Gdyńskie uczelnie inaugurują rok akademicki

W piątek 30 września, w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2016/2017 Ceremonia rozpocznie się o godzinie 12.00 w audytorium im. kmdr. prof. dr. Józefa Urbańskiego (gmach Biblioteki Głównej AMW, ul. Grudzińskiego).

Wykład inauguracyjny na temat „NATO-wyzwania bezpieczeństwa” wygłosi gen. broni dr Andrzej Fałkowski, Polski Przedstawiciel Wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i UE.

Naukę na I roku rozpocznie ponad tysiąc studentów. Akademia Marynarki Wojennej prowadzi studia na czterech wydziałach: Mechaniczno – Elektrycznym, Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, Dowodzenia i Operacji Morskich oraz Nauk Humanistycznych i Społecznych. Zajęcia odbywają się w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Uczelnia posiada także szeroką ofertę kierunków studiów podyplomowych oraz studia doktoranckie w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.

Bezpośrednio po uroczystej inauguracji ok. godz. 14.00 w Bibliotece Głównej nastąpi otwarcie Wystawy prac malarskich Jadwigi Jackowskiej, wieloletniej pracownicy uczelni. Jadwiga Jackowska przepracowała w Akademii Marynarki Wojennej prawie 37 lat. Zawsze fascynowało ją malarstwo i jeszcze pracując postanowiła spróbować swoich sił. Dziś jest autorem prawie 400 prac, a część z nich będzie można zobaczyć na wystawie, która potrwa do końca października 2016 roku.

***

Tego samego dnia odbędzie się wydziałowa inauguracja roku akademickiego Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczystość odbędzie się w piątek, 30 września 2016 r. o godz. 12.00 w Audytorium Oceanographorum w Gdyni, przy al. Marszałka Piłsudskiego 46.

W programie wręczenie nagród Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, wręczenie stypendium im. Profesor Haliny Piekarek-Jankowskiej, wykład inauguracyjny prof. dr. hab. Ryszarda Kotlińskiego „Potęga oceanów w świetle przekształceń Ziemi”.
Program uroczystości:
-Hymn Państwowy,
-Wystąpienie Dziekana Wydziału, dr. hab. Waldemara Surosza profesora nadzwyczajnego,
-Wystąpienie Prorektor ds. Kształcenia Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Anny-Machnikowskiejprofesor nadzwyczajnej,
-Immatrykulacja studentów,
-Wręczenie dyplomów doktora habilitowanego,
-Promocja doktorska,
-Wręczenie Medali Komisji Edukacji Narodowej.

 

***

 

3 października o godz. 12.00 rok akademicki zainaugurują Gdyńska Szkoła Filmowa (pl. Grunwaldzki 2, sala Warszawa). Gdyńska Szkoła Filmowa – Policealne Niepubliczne Studium Filmowe powstała w styczniu 2010 roku z inicjatywy Prezydenta Miasta Gdyni – Wojciecha Szczurka, Leszka Kopcia – Dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Roberta Glińskiego – reżysera i scenarzysty oraz Jerzego Radosa – pomysłodawcy i realizatora Pomorskich Warsztatów Filmowych. 1 października 2010 roku, pierwsza w Polsce Północnej, szkoła filmowa rozpoczęła intensywne ćwiczenia, seminaria i wykłady na trwającym 2 lata Wydziale Reżyserskim. Jeden semestr obejmuje do 700 godzin zajęć.

 

***

 

Także 3 października o godz. 12.00 rok akademicki inauguruje Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni (ul. Kielecka 7, aula). 
Uroczystość inauguracji rozpocznie przemówienie Rektora prof. zw. dr. hab. Jerzego Młynarczyka, po której nastąpi uroczysta immatrykulacja, czyli akt przyjęcia w poczet studentów Uczelni osoby rozpoczynające naukę na I roku. Podczas uroczystości zostaną wręczone nagrody Rektora dla najlepszych oraz najbardziej aktywnych Studentów Uczelni im. E. Kwiatkowskiego. Wykład inauguracyjny pt. „Iluzja państwowego sterowania rozwojem gospodarczym” wygłosi dr hab.Dariusz Filar. Część oficjalną zakończy wykonanie przez chór hymnu Gaudeamus igitur.

 

***
Uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2016/2017 Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbędzie się w dniu 5 października o godz. 12.00 w Gdyńskim Centrum Filmowym w Gdyni, Plac Grunwaldzki 2, Sala Warszawa.

Zaproszenia na tę uroczystość do odbioru od poniedziałku 26.09 w sekretariacie CAS, ul. 3 Maja 27-31, w godz. 9.00-14.00.

 

***

 

 

8 października o godz. 11.00 w miejscu cumowania Daru Młodzieży (nabrzeże Pomorskie) rozpocznie się uroczysta inauguracja roku akademickiego Akademii Morskiej. 
Akademia Morska jest kontynuatorką tradycji i następcą prawnym Szkoły Mor¬skiej utworzonej 17 czerwca 1920 roku w Tczewie, a także: polskich szkół morskich w Londynie i Southampton, kształcących kadry morskie w czasie II wojny światowej, a następnie Państwowej Szkoły Morskiej, Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego i Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni.
Program uroczystości:
-uroczyste wprowadzenie sztandaru Uczelni,
-hymn państwowy,
-przemówienie inauguracyjne JM Rektora prof. dr. hab. inż. Janusza Zarębskiego,
-ślubowanie i immatrykulacja studentów I roku,
Gaudeamus Igitur w wykonaniu chóru Akademii Morskiej w Gdyni,
-wystąpienia gości i przedstawiciela społeczności akademickiej,
-wręczenie dyplomów doktorskich,
-wręczenie odznaczeń państwowych,
-wyprowadzenie sztandaru i zakończenie uroczystości.

 

Małgorzata Omachel

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gdańsk organizuje panel obywatelski. Pierwszy w Polsce

Miasto Gdańsk uruchamia nowy model partycypacji. Panel obywatelski, bo o nim mowa, przyrównać można do ławy przysięgłych w amerykańskim sądzie....

Zamknij