Gdynia szuka terenów piknikowych

Trwające od kilku miesięcy  przygotowania do wprowadzenia w Gdyni tzw. „Programu piknikowego” wchodzą w kolejną fazę. Po opracowaniu koncepcji i założeń, wstępnym wytypowaniu lokalizacji, specjalny miejski zespół bezpośrednio w terenie będzie oceniał wskazane miejsca pod kątem przydatności do spotkań  mieszkańców. Pod uwagę trzeba wziąć wiele istotnych czynników.

Funkcjonujące pod roboczą nazwą „Programu piknikowego” działania są próbą znalezienia w Gdyni atrakcyjnych przestrzeni odpoczynkowych, służących także spotkaniom. W zamyśle, mają one służyć jako miejsca, gdzie można zjeść śniadanie na trawie, odpocząć w trakcie spaceru, spotkać się z sąsiadami, czy w niektórych przypadkach, w miarę możliwości, rozpalić ognisko czy też grilla.

Wstępnie na gruntach miejskich wytypowanych zostało kilka takich miejsc, jednak bezpośrednio w terenie trzeba ocenić, czy lokalizacja rzeczywiście się do tego nadaje. Kluczowym czynnikiem jest odpowiednio niskie natężenie hałasu, które musi sprzyjać relaksowi. Obowiązkowym elementem oceny jest także bezpieczeństwo pożarowe. Ponad 45% powierzchni miasta, to lasy. Ponadto, osoby piknikujące, nie mogą zakłócać spokoju sąsiadom, czy powodować uciążliwości zapachowych wynikających choćby z rozpalenia ogniska. Dotychczasowe doświadczenia pokazują także, że kłopotliwe jest utrzymanie stałych miejsc do grillowania. W Gdyni są obecnie trzy takie punkty:
– Skwer im. Ireny Kwiatkowskiej na Obłużu,
– teren zieleni przy ul. Swarzewskiej,
– teren przy ul. Kopernika ” Pastwisko Huzarska”.
Niestety zdarza się, że dochodzi do dewastacji urządzeń, nierzadko użytkownicy pozostawiają je nieuprzątnięte.

Dodatkowo już teraz, mieszkańcy mogą korzystać z trzech miejsc do palenia ognisk:
– Polanka Redłowska,
– Park Kolibki,
– teren zieleni przy ul. Leśna Polana. Zasady i regulamin dostępne są na stronie ZDiZ Gdynia: http://www.zdiz.gdynia.pl/archiwum/5-archiwum-wiadomoci/683-komunikat-dot-palenia-ognisk-i-grillowania?06e7392270e935c30781fc986ac74569=6399fe15d2f91539620f2cc0e84138fa

Według założeń, w najbliższym czasie w Gdyni powstanie kilka terenów piknikowych. Sukcesywnie tworzone będą kolejne i nie będzie to lista zamknięta.  Pierwsze efekty dotychczasowych prac powinniśmy poznać jesienią tego roku.

Sebastian Drausal

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
„Dar Młodzieży” wraca do Gdyni

Dzisiaj żaglowiec szkoleniowy Akademii Morskiej zawinie do macierzystego portu po 2,5-miesięcznej nieobecności.  Na pokładzie fregaty terminowali studenci dwóch roczników Wydziału Nawigacyjnego...

Zamknij