„Inka. Zachowałam się jak trzeba” – pokaz filmu

W sobotę (27 sierpnia 2016) o godzinie 17.00, dzień przed uroczystym Pogrzebem Danuty Siedzikówny „Inki”, w Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Gdańsku Morenie Stowarzyszenie KoLiber oraz organizatorzy Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” zorganizują pokaz filmu dokumentalnego „Inka. Zachowałam się jak trzeba” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego.  

Dokument realizowany był między innymi w Trójmieście – pokazany został proces ekshumacyjny oraz biografia Danuty Siedzikówny „Inki”. Oglądając film, można niemal przenieść się w czasie i poczuć atmosferę gdańskiego aresztu śledczego z 1946 r. Reżyser inscenizował z trójmiejskimi licealistami sceny, w oryginalnych celach, w których zamordowana została „Inka”.

W filmie możemy zobaczyć też prace ekshumacyjne na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym. Jednym z narratorów filmu jest profesor Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab.  Piotr Niewiński, a także prof. Szwagrzyk i medycy sądowi z Wrocławia. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z prof. Piotrem Niewińskim, który opowie o  postaci „Inki” oraz pracach przy odnajdywaniu jej szczątków.

Śp. Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, nie mając jeszcze skończonych 18 lat została zamordowana przez komunistycznych oprawców 28 sierpnia 1946 r. Dopiero w 2016 roku 28 sierpnia odbędzie się w Gdańsku państwowy pogrzeb tej niezłomnej bohaterki, sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK oraz śp. Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk”, dowódcy 2. kompanii 4. Wileńskiej Brygady AK.  W tym czasie oczy całej Polski zwrócą się w kierunku Gdańska.

– Czekaliśmy na ten pogrzeb 70 lat i to wielkie wydarzenie, że odbędzie się on ze wszystkimi honorami państwowymi. Od lat staramy się przybliżać Polakom postacie i walkę Żołnierzy Wyklętych na Festiwalu Filmowym „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, cieszę się, że odzyskują oni nie tylko pamięć, ale i honor – mówi Arkadiusz Gołębiewski, reżyser prezentowanego w sobotę filmu i organizator Festiwalu Filmowego NNW, który odbędzie się w Gdyni w dniach 28 września – 1 października br.

Dzięki uprzejmości reżysera, który udostępnił produkcję i Centrum Kultury im. Jana Pawła II, które zezwoliło na skorzystanie ze swych pomieszczeń – wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

Na film zapraszają:

Stowarzyszenie KoLiber

Stowarzyszenie Scena Kultury

Centrum Kultury im. Jana Pawła II

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Adam Szeluga pisze:

    Zamiast komentarza:

    http://niepoprawni.pl/blog/poeta/inkapolonia-restituta

    Napisałem kiedyś wiersz o Wspaniałej Ince. Może ktoś przeczyta go gdzieś tam w Gdańsku ?Podczas TYCH uroczystości upamiętniających Wielką, Niezłomną Bohaterską Dziewczynę. Wiersz jest długi, dotyka swą treścią całego życia Inki, Jej Walki i Jej Śmierci. Ukazuje Jej niezwykły charakter. Taką zwyczajną, niezwykłą WIELKOŚĆ…..Semper Fidelis ! Cześć i Chwała Bohaterom !

Przeczytaj poprzedni wpis:
36. rocznica strajków sierpniowych

We wtorek 30 sierpnia 2016 r. obchodzimy 36. rocznicę strajków sierpniowych 1980 roku oraz podpisania Porozumień Sierpniowych. Po raz kolejny...

Zamknij