Brema bez tajemnic!

W czwartek 11 sierpnia rozpoczynają się w „Dni Bremy”, podczas których gdańszczanie będą mogli poznać bliżej kulturę i dziedzictwo tego miasta podczas licznych wydarzeń. W tych dniach Gdańsk odwiedzą również władze Miasta Hanzeatyckiego Bremy. „Dni Bremy” odbywają się w ramach obchodów jubileuszu 40-lecia partnerstwa Gdańska i Bremy.

 

W tym roku minęło 40 lat od podpisania „Porozumienia Ramowego o współpracy i przyjaźni” pomiędzy Bremą i Gdańskiem. Z okazji rubinowego jubileuszu do końca roku będzie wiele okazji, aby mieszkańcy obu miast mogli poznać lepiej swoje dziedzictwo.

– Ambicją naszą  jest przybliżenie mieszkańcom obu miast  roli  tego  partnerstwa, co  czynimy podczas organizowanych w 2016 roku wydarzeń, miedzy innymi takich jak  „Dni Gdańska” w Bremie, które obywały się na początku sierpnia oraz rozpoczynających się właśnie „Dni Bremy ” w Gdańsku   – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Podczas „Dni Bremy” Gdańsk odwiedzą przedstawiciele władz Miasta Hanzeatyckiego Bremy na czele z  Burmistrz Karoline Linnert. 12 sierpnia na przedprożach Dworu Artusa odbędzie się specjalny spektakl, po którym delegacja z Bremy spotka się władzami Gdańska.

Na Targu Węglowym od czwartku do poniedziałku  w godzinach od 10.00 do 20.00 będzie można zapoznać się z programem naukowym prezentowanym przez ekipę z „Naukowego Busa”. Na stoisku bremeńskim otrzymać gadżety i materiały. Bremeńską kawę i kiełbaski będzie można zaś smakować na stoisku ze specjałami kuchni bremeńskie.

W tych samych dniach na Placu Kobzdeja do wspólnej zabawy Gdańszczan i odwiedzających miasto gości zaproszą „Suesse Frauen” z Fundacji Blaumeier. Aktorki z Bremy zaangażują widzów w nietypowy przebieg zdarzeń i pełne humoru sytuacje sprzyjające wzajemnej komunikacji. Spotkać je będzie można na placu Kobzdeja 12 i 15 sierpnia o godz. 12.00 oraz 13 i 14 sierpnia od godz. 12.00 do 17.00. W tym samym miejscu od 12 do 15 sierpnia w godz. 12.30 i 14.30 spotkać będzie można Muzykantów z Bremy z Theater Interaktiwo. Osioł Oskar, Pies Benno, Kot Winnifred oraz najlepszy na świecie królewski kogut Lorenzo ożywią znane na całym świecie baśnie braci Grimm.

 

Wydarzenia w ramach obchodów rocznicy partnerstwa

Ale to jeszcze nie koniec wydarzeń jubileuszowych. Na przełomie września i października odbędzie się również  Kongres  Towarzystw Niemiecko-Polskich i Polsko-Niemieckich połączony z obchodami  Jubileuszu 25- lecia powstania Towarzystwa Polska – Niemcy w Gdańsku.

W październiku tego roku z inicjatywy Konsul Generalnej Niemiec w Gdańsku  planowany jest również „Tydzień  Niemiecki”. Główne wydarzenia będą odbywały się  w  Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W programie przewidywane są  występy teatralne, koncerty, wystawy, projekcje filmów i odczyty. Obok głównego aspektu związanego z kulturą będzie także przestrzeń na warsztaty i wydarzenia informacyjne w obszarze gospodarczym i turystycznym.

Podczas tych wszystkich wydarzeń organizowanych w roku jubileuszowym będzie okazja do podsumowania wieloletniej współpracy partnerskiej, kolejnej wymiany doświadczeń, jak  również  przedstawiciele różnych środowisk wymianę idei i pomysłów.

 

Ta przyjaźń trwa już 40 lat

Przypomnijmy, 12 kwietnia 1976 roku Wolne Hanzeatyckie Miasto Brema oraz Hanzeatycki Gród Gdańsk podpisały „Porozumienie Ramowe o współpracy i przyjaźni”. Jest to niezwykle istotne wydarzenie w powojennej historii kontaktów polsko-niemieckich.

W owym czasie był to znaczący krok na drodze ku dobrosąsiedzkiej współpracy obu krajów. Wiele dzieliło wówczas narody polski i niemiecki. Brema i Gdańsk nawiązały współpracę w sześć lat po zawarciu pamiętnego układu o normalizacji stosunków między Republiką Federalną Niemiec, a Rzeczypospolitą Polską. Działo się to, co prawda w atmosferze ogólnego odprężenia i w duchu konferencji helsińskiej, ale rozdarcie Europy na dwa przeciwstawne bloki było bolesnym faktem. Wbrew temu oba miasta sygnalizując chęć zbliżenia i porozumienia, czyniły nie tylko symboliczną, lecz także faktyczną szczelinę w „żelaznej kurtynie” dzielącej Europę.

 

 

PROGRAM – DNI BREMY w GDAŃSKU

 

– „DIE SUESSE FRAUEN” – ATELIER BLAUMEIER / Plac Kobzdeja
12 sierpnia, 15 sierpnia /godz. 12.00 /
13 sierpnia, 14 sierpnia/ godz. 12.00 –  17.00 /

 

–  MUZYKANCI Z BREMY – THEATER INTERAKTIWO / Scena, Plac Kobzdeja
12 -15  sierpnia /godz. 12.30  i  14.30 /

Teatr INTERAKTIWO tworzą między innymi pracownicy jednego z największych teatrów prywatnych Bremy – Teatru WALDAU.

 

–  BUS NAUKOWY  z Bremy / Targ Węglowy
11- 15 sierpnia /godz. 10.00-20.00 /
Pojazd wyposażony w zintegrowane kino plenerowe oraz liczne stanowiska do eksperymentowania. Odwiedzający mogą tu, bawiąc się, dotknąć wiedzy.

 

– Stoiska z bremeńskimi specjałami / Targ Węglowy
11- 15 sierpnia /godz. 10.00-20.00 /

termin | 11-15 sierpnia 2016
miejsce | Targ Węglowy/ Jarmark Dominikański  2016
wstęp | wolny

 

 

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
XII Festiwal Instalacji Lirycznych – ŚMIAŁOsfera / Wyspa Sobieszewska

"Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na 21 sierpnia  2016 (niedziela) w godz. 12.00 - 22.00 Zapraszamy entuzjastów sztuki i przyrody,...

Zamknij