Pomoc dla bezdomnych zimą

Schronienie, posiłek, porada prawnika i zasiłek celowy czekają na osoby bezdomne, które zgłoszą się do gdyńskiego Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS, koordynującego wszelkie sprawy związane z pomocą potrzebującym na terenie miasta. Zainteresowani mogą wziąć również udział w specjalnych programach dających szansę wyjścia z bezdomności. Taka pomoc jest nieoceniona – zwłaszcza w zimie.

W Gdyni działają 4 schroniska, które mają do dyspozycji 220 miejsc dla osób bezdomnych. Ponadto podpisaliśmy umowy z placówkami spoza terenu miasta, dzięki czemu liczba ta wzrosła do 390 łóżek. Chciałbym podkreślić, że jeszcze się nie zdarzyło, żeby zabrakło miejsc dla osób potrzebujących, zwłaszcza w okresie zimy. – tłumaczy Cezary Horewicz z MOPS w Gdyni i dodaje Warto wspomnieć, że w ostatnim roku, w ramach projektu socjalnego „Utrecht”, ponad 50 osób wyprowadziło się ze schronisk i przy wsparciu gminy zamieszkało w wynajętych pokojach bądź mieszkaniach.

Na terenie Gdyni działają:

  • Tymczasowy Ośrodek Opiekuńczy (ul. Chwarznieńska 93, tel. 58 624 95 91) – schronisko dla mężczyzn – 89 miejsc. Posiada kilkuosobowe pokoje, łazienki, stołówkę. Placówka dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Schronisko prowadzone jest przez MOPS. Zapewnia całodobowy nocleg, wyżywienie, środki czystości, prowadzi kompleksową pracę socjalną.
  • Zespół Opiekuńczy (Schronisko dla bezdomnych kobiet) (ul. Fredry 3, tel. 58 661 65 26) – 36 miejsc. Posiada kilkuosobowe pokoje, łazienki, stołówkę. Schronisko prowadzone jest przez MOPS. Zapewnia całodobowy nocleg, wyżywienie, środki czystości, prowadzi  kompleksową pracę socjalną.
  • Stowarzyszenie Alter Ego – schronisko dla rodzin (ul. Leszczynki 153, tel. 58 713 57 44) – ok. 55 miejsc. Posiada kilkuosobowe pokoje, łazienki, stołówkę. Prowadzi je organizacja pozarządowa. Zapewnia całodobowy nocleg, wyżywienie, w miarę potrzeby środki czystości, odzież.
  • Stowarzyszenie Alter Ego  – schronisko dla osób bezdomnych wraz z zapewnieniem warunków do noclegu osobom wymagającym interwencyjnego wsparcia w tym zakresie (ul. Janka Wiśniewskiego 24, tel. 58 776 20 01) – 40 miejsc w schronisku, 20 miejsc interwencyjnych. Schronisko prowadzone jest przez organizację pozarządową. Dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zapewnia nocleg, wyżywienie, w miarę potrzeb środki czystości, odzież.

Jak co roku, w okresie niskich temperatur, organizowane będą wspólne patrole pracowników MOPS Gdynia wraz ze strażą miejską i policją. Nieoceniona jest również pomoc mieszkańców, którzy proszeni są o zgłaszanie służbom miejskim obecności osób bezdomnych w miejscach zagrażających ich życiu i zdrowiu.

Zgłoszenia należy kierować do Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS przy ul. Zygmunta Działowskiego 11, tel. 58 662 00 11, które jest czynne w godz. 7.45 – 15.45 od poniedziałku do piątku (mail: bezdomnosc@mopsgdynia.pl) oraz do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 58 660 22 03 i 58 660 22 04 – całodobowo), Straży Miejskiej (tel.  986 – całodobowo) lub nr 112 i Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody – numer 987.

Agnieszka Wołowicz

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak spędzić weekend w Gdyni

Każda pora roku jest dobra na aktywności na świeżym powietrzu. I choć to połowa listopada, w weekend czeka nas bieg...

Zamknij