Odkryj polską stolicę surfingu!

Gdy w 1985 roku Zbigniew Wodecki zaśpiewał po raz pierwszy „Chałupy Welcome to”, głównymi bohaterami jego piosenki byli nudyści ściągający na miejscową plażę. Trudno było wówczas przewidzieć, że za kilkadziesiąt lat Chałupy staną się polską stolicą surfingu i obowiązkowym wakacyjnym przystankiem dla miłośników sportów wodnych. 

Pierwsze szacunki Polskiej Izby Turystyki mówią, że nad Bałtyk w tym sezonie wybierze się od 15 do 20 procent więcej turystów niż rok temu. Co sprawia, że warto wybrać Półwysep Helski jako swoją wakacyjną destynację?

Półwysep Helski

Hel

Hel

Dzikie plaże, lasy, Nadmorski Park Krajobrazowy, Zatoka Pucka – tym przyciąga Półwysep. Około 300 lat temu morski prąd przybrzeżny, nanosząc piasek, utworzył mierzeję. Stworzył piaszczysty wał w kształcie kosy będący ciągiem zalesionych wysp o długości około 35 km i szerokości od 100 m do 3 km. W sezonie letnim wczasowicze chętnie odwiedzają położone na nim miejscowości, Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię, Juratę czy Hel. Wzdłuż malowniczej trasy na cypel poprowadzono asfaltową drogę, linię kolejową oraz drogę rowerową, na której często można spotkać nie tylko rowerzystów, ale również osoby na deskorolkach.

Stolica surfingu

Mekką surferów na Helu są Chałupy – malutka wieś z niepowtarzalnym klimatem. To tu swoje siedziby ma mnóstwo wypożyczalni sprzętu, a także szkółek windsurfingowych (pływanie na desce z żaglem) i kitesurfingowych (pływanie na desce z latawcem), które oferują również stand-up paddle (wiosłowanie na stojąco na desce) oraz wakeboard (płynięcie po powierzchni wody na desce, trzymając się liny ciągniętej przez łódź lub za pomocą wyciągu). W sezonie niebo nad zatoką jest najbarwniejszym niebem w Polsce. Mieni się od kolorowych latawców należących do kitesurferów. Od strony Zatoki Puckiej ciągnie się prawie kilometr płaskiej i płytkiej wody. Są to bezpieczne i komfortowe warunki dla początkujących. A gdy mocniej zawieje wiatr, również zaawansowani surferzy mają okazję dać popis swoich możliwości. Co roku na Helu zawodnicy walczą o Puchar Polski w kitesurfingu.

Hel

Hel

Na kempingach można nocować w przyczepach lub pod namiotem. Po całym dniu spędzonym na wodzie przyjezdni mogą posilić się w smażalniach, które codziennie serwują świeże ryby, natomiast spragnionym mięsa o innym kolorze niż biały mobilne burgerownie podają steki. Po wieczorze spędzonym w towarzystwie przyjaciół w tawernie i nocnej imprezie na plaży, rankiem można wyciszyć się podczas zajęć jogi nad zatoką. W ciągu dnia wszędzie spotkasz ludzi w szortach oraz zimowych czapkach z pomponem. Po tym stroju od razu rozpoznasz surferów.

Hel

Hel

Na Półwysep przyjeżdżam od 22 lat i uważam, że właśnie tutaj są najlepsze warunki, by rozpocząć przygodę ze sportami wodnymi. Poza tym to po prostu świetne miejsce. Tu ładuję baterie na cały rok. Nie wyobrażam sobie spędzić wakacji gdziekolwiek indziejopowiada Victor Borsuk, kitesurfer pływający w barwach Virgin Mobile, siedmiokrotny mistrz Polski w kitesurfingu i stały rezydent kempingu w Chałupach, na terenie którego prowadzi swoją szkołę kite’a. 

Pobyt na Mierzei Helskiej to idealny pomysł dla tych, którzy chcą odpocząć od codziennego tempa i się zrelaksować. Spotykają się tu zarówno nastolatki, będące na pierwszych samodzielnych wakacjach, rodziny z dziećmi jak i osoby starsze. Wszystkich przyciąga luźna i pozytywna atmosfera zawsze towarzysząca surferom. Przekonaj się i Ty jak magiczny jest Półwysep Helski.

***

Virgin Mobile Polska to największy i najpopularniejszy wirtualny operator telefonii komórkowej w Polsce. Korzystne propozycje tj. flagowy pakiet #BEZLIMITU za 29 zł, atrakcyjne #NAJLEPIEJ za 39 zł czy innowacyjne #FREEMIUM, na dobre wpisały się w świadomość setek tysięcy osób, które oczekują od marek konkurencyjnych, nowoczesnych ofert, idących w parze z przejrzystością i dobrą obsługą klienta.

Więcej informacji na: virginmobile.pl

 

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Darmowe zajęcia żeglarskie dla dzieci i młodzieży z Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku!

Ruch to radość! Przed nami długi weekend, spędźmy go aktywnie na plaży! W strefie Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku na PGE...

Zamknij