Poznaj Orunię, jej piękny park, tajemnicze historie i zabytkowe budynki

Jeszcze do końca września można zwiedzać Orunię z Lokalnymi Przewodniczkami i Przewodnikami. Każdy spacer jest inny i niepowtarzalny, prowadzony według autorskiego pomysłu. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza we wrześniowe wtorki (17.30) i soboty (12.00) na bezpłatne, alternatywne wycieczki po Oruni! Obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl.

Dzięki Lokalnym Przewodniczkom i Przewodnikom poznajemy różne zakątki dzielnicy. Spacery w stronę Parku Oruńskiego prowadzą: Anna Wesołowska-Owczarska, Antoni Polakowski, Krzysztof Ostaszewski i Andrzej Cylwik. Spacery w stronę Oruńskiego Przedmieścia prowadzą: Lucyna Korytowska i Ryszard Kopittke, a spacer w stronę ul. Żuławskiej prowadzi Aleksandra Abakanowicz.

Podczas spaceru usłyszmy m.in. historię o „wesołym konduktorze” (do 1972 roku na Orunię dojeżdżały tramwaje) – Antonim Turzyńskim, który umilał czas podróżnym swoimi radosnymi wierszykami czy słynnej restauracji Adria, którą zaraz po wojnie założył Marcin Drop. Więcej opowieści o dzielnicy – na spacerze, lub w audycji Kawałek Świata i Herbata: https://radiogdansk.pl/index.php/audycje-rg/kawalek-swiata-i-herbata/item/48512.html.

Terminy spacerów wrześniowych:
3 sobota godz. 12.00 – Ania Wesołowska-Owczarska
6 wtorek godz. 17.30 – Lucyna Korytowska
10 sobota godz. 12.00 – Ryszard Kopittke
13 wtorek godz. 17.30 – Antoni Polakowski
17 sobota godz. 12.00 – Krzystof Ostaszewski
20 wtorek godz. 17.30 – Andrzej Cylwik
24 sobota godz. 12.00 – Aleksandra Abakanowicz
27 wtorek godz. 17.30 – Ryszard Kopittke

Poszczególne trasy spacerów mogą ulegać zmianom np. w zależności od pogody. Prosimy o założenie wygodnego obuwia. Miejsce spotkania: przed Kawiarnią Kuźnia przy ul. Gościnnej 10. Zapisy: w sieni Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, pon.–pt., godz. 10.00–18.00; sob.–niedz., godz. 12.00–16.00 lub e-mail: sien@ikm.gda.pl.

Harmonogram spacerów po dzielnicach: Zaspa, Biskupia Górka, Nowy Port, Dolne Miasto i Orunia dostępny jest na: http://www.ikm.gda.pl/alternatywne-spacery/. Instytut Kultury Miejskiej i grupa społeczna Metropolitanka zapraszają także na spacery szlakami kobiet po Starym i Głównym Mieście oraz Stoczni Gdańskiej: http://www.ikm.gda.pl/spacery-metropolitanka/.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk

Partnerzy: Zaspa – Plama GAK, grupa inicjatywna „Od Wyzwolenia do Wolności” – Nowy Port, Stowarzyszenie WAGA – Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku – Dolne Miasto, Orunia – Stacja Orunia Gdański Archipelag Kultury.

Patroni medialni: Aktivist!, Gazeta Wyborcza, iBedeker, Metrocafe.pl, Poznaj Świat, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl

Wykłady i spacery w Nowym Porcie i na Oruni dofinansowane są ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

 

-- 
Marta Bednarska

 

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Znamy zdanie gdańskich rodziców w sprawie szczepień przeciw HPV

Miasto chce wiedzieć co sądzą rodzice i opiekunowie dzieci o szczepieniach przeciw wirusowi HPV. W tym celu w kwietniu zorganizowana...

Zamknij