Już niebawem na Widnej powstanie Miejski Ogród

Jak najlepiej zmieniać podejście ludzi do przestrzeni publicznej? Angażując ich w działania na rzecz decydowania i dbania o nią. Za tą myślą podążyło stowarzyszenie Inicjatywa Miasto. Wraz z okolicznymi mieszkańcami i działaczami postanowiło zmienić oblicze jednego ze skwerków na ulicy Widnej. Jeszcze we wrześniu powstanie tam specjalny, Miejski Ogród.

wizualizacja projektu

wizualizacja projektu

Nowy ogród pojawi na ul. Widnej, w bezpośrednim sąsiedztwie Świetlicy Socjoterapeutycznej Vitava dla dzieci i młodzieży oraz klubu seniora. Jego lokalizacja została wybrana nieprzypadkowo. Na podstawie niedawnej diagnozy, poprzedzającej działania rewitalizacyjne w Gdyni, zachodnia część dzielnicy Witomino-Radiostacja została uznana za teren zdegradowany, wymagający rewitalizacji.

 

Projekt Witomino, bo taką nazwę nosi inicjatywa, ma przyczynić się do poprawy jakości przestrzeni publicznej w dzielnicy. Dzięki doposażeniu w brakujące elementy małej architektury i poprawie stanu okolicznej zieleni ma zachęcić mieszkańców Witomina do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Zostanie zrealizowany przy udziale wszystkich chętnych jeszcze we wrześniu.

 

 jedno ze spotkań w projekcie

jedno ze spotkań w projekcie

Nowoczesny Miejski Ogród będzie składał się z drewnianych konstrukcji z wyznaczonym miejscem na zieleń. Inspiracją dla projektantów były parklety, czyli niewielkie meble miejskie, zajmujące przestrzeń zbliżoną do miejsca parkingowego. Podesty posłużą za meble, na których będzie można odpocząć lub uciąć sobie pogawędkę z sąsiadem.

 

Zakończyły się już spotkania z mieszkańcami, lokalnymi działaczami, dziećmi z okolicznej świetlicy i członkami klubu seniora. Zostały one przeprowadzone we współpracy z Laboratorium Innowacji Społecznych i Radą Dzielnicy. Wspólne zdecydowano o wielu aspektach nowo powstającego Ogrodu. Zostanie on powierzony w opiekę dzieci odwiedzających świetlicę. W ramach zajęć ogrodniczych będą uczyły się one uprawy różnorodnych roślin, ale także odpowiedzialności za przestrzeń, sumienności i współpracy. Wspierać ich będą seniorzy z lokalnego klubu.

 

Projekt realizowany jest przez stowarzyszenie Inicjatywa Miasto we współpracy z Centrum Designu Gdynia i Centrum Innowacji Społecznych. Jest jedną z dwóch zwycięskich inicjatyw w konkursie z zakresu kształtowania przyjaznej przestrzeni publicznej w 2016 roku, finansowanego przez Miasto Gdynia.

 

Organizatorzy nadal czekają na wszystkich chętnych, którzy chcą włączyć się w budowę Ogrodu Miejskiego. Więcej informacji: facebook.com/ProjektWitomino

 

 

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Tu zamieszkasz i stworzysz biznes. Trwa rekrutacja do gdańskiego Clipstera

Clipster poszukuje kolejnych mieszkańców z pomysłami na biznes! Przestrzeń stworzona przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER i Alfabeat to jedyne miejsce...

Zamknij