Gdynia jak malowana (na pocztówce)

Jak uczyć się historii mając za rekwizyt… pocztówki? Uczestnicy spotkania w Muzeum Miasta Gdyni pt. „Gdyńskie widokówki, czyli historia na kartach pocztowych” (11 sierpnia o godz. 18.00) przekonają się, że są one świetnym źródłem wiedzy o dawnych czasach i zwyczajach. A na koniec stworzą własną, niepowtarzalną pocztówkę.

Pocztówka stanowiła do niedawna najbardziej popularny nośnik korespondencji słanej bliskim i znajomym. Miejsce szczególne wśród różnego rodzaju kartek zajmują widokówki. Zgodnie z nazwą, na awersie przedstawiają widoki miast, zabytków czy pejzaży. Z upływem lat stają się one świadectwem, dzięki któremu możemy poznać i lepiej zrozumieć przeszłość.

Nie inaczej jest w przypadku eksplorowania historii Gdyni i jej okolic. Fotografie zdobiące przedwojenne i późniejsze widokówki dokumentują zachodzące w mieście zmiany urbanistyczne i cywilizacyjne.

Podczas czwartkowego spotkania w Muzeum Miasta Gdyni Jacek Dworakowski, znawca historii miasta, autor artykułów i filmów dokumentalnych, sięgnie do genezy pocztówek na Pomorzu. Wspólnie z nim uczestnicy obejrzą karty z czasów kształtowania się Gdyni, ale również późniejsze, już powojenne. Dzięki nim dowiedzą się, kto je wykonywał i jak kiedyś spędzano czas nad morzem.

Po wykładzie odbędzie się warsztat, na którym będzie można wykonać własną, jedyną w swoim rodzaju widokówkę.

Barbara Betlejewska

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wyrusz „Śladami obrońców Kępy Oksywskiej 1939”

Wypoczynek na świeżym powietrzu połączony z poznawaniem historii Gdyni czeka na uczestników imprezy „Śladami Obrońców Kępy Oksywskiej 1939”. Wezmą oni...

Zamknij