Jak spędzić weekend w Gdyni

Najbliższy weekend minie pod znakiem dwóch długo wyczekiwanych wydarzeń, czyli prapremiery „Dzwonnika z Notre Dame″ oraz Dni Nagrody Literackiej Gdynia. Nie zabraknie też okazji do cieszenia się zabawą na świeżym powietrzu u schyłku lata oraz sportowych emocji.

PIĄTEK

Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2016

Trwają Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2016 w Muzeum Miasta Gdyni. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi do nagrody w czterech kategoriach: poezja, proza, eseistyka i przekład na język polski. Laureatów 11. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA poznamy w sobotę 10 września, podczas uroczystej Gali. Dzień później nagrodzeni spotkają się z publicznością. Tegorocznemu finałowi Nagrody towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, w tym premiera 27. numeru „Kwartalnika Artystycznego Bliza”, koncert Macieja Fortuny „Szymborska”, ruszy też Czytelnia Dworcowa, a aktorzy poproszą pasażerów o Słowo do kontroli.
Szczegóły: www.nagrodaliterackagdynia.pl
„Notre Dame de Paris” w Teatrze Muzycznym

Polska prapremiera spektaklu, który od blisko 20 lat bije rekordy popularności na całym świecie, odbędzie się w piątek 9 września w Teatrze Muzycznym.
Po raz pierwszy na świecie „Notre Dame de Paris” będzie wystawiane z muzyką na żywo. Zespół Teatru Muzycznego zrobił na francuskich realizatorach i właścicielach praw autorskich tak duże wrażenie, że spektakle będą grane z udziałem chóru i orkiestry pod dyrekcją Dariusza Różankiewicza.
Polscy fani czekali na ten tytuł od momentu paryskiego pokazu w 1998 roku, gdzie w oryginalnej wersji w rolę Quasimodo wcielił się Garou, a jego wykonanie piosenki „Belle” zostało nominowane do tytułu Piosenka Wieku (Song of the Century). Tym razem garbusa Quasimodo, przepiękną Esmeraldę, bezdusznego Frollo i rycerskiego Phoebusa będą mogli podziwiać polscy widzowie w przestrzeni Teatru Muzycznego.

Dzień otwarty Bazy Lotnictwa Morskiego

9 września w godz. 10.30-15.00 odbędą się obchody święta 43. Bazy Lotnictwa Morskiego przy ul. Zielonej połączone z dniem otwartym jednostki. 
Główną atrakcją będzie dynamiczny pokaz pilotażu na śmigłowcu pokładowym SH-2G oraz symulowany pokaz akcji ratowniczej w wykonaniu załogi śmigłowca W-3RM Anakonda. Na płycie lotniska przygotowana będzie także wystawa statyczna samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego oraz uzbrojenie i wyposażenie jednostki.

Szczegóły: www.blmw.wp.mil.pl

Siatkarskie gwiazdy świata zagrają w Gdynia Arenie!

Taką kumulację gwiazd światowej siatkówki można spotkać jedynie na imprezach rangi mistrzowskiej lub na igrzyskach. I jak się okazuje, także w Gdyni. W piątek 9 września w Gdynia Arenie odbędzie się pojedynek Polska – reszta świata czyli, Mecz Drużyny Gwiazd Światowej Siatkówki z Drużyną Gwiazd Polskiej Siatkówki.

W naszym mieście pojawią się między innymi Stephane AntigaAndrea AnastasiMałgorzata Glinka czy Krzysztof Ignaczak.
Szczegóły: www.gdynia.pl/wydarzenia/70_115314.html
„Nocny Kochanek” w „Uchu”

Klub Muzyczny „Ucho” (ul. Św. Piotra 2) zaprasza 9 września o godz. 19.00 na koncert polskiego zespołu metalowego „Nocny Kochanek”.
SOBOTA

SLOT Pomorze 2016

Jeden dzień i aż 32 wydarzenia – tak zapowiada się trzecia edycja festiwalu SLOT Pomorze, który odbędzie się w sobotę 10 września w Gdyńskim Parku Kolibki.

Przed uczestnikami wiele twórczych atrakcji podzielonych na pięć ścieżek, na których każdy znajdzie coś dla siebie począwszy od warsztatów komiksowych, kończąc na nauce alternatywnych metod parzenia kawy.

Szczegóły: www.slotpomorze.pl

Leśny Festyn Edukacyjny

Leśny Festyn Edukacyjny to wydarzenie, które na stałe zagościło w kalendarzu trójmiejskich imprez. W sobotę 10 września, na Skwerze Kościuszki w godz. 11.00-18.00 odbędzie się dwunasta edycja festynu.

