Remont Bramy Nizinnej. Zmiana organizacji ruchu

Trwa remont Bramy Nizinnej. W najbliższych dniach prace konserwacyjne prowadzone będą na sklepieniu i ścianach przejazdu Bramy oraz elewacji wartowni głównej. W związku z tym 1 sierpnia przejazd przez bramę zostanie czasowo zamknięty.

Całkowite zamkniecie przejazdu pod Bramą w ciągu ul. Mostowej nastąpi 1 sierpnia od godz. 19.00. Objazd do centrum zostanie wyznaczony ulicami: Dolna Brama, Olszyńską i Sandomierską, natomiast z Centrum ul. Okopową, Takt Św. Wojciecha i Sandomierską. Zakaz przejazdu nie dotyczy karetek pogotowia.

W związku z pracami w sobotę 30 lipca zamknięty zostaje ruch dla linii autobusowych komunikacji miejskiej – 123 i 131. Zmiana trasy i rozkładów jazdy linii autobusowych 123 i 131.

Przywrócenie docelowej organizacji ruchu nastąpi w terminie do 2 września.

Brama Nizinna – kolejny etap prac
Rozpoczęte na początku lipca prace potrwają do końca listopada – to już kolejny etap prac remontowych Bramy Nizinnej. W ubiegłym roku na prace remontowo konserwatorskie zabytkowego obiektu Miasto przeznaczyło milion złotych. W ramach tej kwoty przeprowadzono m.in. remont dachu oraz część prac konserwatorskich zabezpieczających elementy kamiennego detalu architektonicznego związanego z konstrukcją dachu Bramy Nizinnej, ponadto wykonano też instalację odgromową. Wykonane zostały także przyłącza wodno-kanalizacyjne oraz wewnętrzna posesyjna instalacja wodno-kanalizacyjna do obiektu. Przeprowadzone zostały też prace konserwatorskie zabytkowych wrót i furtek zespołu Bramy Nizinnej. Ich celem było zabezpieczenie i zachowanie jak największej ilości zabytkowego, oryginalnego materiału czterech skrzydeł wrót oraz czterech skrzydeł furtek drewnianych. Wrota na swoje miejsce wrócą po przeprowadzeniu prac remontowych całego obiektu oraz poprawie stanu nawierzchni w przejeździe bramnym.

Wykonane zostały także badania i ekspertyzy niezbędne do opracowania dokumentacji budowlano- konserwatorskiej Zespołu Bramy. – W tym roku prace prowadzone są w zakresie określonym projektem budowlanym. Na prace te przeznaczymy blisko 3 mln złotych. Dzięki tym działaniom jeszcze w tym roku ten cenny, zarówno pod względem historycznym, jak i architektonicznym, obiekt odzyska dawną świetność – informuje wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

W ramach tego etapu prac wyremontowane zostanie sklepienie przejazdu bramnego oraz zabytkowych ścian i sklepień od wewnątrz. Wymienione zostaną okna i drzwi. Wykonana zostanie też izolacja pozioma i pionowa ścian wraz z osuszeniem murów. Zlikwidowane zostaną betonowe mury oporowe i betonowe schody, zastąpią je nowe schody i ścianki oporowe. Dobudowany zostanie także podziemny łącznik pomiędzy pomieszczeniem magazynowym, a lewym odwachem. Przeprowadzone zostaną również rozbiórki elementów wtórnych (m.in. wiaty i betonowych wylewek). Konserwację przejdą zabytkowe ściany elewacyjne, usunięte zostaną z nich elementy obce, powierzchnia muru zostanie naprawiona i oczyszczona. Przeprowadzony zostanie także szeroki zakres prac związanych z niwelacją, która przywrócić ma dawną formę terenową fortyfikacji oraz zagospodarowaniem terenu Bramy Nizinnej.

– Jeszcze w tym roku opracowana zostanie dokumentacja techniczna dla organizacji ruchu wokół Bramy Nizinnej, tzw. objazdu Bramy. Realizacja inwestycji zakończy się najpóźniej w 2018 roku – zapowiada Piotr Grzelak.

Prace remontowe Bramy Nizinnej przeprowadza wyłoniona w przetargu firma KAMARO Sp. z o.o, Sp.k. z ceną oferty 2 988 813,85 zł z VAT.

Anna Dobrowolska

 

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kandydaci do zwycięstwa Herbalife IRONMAN Gdynia 2016

Podobnie jak w ubiegłych latach, podczas Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia zobaczymy czołówkę triathlonistów z Polski i świata. Do zawodów, które...

Zamknij