Pierwszą edycja programu „Klub 2016” za nami

Ponad 2 tys. małych i średnich klubów sportowych otrzymało wsparcie na kwotę sięgającą blisko 24 mln zł. Dzięki dofinansowaniu kluby mogły wysłać dzieci na obóz sportowy, opłacić pracę trenera czy zakupić sprzęt sportowy.

Program „KLUB” – edycja 2016

W 2016 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki rozpoczęło realizację Programu „KLUB”. Program powstał dzięki konsultacjom ministerstwa z lokalnymi środowiskami sportowymi. W ramach projektu dofinansowywane są podstawowe elementy wpływające na efektywne funkcjonowanie klubu sportowego – wynagrodzenia szkoleniowców prowadzących zajęcia sportowe, organizacja obozów sportowych lub zakup sprzętu sportowego. Kwota wnioskowanej dotacji wyniosła 10 000 zł w przypadku klubu jednosekcyjnego oraz 15 000 zł w przypadku klubu wielosekcyjnego.

W ramach Programu „KLUB” w 2016 r. rozpatrzono 5241 wniosków. Zainteresowanie Programem Ministra Sportu i Turystyki wykazało 30% z zarejestrowanych 14 009 klubów sportowych w Polsce[1].

Dofinansowanie zostało przyznane 2151 klubom sportowym, czyli ponad 15% wszystkich zarejestrowanych klubów w kraju. Łącznie w obu naborach przyznano dotacje 1631 klubom jednosekcyjnym oraz 520 klubom wielosekcyjnym. Łączna kwota wsparcia Ministra Sportu i Turystyki wyniosła w 2016 r. prawie 24 mln zł. Szkoleniem w 2151 dofinansowanych klubach sportowych będzie objętych 130 tys. dzieci i młodzieży, dla których zajęcia sportowe będzie prowadzić ponad 5 tys. trenerów i instruktorów.

Do programu zgłosiło się najwięcej klubów piłkarskich i aż 881 dostało dofinansowanie. Drugim pod względem popularności sportem była siatkówka (264), a na dalszych miejscach – lekkoatletyka (173), koszykówka (141) i tenis stołowy (124).

Łącznie przyznano dofinansowanie klubom sportowym prowadzącym szkolenie

Za: Bank Danych Lokalnych, Główny Urząd Statystyczny, dane za 2014 r.

sportowe w aż 70 sportach, w tym również mniej popularnych, takim jak baseball, futbol amerykański, kendo czy softball.

Program KLUB – edycja 2017

Sukces ministerialnego Programu KLUB w 2016 roku oraz ciągle rosnące potrzeby środowiska sportowego wpłynęły na decyzję o przygotowaniu kolejnej edycji projektu. W planie finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki zabezpieczono na ten cel kwotę
w wysokości 30 mln zł.
Więcej informacji na stronie msit.gov.pl.

PROGRAM KLUB – DZIAŁANIA WSPIERAJĄCE PGNIG

W podnoszenie jakości funkcjonowania oraz profesjonalizację małych i średnich klubów aktywnie włączyło się PGNIG, które przygotowało specjalny podręcznik „WSKOCZ NA WYŻSZY POZIOM” – to praktyczny zestaw wiedzy marketingowej, który ma na celu usystematyzowanie otoczenia w jakim funkcjonują kluby sportowe. Książka ma pomóc
w poruszaniu się w tych przestrzeniach. Podręcznik podzielony jest na cztery części: organizacja, wizerunek, sponsoring, komunikacja.

Oprócz tego PGNIG powołuje do życia projekt KLUB IKS – w ramach którego będzie można się wcielić w rolę managera fikcyjnego klubu IKS, co pozwoli na uzyskanie zestawu niezbędnej wiedzy, którą będzie można zastosować do funkcjonowania realnego klubu. W odpowiedzi na bardziej indywidualne potrzeby klubów, przygotowane zostały także dodatkowe narzędzia, dostępne na www.klubiks.pl.

Materiały: BP Wojewody Pomorskiego

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy gdyński triathlon znowu zwycięży?

Zawody Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia po raz kolejny mają szansę na zdobycie tytułu najlepszej imprezy triathlonowej w Polsce. Portal akademiatriathlonu.pl...

Zamknij