Ruszyły dotacje i szkolenia dla bezrobotnych mieszkańców Gdyni i Sopotu

Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni przygotował projekty, które z pewnością zainteresują osoby bezrobotne chcące założyć działalność gospodarczą lub podnieść swoje kwalifikacje. Od poniedziałku 5 września można składać wnioski do programu aktywizującego osoby młode pozostające bez pracy oraz zgłaszać się na szkolenia finansowane przez PUP.

Projekt „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie miasta Gdynia i miasta Sopot” skierowany jest do osób poniżej 30 roku życia, które są zainteresowane założeniem własnej działalności gospodarczej. Aby otrzymać jednorazowe dofinansowanie należy mieć ustalony przez urząd I lub II profil pomocy i należeć do tzw młodzieży NEET czyli spełniać trzy warunki: być bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie w Gdyni, nie uczyć się i nie szkolić. Wnioski przyjmowane są do 16 września 2016 r.

Osoby powyżej 30 roku życia będą mogły również ubiegać się o środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w terminie od 26 do 30 września 2016 r. Powinny one być zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni i być zakwalifikowane do profilu pomocy I lub II. Maksymalna kwota o jaką można się starać to 15 000 zł. – tłumaczy Anna Baranowska z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni.

O taką samą kwotę dofinansowania mogą również wnioskować przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie Gdyni lub Sopotu, działający od min. 6 miesięcy. Od 5 do 9 września mogą się oni ubiegać o refundację środków na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla osób bezrobotnych skierowanych z PUP w Gdyni.

Ponadto Powiatowy Urząd Pracy będzie prowadzić szkolenia indywidualne, z których będzie można skorzystać do końca 2016 r. Szkolenia są realizowane w dwóch formach: szkolenia indywidualne i bony szkoleniowe. Szkolenia indywidualne skierowane są do wszystkich osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie. W ramach tej formy możemy sfinansować bezrobotnemu jedno szkolenie do 5.500,00 zł. – mówi Urszula Glab z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni i dodaje Bon szkoleniowy natomiast adresowany jest do osób bezrobotnych do 30 roku życia. Umożliwia on sfinansowanie więcej niż jednego szkolenia a także badań lekarskich, psychologicznych, przejazdu na szkolenie i zakwaterowania.

Aby uczestniczyć w kursach pracodawca musi wypełnić oświadczenie o zamiarze zatrudnienia osoby bezrobotnej po ukończeniu przez nią szkolenia jednakże nie może być to pracodawca u którego osoba bezrobotna wykonywała swoją ostatnią pracę.

Więcej informacji na temat szkoleń oraz wnioski dostępne są na stronie internetowej www.pupgdynia.pl – zakładka: szkolenia.

Agnieszka Wołowicz

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wiadomo kto zagospodaruje Skwer Świętopełka

Skwer Świętopełka, znajdujący się w kwartale ulic: Szeroka - Grobla II - Świętojańska – Szklary, wkrótce zacznie się zmieniać. W...

Zamknij