Rodziny 3+ pojadą komunikacją miejską za darmo

Już niedługo gdyńskie rodziny z co najmniej trojgiem dzieci będą mogły bezpłatnie podróżować komunikacją miejską. Wnioski w sprawie wydania kart Gdynia Rodzinna Plus, uprawniających do darmowych przejazdów, będzie można składać od 22 sierpnia w Zarządzie Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Uprawnienie do bezpłatnych przejazdów dotyczyć będzie wszystkich członków zamieszkałych w Gdyni rodzin z co najmniej trojgiem potomstwa. Obejmie ono dzieci do 18 lub 24 roku życia (w przypadku kontynuacji nauki) oraz ich rodziców lub opiekunów prawnych.

Aby uzyskać prawo do bezpłatnych podróży autobusami po Gdyni potrzebne będą karty Gdynia Rodzinna Plus. Wnioski o ich wydanie będzie można składać od 22 sierpnia w Biurze Obsługi Klienta ZKM na ulicy Kilińskiego 16. Każdy członek rodziny otrzyma bezpłatnie własną, imienną kartę, którą będzie posługiwać się razem z dokumentem tożsamości (ze zdjęciem). Podróżować za darmo będzie można od 1 września 2016 po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i odbiorze kart.

Podstawowym warunkiem wydania kart będzie potwierdzenie zamieszkania całej rodziny pod wspólnym adresem w Gdyni. To zmiana w stosunku do poprzednich przepisów, gdzie liczył się adres zameldowania. Teraz wystarczy udowodnić, np. poprzez przedłożenie umowy najmu, deklaracji PIT czy rachunku za prąd, fakt zamieszkania na terenie miasta – mówi Beata Szadziul, Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. rodziny.

Bezpłatne przejazdy przysługiwać będą również dzieciom przysposobionym, jak również dzieciom niepełnosprawnym pomiędzy 18 a 24 rokiem życia i dzieciom z rodzinnych domów dziecka. Karta upoważniać będzie do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji zbiorowej wyłącznie na liniach zwykłych w granicach Gdyni we wszystkie dni tygodnia.

Wydanie karty, szczególnie w przypadku nieskomplikowanych wniosków, nie powinno trwać dłużej niż kilka dni. Weryfikacja bardziej złożonych podań może zająć do 3 tygodni. Karty dla dzieci do 4 roku życia nie będą wydawane (ponieważ są one zwolnione z opłat za przejazd komunikacją miejską). Termin ważności karty to 1 rok – wnioski o przedłużenie jej terminu ważności trzeba będzie składać co roku.

Do tej pory bezpłatne przejazdy w Gdyni dotyczyły tylko rodzin z czworgiem dzieci. Dzięki nowym przepisom, z darmowej komunikacji miejskiej skorzysta 2 tysiące gdyńskich rodzin z trojgiem potomstwa – komentuje Beata SzadziulTrzeba było rzetelnie przygotować się do takiego kroku i cieszę się, że nareszcie ten projekt będzie realizowany w naszym mieście – dodaje. Szacowany koszt takiego rozwiązania to od 2 do 5 milionów zł rocznie.

Regulamin kart Gdynia Rodzinna Plus oraz wnioski o ich wydanie będą dostępne na stronach www.zkmgdynia.pl oraz www.gdyniarodzinna.pl.

Barbara Betlejewska

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Tramwaj wodny na linii F6 – od 10 sierpnia 2016 r. zmiana rozkładu rejsów

Od środy, 10.08.2016 r., zmianie ulegnie rozkład rejsów tramwaju wodnego na linii F6 (Targ Rybny – Narodowe Centrum Żeglarstwa -...

Zamknij