Sprzątanie Świata – Sprzątanie dzielnic. Podaj dalej!

Już w najbliższy weekend cały świat… sprząta świat! Od 16 do 18 września już po raz 23 organizowane jest Wielkie Sprzątanie Świata. W Gdańsku również. Po raz pierwszy odbywać się będzie we wszystkich dzielnicach miasta równocześnie. Tym razem pod hasłem Podaj dalej… drugie życie odpadów.

W najbliższą sobotę, 17 września spotykamy się w każdej z dzielnic Gdańska, żeby wspólnie posprzątać nasz mikro świat. Ale nie tylko.

Sprzątanie dzielnic

Sprzątanie dzielnic

Sprzątanie dzielnic to będzie też akcja edukacyjna mająca podnieść świadomość mieszkańców w kwestii dbania o najbliższe otoczenie. Chcemy w ten sposób pokazywać, że to my a nie mityczny ‚ktoś’ jest właścicielem przestrzeni wokół naszych domów, że jeśli naśmiecimy, to powinniśmy posprzątać, bo nikt inny za nas tego nie zrobi. Że otaczająca nas przestrzeń jest wersją makro naszych mieszkań – w których przecież na bieżąco dbamy o porządek. Śmieci nie produkują się same, produkujemy je my wszyscy. Jeśli wspólnie posprzątamy, to łatwiej potem będzie nam zwracać uwagę na porządek. Łatwiej będzie zareagować, jeśli ktoś będzie podrzucał nieczystości, łatwiej będzie zwrócić uwagę tym, którzy śmiecą w naszym wspólnym domu.

To pierwsza tego typu akcja, która odbędzie się we wszystkich dzielnicach Gdańska równocześnie. Chcemy, żeby stała się cykliczna. Wielkie Sprzątanie Świata obchodzone jest na całym świecie. W tym roku hasłem przewodnim akcji w Polsce jest ‘Podaj dalej… drugie życie odpadów’.

Dlatego też, podczas sobotniego sprzątania dzielnic edukować będziemy mieszkańców jak segregować odpady – tak aby jak najwięcej śmieci trafiło do ponownego przetworzenia. Przygotowane są specjalne informatory dotyczące tego, jak i gdzie wyrzucać poszczególne rodzaje odpadów (łącznie to aż nawet 9 rodzajów!). Wśród nich – odpady niebezpieczne, leki, odpady budowlane czy elektrośmieci. Nasi wolontariusze odpowiadać będą na pytania, pomagać w razie wątpliwości. Będą też zajęcia edukacyjne dla najmłodszych.

Start akcji o 11.00 w każdej z dzielnic Gdańska. Każda osoba biorąca w niej udział dostanie rękawiczki i worki przeznaczone do zbiórki odpadów. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano również animacje, zajęcia edukacyjne oraz indywidualne rozmowy dotyczące zasad segregacji odpadów komunalnych. Podczas wydarzenia rozdawane będą informatory- poradniki dotyczące prawidłowej segregacji odpadów. Akcja zakończy się około 14.00. Na najbardziej aktywnych czekają nagrody-niespodzianki.

 

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kiedy odjeżdża ten tramwaj?

Kolejne ułatwienie dla pasażerów gdańskiej komunikacji miejskiej. Od teraz już nie tylko z tablic Systemu Informacji Pasażerskiej (SIP), czy telefonu...

Zamknij