Rusza program „Lokal na start za złotówkę”

Rozpoczynasz pracę na własny rachunek? Potrzebujesz lokum na siedzibę swojej firmy, miejsca do prowadzenia działalności? Właśnie ruszył nowy miejski program wspierający rozpoczynających przygodę z biznesem – „Lokal na start za złotówkę”!

– Program „Lokal na start za złotówkę” adresujemy do tych, którzy właśnie rozpoczynają swój biznes. Koszty związane z rozkręceniem własnego interesu są dla „młodych” przedsiębiorców dużym obciążeniem, chcemy więc zdjąć z nich ciężar wydatków związanych z wynajmem lokalu do prowadzenia działalności – podkreśla zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak. – I stąd nasza bardzo atrakcyjna dla przedsiębiorców propozycja – najem lokalu po bardzo preferencyjnych stawkach. Zaoszczędzone w ten sposób środki zainwestować mogą w przystosowanie lokalu do własnych potrzeb, w promocję i reklamę, czy zakupić narzędzia niezbędne do wykonywanej pracy.

Jeden rok jedna złotówka
Ogłoszony został właśnie konkurs ofert na najem „lokali za złotówkę”, który adresowany jest do osób fizycznych, prawnych, osobowych spółek prawa handlowego oraz innych podmiotów, które w okresie do 12 miesięcy poprzedzających złożenie oferty rozpoczęły pierwszą działalność gospodarczą. – Preferencyjne stawki czynszu obowiązywać będą przez 3 lata – wyjaśnia wiceprezydent Grzelak. – W pierwszym roku najmu czynsz wynosił będzie 1 zł za mkw. W drugim roku najmu – 40 proc. stawki zaoferowanej przez przedsiębiorcę w konkursie, w trzecim – 70 proc. tej stawki. 100 procent zaoferowanej stawki najemca zapłaci dopiero po 36 miesiącach najmu.

Na biuro i pod usługi
W pierwszej edycji programu do oddania w najem Miasto przeznaczyło 10 lokali. W ofercie znajdują się lokale o pow. od 11 do ok. 40 mkw. Wśród nich m.in. lokale na parterze budynków doskonale nadające się na usługi, a także pokoje w budynkach biurowych. – Lokale te zlokalizowane są głównie w dzielnicach objętych działaniami rewitalizacyjnymi, w tym w Nowym Porcie i Oruni. I które, na ogólnie przyjętych zasadach, nie znalazły chętnego na najem. Tymczasem biznes, usługi bez wątpienia nie pozostają bez wpływu na kontekst, w którym funkcjonują – przyciągają ludzi, którzy wcześniej w te miejsca nie zaglądali. To duży potencjał, który w rezultacie przekłada się na ożywianie tych obszarów miasta – zaznacza Grzelak.

Jak złożyć ofertę
Przystępujący do konkursu może złożyć w danej procedurze tylko jedną ofertę na jeden wybrany przez siebie lokal z wykazu oraz nie może wynajmować od Gminy Miasta Gdańska innego komunalnego lokalu użytkowego. Oferty wystawionych na najem w ramach Programu lokali należy składać do Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych przy ul. Dyrekcyjnej 6 w Gdańsku do 16 grudnia 2016 r. do godziny 15:30.

Więcej materiałów dot. konkursu ofert dla podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą na stronie GZNK: https://bip.gznk.pl/wiadomosci/konkurs-na-najem-lokali-uzytkowych-dla-podmiotow-rozpoczynajacych-dzialalnosc-gospodarcza-do-16122016-r,1359.html

Wykaz lokali przeznaczonych do oddania w najem w pierwszej edycji programu:

• Bliska 11A
• Miszewskiego 17 pokój nr 203
• Miszewskiego 17 pokój nr 305
• Miszewskiego 17 pokój nr 307 i 308
• Na Zaspę 19
• Na Zaspę 23
• Podmiejska 9
• Sandomierska 10
• Wita Stwosza 73 pokój nr 119
• Żuławska 101

Oferta dla drugo- i trzeciorocznych
W przypadku nierozstrzygnięcia konkursu na najem lokalu w pierwszym konkursie ofert, do kolejnego konkursu na te lokale przystąpić będą mogli również „starsi” przedsiębiorcy. Dokładniej prowadzący drugi i trzeci rok działalności, także na preferencyjnych warunkach. Dla prowadzących 2 rok działalności gospodarczej w 1 roku czynsz wynosił będzie 40 proc. zaoferowanej stawki, w 2 roku najmu – 70 proc. stawki. 100 proc. tej stawki najemca zapłaci dopiero po 24 miesiącach. Prowadzący działalność 3 rok w 1 roku najmu zapłacą 70 proc. zaoferowanej stawki, a po 12 miesiącach – 100 proc. tej stawki. Lokale te będą udostępnione dla „starszych” przedsiębiorców dopiero po przynajmniej jednym nierozstrzygniętym konkursie na dany lokal.

Lokal na start za złotówkę (folder) 2.3 MB

Anna Dobrowolska

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Poznaj style architektoniczne z książką „Gdańskie Miniatury”

W Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 można odebrać drugą część bezpłatnej książki ze zbiorem gier miejskich „Gdańskie...

Zamknij