Prezydent Andrzej Duda na święcie Marynarki Wojennej w Gdyni

29 listopada w Gdyni odbyła się centralna część obchodów 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP, w której uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

98. rocznica odtworzenia MW - fot. M. Cabaj

98. rocznica odtworzenia MW – fot. M. Cabaj

Oficjalna część ceremonii odbyła się na pokładzie ORP „Błyskawica”. Udział w niej wzięli także Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź, wojewoda pomorski oraz przedstawiciele gdyńskiego samorządu. W trakcie uroczystości Prezydent RP wręczył akt mianowania na stopień kontradmirała dowódcy 3. Flotylli Okrętów kmdr. Krzysztofowi Jaworskiemu.

Chcę pogratulować nominacji admiralskiej, która z jednej strony wieńczy część dorobku życiowego żołnierza – marynarza, ale z drugiej strony zobowiązuje do dalszego służenia Rzeczypospolitej oraz do jeszcze lepszego i bardziej odpowiedzialnego kierowania służbą podwładnych w Polskiej Marynarce Wojennej  – powiedział Andrzej Duda. I dodał: Polska Marynarka Wojenna dziś obchodzi swoje święto 98. rocznicy odtworzenia. Nie bez przyczyny Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, 28 listopada 1918 roku, wydał rozkaz jej odrodzenia. Była to rocznica wielkiego, historycznego zwycięstwa Polskiej Marynarki Królewskiej w 1627 roku nad okrętami szwedzkimi – tu, niedaleko, pod Oliwą. To właśnie tamto zwycięstwo upamiętnił Józef Piłsudski rozkazem, który w istocie był rozkazem o odtworzeniu Polskiej Marynarki.

Prezydent RP wręczył akt mianowania na stopień kontradmirała dowódcy 3. Flotylli Okrętów kmdr. Krzysztofowi Jaworskiemu

Prezydent RP wręczył akt mianowania na stopień kontradmirała dowódcy 3. Flotylli Okrętów kmdr. Krzysztofowi Jaworskiemu

 

Złożenie wieńców przy Płycie Pomnika Marynarza Polskiego - fot. M. Cabaj

Złożenie wieńców przy Płycie Pomnika Marynarza Polskiego – fot. M. Cabaj

Po odebraniu przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych defilady wojskowej, uroczystości zakończyło złożenie wieńców pod płytą pomnika Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki oraz świąteczna salwa z dział ORP „Błyskawica” składająca się z 21 wystrzałów.

28 listopada 1918 r., czyli 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, marszałek Józef Piłsudski wydał specjalny dekret, w którym rozkazał odtworzyć Marynarkę Wojenną. Dziś polska flota dysponuje czterdziestoma okrętami bojowymi oraz ponad czterdziestoma samolotami i śmigłowcami.

Barbara Betlejewska

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rok zaczyna się #wGdyni

Znamy artystów, którzy w tym roku wystąpią podczas sylwestrowej nocy w Gdyni. Odbędzie się symboliczna zmiana warty - tym razem...

Zamknij