Poznaj „Czerwoną Wyspę” w Muzeum Emigracji

Muzeum Emigracji zaprasza na niezwykłą podróż po czwartej co do wielkości wyspie na świecie, nazywanej siódmym, najmniejszym kontynentem. O Madagaskarze, jego mieszkańcach i niespotykanej nigdzie indziej na świecie faunie i florze opowie Arkadiusz Ziemba podczas spotkania, które odbędzie się w środę 16 listopada o godz. 17.30.

Madagaskar przyciąga podróżników swoją egzotyką i niepowtarzalnością. Wystarczy wspomnieć, że „Czerwoną Wyspę” zamieszkuje 18 plemion, z których większość nadal kultywuje dawne wierzenia oraz że około 90% wszystkich roślin i zwierząt wyspy to organizmy endemiczne.

O Malgaszach i ich kulcie zmarłych, którzy pełnią rolę pośredników między Bogiem a ludźmi, oraz o zwierzętach, w tym o kilkudziesięciu gatunkach lemurów, opowie Arkadiusz Ziemba – jedyny w Polsce specjalista zajmujący się Madagaskarem.

Ponadto podczas spotkania będzie można obejrzeć unikalne przedmioty i posłuchać dźwięków Madagaskaru, a także zobaczyć znakomite fotografie i materiał filmowy dokumentujący obrzędy związane z kultem zmarłych na wyspie.

Arkadiusz Ziemba – podróżnik i fotograf władający językiem malgaskim, zainteresowanie „Czerwoną Wyspą” zawdzięcza książce „Gorąca wieś Ambinanitelo” Arkadego Fiedlera, który wyjechał tam w 1937 roku na prośbę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby sprawdzić, jakie są możliwości ewentualnej kolonizacji i polskiego osadnictwa na wyspie. Obecnie Madagaskar jest dla Arkadiusza Ziemby drugim domem, do którego wraca kilka razy w ciągu roku. W 2008 roku wraz z Piotrem Sudołem i Zbigniewem Sasem odbył miesięczną wyprawę rowerową śladami Arkadego Fiedlera, za którą zdobył wyróżnienie Kolosów, a w 2012 roku ze Zbigniewem Sasem ruszył od źródeł do ujścia rzeki Antanambalana, odwiedzając tereny, na których dotychczas nie postawił stopy żaden biały człowiek. Wyprawa zdobyła tytuł „Podróży roku” w plebiscycie „National Geographic Traveler”.

„Poznaj Świat z…” to cykl, w którym co miesiąc Muzeum Emigracji gości wyjątkowe osoby. Podczas swoich wypraw odwiedzali oni miejsca związane m.in. z polską emigracją. Można posłuchać ich opowieści zarówno o ekstremalnych nieraz aspektach egzotycznych podróży, jak i o polskich śladach i historiach związanych z naszymi rodakami, na które goście cyklu trafili w najodleglejszych zakątkach świata.

16 listopada 2016, środa | godz. 17.30 | sala multimedialna MEG, ul. Polska 1 | wstęp wolny.

Agnieszka Wołowicz

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gdyński Maraton na Orientację już w weekend

Mapy w dłoń - nadchodzi XVI Spiros, czyli Gdyński Maraton na Orientację. Indywidualnie bądź w grupie, w nocy albo za...

Zamknij