W tym roku tematem festynu jest „Drewno=Życie”. Surowiec bez którego nie byłoby Gdańskiego żurawia czy sopockiego mola, a nasze wspomnienia byłyby uboższe o wspaniałe wyprawy do lasu. Las jest naturalnym i niemal jedynym źródłem drewna.

Dzień Dzikiej Fauny i Flory

Akwarium Gdyńskie i Izba Celna w Gdyni zapraszają w sobotę 10 września w godz. 10.00-14.00 na Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk.

Jak się okazuje, nie wszystkie pamiątki przywożone z zagranicznych wakacji trafiają do naszego kraju legalnie. Wiele z nich to elementy przyrody, a ich kupno przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego. By być bogatszym o tę wiedzę i uniknąć problemów, warto 10 września zajrzeć do Akwarium Gdyńskiego (al. Jana Pawła II 1).
W programie sobotniego wydarzenia spotkania z pracownikami Izby Celnej, wystawa, prezentacje i warsztaty.

Europejskie Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W tym największym w Europie projekcie społeczno-edukacyjnym, a także święcie zabytków uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym, od 1993 roku także Polska.

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1), jak co roku włącza się w tę inicjatywę, organizując w sobotę 10 września specjalne wydarzenia. W tych dniu wstęp do samego muzeum i na wszystkie atrakcje będzie bezpłatny.
Program:

11.00-13.00 – weekendowy warsztat dla rodzin „Niezapominajka, pawie oczko i ptasi dziobek – wzory i wzorki kaszubskie”
14.00-15.00 – rodzinne oprowadzanie kuratorskie po wystawie Marka Cecuły „Snopki, mutanty i kulfony, czyli nietypowe nośniki jedzenia”
15.00-16.00 – wykład dr Anny Śliwy „Wacław Szczeblewski i sztuka sakralna Pomorza”

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) postanowiło zorganizować wystawę zdjęć, którą będzie można oglądać od soboty 10 września na Polskiej 1. Jest to udokumentowanie rejsu, który odbył  w  1972 roku polski transatlantyk ts/s „Stefan Batory” z powracającymi z Kanady Polakami. Wydarzenie to zostało utrwalone przez artystę fotografika Witolda Węgrzyna.

RC Arka Gdynia – MKS Pogoń Siedlce

W sobotę 10 września o godzinie 16:00 na Narodowym Stadionie Rugby odbędzie się mecz pomiędzy drużynami RC Arka Gdynia vs. MKS Pogoń Siedlce.

Wstęp wolny.
Wieczór Ballad i Romansów” w Caffe Anioł

Caffe Anioł (ul. Kilińskiego 6) zaprasza w sobotę 10 września o godz. 19.00 na „Wieczór Ballad i Romansów” w wykonaniu Julii Vikman.

Wstęp: 20 zł.

Finał Deskorolkowych Mistrzostw Polski w Gdyni

Wielki finał Deskorolkowych Mistrzostw Polski odbędzie się w Gdyni w weekend 10-11 września. Na terenie AB INVESTOR Skatepark Gdynia zobaczymy śmietankę polskiego deskorolkarstwa.

To najważniejsze skateboardowe wydarzenie tego roku!

Szczegóły: www.gdynia.pl/wydarzenia/70_115541.html

Pobiegnij w Parkrun Gdynia

Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano.

Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.

Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia

NIEDZIELA 

Koncert w Gdynia Arenie

W niedzielę 11 września przed widownią wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk A to Polska właśnie”. Widowisko w całości oparte jest na polskiej muzyce, pieśniach oraz tańcach ludowych i narodowych.

Zespół tworzy ponad stuosobowy skład artystyczny, tym samym, będąc jednym z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych na świecie.

Szczegóły i repertuar jesienny na: www.gdyniaarena.pl.

Babski Rajd

Z kobietami nie ma żartów. Wie o tym każdy, kto uczestniczył lub pełnił rolę obserwatora Babskiego Rajdu.

Ta impreza charytatywna, której trzecia edycja rusza w niedzielę 11 września rozpocznie się odprawą 50 załóg, w Adventure Parku Kolibki o godzinie 9.00.

Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem www.babskirajd.pl

Biathlon dla każdego

W niedzielę 11 września Polski Związek Biathlonu wraz z Gdyńskim Centrum Sportu oraz Pomorskim Okręgowym Związkiem Biathlony organizują imprezę sportową „Biathlon dla każdego”. Zwody rozegrane zostaną na Bulwarze Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego w okolicy Restauracji „Barracuda”. Zapisać można się drogą elektroniczną na stroniewww.bgtimesport.pl/zawody/zgloszenie/id/184 lub w biurze zawodów w dniu startu w godz. 9.00 – 10.30. Start pierwszego zawodnika o godz. 11.00.

