonaniu nasadzeń, zostaną rozlokowane na ciągach pieszych w celu uniemożliwienia wjazdu i parkowania samochodom na chodnikach i zieleńcach. Lokalizacje obejmują ciągi piesze Grobla II-IV, Podwale Staromiejskie, Tartarczna, Igielnicka i inne zidentyfikowane miejsca problematyczne w pobliżu. Pierwsze donice powinny się pojawić na mieście jutro (piątek, 22 lipca).

 

– dodatkowo, aby ograniczyć parkowanie osób niebędących mieszkańcami na podwórkach Głównego Miasta, ustawione zostaną znaki ograniczające osobom postronnym swobodny wjazd na podwórka

 

W ramach przygotowań, zarówno ZDIZ w Gdańsku, jak i MTG SA, przygotowało mapki informujące o dostępnych parkingach i toaletach publicznych. Materiały te będą dystrybuowane przez strażników miejskich oraz obsługę i wolontariuszy MTG SA. Dostępne będą również w punktach informacji turystycznej, jak i punktach obsługi Jarmarku oraz na stronach internetowych organizatora.

 

Niezmiennie, z uwagi na ograniczoną w tym czasie liczbę miejsc parkingowych w Śródmieściu, wszystkim odwiedzającym Jarmark Św. Dominika w Gdańskuzaleca się dojazd do Śródmieścia komunikacją miejską (SKM, tramwaj, autobusy). Dla odwiedzających Jarmark z trochę dalszych miejscowości rekomenduje się korzystanie z ogólnodostępnych parkingów płatnych.

 

Podczas  tegorocznego Jarmarku będą pracować dodatkowe parkingi:

 

  • parking kubaturowy przy ul. Jana z Kolna/Gdyńskich Kosynierów – w specjalnej ofercie cenowej 15 zł / 24h (co odpowiada ok. 3 h w strefie płatnego parkowania na terenie Śródmieścia)
  • na ternie szkoły przy ul. Karpiej – w pierwszej kolejności parking przeznaczony dla wystawców w ramach abonamentów sprzedawanych wraz z miejscem handlowym, natomiast parkowanie wg dostępności również w cenie 15 zł / 24 h;
  • Parking pod Murem na Podwalu Staromiejskim (pomiędzy ul. Lawendową i ul. U Furty) – w stosunku do poprzednich edycji, kiedy teren był zajmowany przez Jarmark, będzie nowym parkingiem ogólnodostępnym podczas wydarzenia

Ważna informacja, to także fakt poszerzenia strefy płatnego parkowania na terenie Starego Miasta już na czas Jarmarku. Strefa obejmie dodatkowo ul. Tartaczną, Sierocą, Refektarską, Stajenną, Rycerską, Czopową, Dylinki, Sukienniczą (do skrzyżowania z ul. Dylinki). Mieszkańców tych ulic zachęca się, aby z wyprzedzeniem zaopatrzyli się w specjalnie dla nich przewidziane abonamenty w cenie 20 zł za miesiąc bądź 120 zł za rok.

 

Najważniejsze zapisy regulaminowe Jarmarku będą publiczne dostępne na tablicach informacyjnych wokoło terenu zajmowanego przez stoiska handlowe. Na tablicach znajdą się również numery kontaktowe, gdzie można zgłaszać pojawiające się problemy związane z poszczególnymi aspektami funkcjonowania Jarmarku.

 

Skorygowany harmonogram wyłączeń z ruchu ulic w Centrum Gdańska:

 

Jarmark Św. Dominika 2016

Jarmark Św. Dominika 2016

21 lipca:

 

Szeroka

Kołodziejska

Grobla I

Grobla II

Św. Ducha

Tkacka

Pańska

Węglarska

Swiętojańska

 

25 lipca:

 

Targ Węglowy

 

26 lipca:

 

Grobla III

Grobla IV

Targ Rybny

U Furty

Straganiarska

Garbary

Długi Targ

Długie Pobrzeże

Rybackie Pobrzeże

 

29 lipca:

 

Podwale Staromiejskie

 

Katarzyna Kaczmarek

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Mammobus znów w Gdyni

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich –  dwóch projekcji każdej piersi. Pozwala na rozpoznanie...

Zamknij