Rowerem po Gdyni A.D. 2016

Za pasem grudzień – ostatni miesiąc roku. Oznacza to, że nadchodzi czas podsumowań i rankingów. Swoje działania z ostatnich 12 miesięcy zebrał już referat ds. Komunikacji Rowerowej gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Co dobrego wydarzyło się w 2016 roku dla ułatwienia życia gdyńskich rowerzystów?

Można śmiało powiedzieć, że mijający rok był dobrym rokiem pod względem inwestycji i remontów skierowanych do użytkowników jednośladów. Na ulicach Gdyni pojawiły się nowe stojaki rowerowe (łącznie 179 sztuk), czerwone wymalowania ścieżek i przejazdów rowerowych przy przejściach dla pieszych (60 miejsc) czy dwie nowe stacje naprawy rowerów. Ale to, co dla fanów dwóch kółek najważniejsze, to naturalnie nowe lub wyremontowane ścieżki i drogi rowerowe. I takich inwestycji również w tym roku nie zabrakło.


Największe remonty i przebudowy ścieżek rowerowych zaszły na ulicy Morskiej i Wielkopolskiej. Łączny koszt tych prac to ponad 1,2 mln zł. W obrębie ul. Morskiej nowe oblicze zyskały: ścieżka prowadząca od Zespołu Szkół Hotelarsko – Gastronomicznych do ul. Warszawskiej (remont odcinka przy ul. Warszawskiej jeszcze trwa) oraz ścieżka i chodnik biegnące po drugiej stronie ulicy – od dworca PKP do ul. Okoniewskiego. Na ulicy Wielkopolskiej z kolei wyremontowano odcinek Olgierda – Gedymina. Do 15 grudnia potrwa też remont alei Witolda Kukowskiego, biegnącej od Sceny Letniej w Orłowie w kierunku Sopotu 
– wylicza Jakub Furkal, Kierownik Zespołu ds. Komunikacji Rowerowej w ZDiZ.

Oprócz tego kończy się właśnie modernizacja drogi leśnej na Działkach Leśnych – od ul. Elbląskiej wgłąb lasu (300 m) oraz wymiana kostki i naprawa zapadnięć na ul. Janka Wiśniewskiego. Na dniach ma również nastąpić odbiór środkowego odcinka DDR (drogi dla rowerów) na ul. Orłowskiej. Kilka dni temu wymalowano też pasy rowerowe na ul. Obrońców Wybrzeża.

Nie można też zapominać o zmianach w komforcie jazdy związanych z wprowadzeniem strefy tempo 30 w Śródmieściu oraz na ul. Starowiejskiej. Do końca roku takie rozwiązanie zostanie skopiowane również w Orłowie. Dużo zabiegów dedykowanych rowerzystom pojawi się w tych miejscach na wiosnę przyszłego roku.

W mieście zorganizowano w tym roku również kilka ważnych wydarzeń zachęcających do jazdy na bicyklach. Chyba najszerszym echem odbił się konkurs „Do pracy jadę rowerem”, w którym udział wzięło 994 uczestników z 98 firm. Z kolei dzieci mogły rywalizować w konkursach Rowerowa Szkoła i Rowerowy Maj. Wzięło w nich udział 19 podstawówek, 187 klas i 4118 uczestników, a zwycięska okazała się Szkoła Podstawowa nr 48 na Chwarznie. Wyjątkowym w skali kraju pomysłem jest też Rowerowa Szkoła dla Kierowców Komunikacji Miejskiej. W ramach projektu kierowcy przesiadają się na rowery, a wszystko to po to, by lepiej zrozumieć położenie i problemy, z jakimi borykają się na ulicach rowerzyści. Projekt zakończy się w grudniu 2016 r.

Barbara Betlejewska

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Prezydent Andrzej Duda na święcie Marynarki Wojennej w Gdyni

29 listopada w Gdyni odbyła się centralna część obchodów 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP, w której uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej...

Zamknij