Rusza XVIII edycja konkursu „Gdynia bez barier”

Rusza osiemnasta już edycja konkursu „Gdynia bez barier”. Wyłoni instytucje, organizacje i osoby, które działają na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych i likwidacji różnorodnych barier związanych z niepełnosprawnościami. Zgłoszenia można składać do 17 lutego 2017 r.

Laureatami nagród i wyróżnień w konkursie mogą być autorzy pomysłów i udogodnień (już istniejących, bądź będących w fazie projektu), pomagających przełamać stereotypy związane z postrzeganiem osób niepełnosprawnych. Zgodnie z nazwą konkursu, nagradzane będzie likwidowanie barier architektonicznych, komunikacyjnych i społecznych, które utrudniają życie osobom niepełnosprawnym.

Jak mówi Marta Biegańska z referatu ds. osób niepełnosprawnych Urzędu Miasta Gdyni: W konkursie doceniane są działania i realizacje, które mają wymiar szerszy niż standardowe. Dla przykładu – nie robią już na nas wrażenia podjazdy dla wózków inwalidzkich, bo takie rozwiązania powinny być normą. Duży nacisk kładziemy na aktywizację społeczną – na wyciąganie osób niepełnosprawnych do aktywnego życia: sportowego, społecznego, kulturalnego.

Przykłady osób i organizacji nagrodzonych w konkursie w ostatnich latach to m.in. Fundacja „Podróże bez granic”, która zabiera osoby niepełnosprawne na różnorodne wyjazdy, wycieczki i organizuje nietypowe atrakcje takie jak loty paralotnią czy wyprawy off-roadowe. Wyróżnienie trafiło także do organizatorów festiwalu Open’er, którzy przykładają ogromną wagę do kwestii dostępności podczas festiwalu i sprawiają, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami mogą uczestniczyć w ich imprezie. Inni laureaci to np. Fundacja DOGIQ (za nadanie zupełnie innego znaczenia roli psa w życiu człowieka) czy pani Agnieszka Kokorzycka oraz inni organizatorzy akcji „Obudź w sobie Anioła dla Mateusza Przybył”.

Zgłoszenia do konkursu można składać do 17 lutego 2017 roku w kancelarii ogólnej Urzędu Miasta Gdyni.

Finał XVIII edycji „Gdyni bez barier” planowany jest na maj 2017 roku. Bardzo istotne jest dla nas to, że na gali finałowej konkursu, która odbywa się zawsze w maju, występują osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki temu pokazujemy, że niepełnosprawni również działają w sferze kulturalnej i artystycznej i przełamujemy bariery społeczne w postrzeganiu osób niepełnosprawnych w naszej rzeczywistości – dodaje Marta Biegańska.

Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz procedury zgłoszeniowej dostępne są TUTAJ.

Barbara Betlejewska

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jazz na Zaduszki u Franciszkanów

Na to wydarzenie właściwie nie trzeba nikogo zapraszać. Zaduszki Jazzowe w kościele oo. Franciszkanów, organizowane od osiemnastu lat, co roku...

Zamknij