Szczegóły: http://gdyniasport.pl/events/biathlon-dla-kazdego/

Ogrodowa Niedziela w Marszewie

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo (ul. Marszewska 5) zaprasza na Ogrodowe Niedziele. Do końca września w niedziele od 10.00 do 16.00. O godz. 11.00 i 13.00 odbywają się wykłady i warsztaty.

Wstęp (wraz z ogniskiem) bezpłatny.
„Dzień Małego Arkowca”

SI „Arka” zaprasza w niedzielę 11 września w godz. 8.30-17.30 na „Dzień Małego Arkowca”. Wydarzenie adresowane jest do dzieci w wieku 6-10 lat oraz do ich rodziców i opiekunów. W programie zapisy, gry i zabawy oraz możliwość zdobycia voucherów meczowych.
Szczegóły na: www.si-arka.gdynia.pl.

Aleksander Pawelec w Domku Żeromskiego

Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza w niedzielę 11 września o godz. 13.00 do Domku Żeromskiego na spotkanie z Aleksandrem Pawelcem – ostatnim żyjącym obrońcą Kępy Oksywskiej we wrześniu 1939.
101-letni weteran wspominać będzie swoje lata spędzone w przedwojennej Gdyni i walkę w obronie Wybrzeża. Dodatkową atrakcją będzie pokaz fotografii Gdyni z września 1939 roku.

Wstęp wolny, wejście od ul. Zacisznej.


Spacer „Szlakiem historii”

Sławomir Kitowski i Rada Dzielnicy Orłowo zapraszają w niedzielę 11 września na 7. spacer z cyklu „Szlakiem historii” pt. „Krajobraz kulturowy i zabytki Orłowa, część 2”.

Zbiórka o godz. 10.00 przed Domkiem Żeromskiego.

Piknik sąsiedzki

Rada Dzielnicy Pustki Cisowskie i Demptowo oraz Fundacja Zmian Społecznych „Kreatywni” zapraszają 10 września w godz. 10.00-14.00 na festyn i piknik sąsiedzki przy Przedszkolu nr 46 (ul. Pusta 9).

Muzyka filmowa w Centrum Kultury

Centrum Kultury zaprasza w niedzielę 11 września o godz. 16.00 na pierwszy koncert w nowym sezonie pt. „Najpiękniejsza muzyka filmowa”.

Wydarzenie odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (al. Zwycięstwa 96/98). Bilety: 20 zł.
Więcej informacji na: www.ckgdynia.pl


Klub Filmowy zaprasza

Klub Filmowy zaprasza do kameralnych sal kinowych na ul. Polskiej 1:

9-11 września, godz. 18.00 – Kamper

9-11 września, godz. 20.00 – Śmietanka towarzyska

Bliższe informacje: www.klubfilmowy.pl
Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF!

Bilety do Kina Studyjnego GCF można kupić lub zarezerwować przez internet, na stroniewww.gcf.org.pl. W budynku przy Placu Grunwaldzkim są trzy nowoczesne sale kinowe: Warszawa, Goplana i Morskie Oko. Przez siedem dni w tygodniu na widzów czeka filmowa kawiarenka FaBuła.

Sale Warszawa, Goplana, Morskie Oko

Piątek, 9 września

Jak Bóg da – 14.00, 17.00
Smoleńsk – 12.00, 15.50, 20.20
Fuocammare. Ogień na morzu – 14.30
Boska Florenca – 14.40
Lo i stało się. Zaduma nad światem – 16.40
Julieta – 18.20, 21.00
Nastolatki – 18.40
Miles Davis i ja – 19:00
Aż do piekła – 20.45

Sobota-niedziela, 10-11 września
Kosmiczna jazda. Hau, hau, mamy problem – 10.00
Smoleńsk – 10.15, 12.00, 15.50, 20.20,
Jak zostać kotem – 11.40
Miles Davis i ja – 12.40, 19.00
Jak Bóg da – 14.00, 17.00
Fuocammare. Ogień na morzu – 14.30
Boska Florence – 14.40
Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci – 16.40
Julieta – 18.20, 21.00
Nastolatki – 18.40
Aż do piekła – 20.45

Karolina Szypelt

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zmiana organizacji ruchu Trakt Św. Wojciecha – od 13.09

W związku z rozpoczęciem prac na Trakcie Św. Wojciecha w dniu 13 września planowane jest całkowite zamknięcie jezdni w kierunku...

Zamknij