Aleja Żeglarstwa Polskiego wzbogacona o tablicę Bolesława K. Kowalskiego

W niedzielę 4 września do grona żeglarzy, których upamiętniono w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, dołączył Bolesław Kazimierz Kowalski. To pionier dalekomorskich rejsów w latach 50. i 60., a także współzałożyciel Bractwa Wybrzeża.

 

Aleja Żeglarstwa Polskiego wzbogacona o tablicę Bolesława K. Kowalskiego

Aleja Żeglarstwa Polskiego wzbogacona o tablicę Bolesława K. Kowalskiego

W wydarzeniu wzięli udział najbliżsi, a także samorządowcy, rejsowi towarzysze, członkowie Bractwa Wybrzeża i mieszkańcy Gdyni. Był to bardzo dobry kapitan, trochę kontrowersyjny, ale za to bardzo dobrze przygotowany i świetnie szkolił ludzi – mówi Jerzy Knabe, uczestnik rejsu na jachcie Śmiały w 1966 roku i kapitan Bractwa Wybrzeża. – Najważniejsze jednak, że był jednym z niewielu organizatorów polskiego życia żeglarskiego zaraz po wojnie – dodaje.

Bolesław K. Kowalski był niezwykłym człowiekiem, świetnym organizatorem, dobrym żeglarzem – wspomina Krzysztof Baranowski, samotnik, pisarz i twórca Szkoły pod żaglami. Otworzył on nam drogę najpierw „Darem Opola” na Morze Śródziemne, a potem „Śmiałym” na oceany. Był niełatwym człowiekiem, ale tylko tacy ludzie są w stanie przeprowadzić niezwykle trudne przedsięwzięcia. Nasuwa mi się porównanie z Magellanem, ponieważ miał podobny charakter. Kowalski był Magellanem polskiego żeglarstwa.
Następna tablica w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta zostanie 10 listopada. Upamiętniać będzieLudomira Mączkę.

Aleja Żeglarstwa Polskiego jest inicjatywą Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni.

 

Dorota Patzer

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
7 dni Westerplatte – mobilna gra miejska przygotowana przez harcerzy

7 Dni Westerplatte to tytuł gry miejskiej przygotowanej przez instruktorów Hufca ZHP Gdańsk-Portowa im. Obrońców Westerplatte dla wszystkich, którzy zwiedzając...

Zamknij